Dereń - cięcie,nawożenie ,ukorzenianie,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Nic nie musisz przycinać jak były sadzone jesienią, nie obetniesz im przecież korzeni, by miały problem z wykarmieniem liści. Wykop jednak trochę z zapasem dobrze podlej po przesadzeniu i będzie ok.To rośnie jak chwast.Gdybyś wykopywał kilkuletnie i obciął część korzeni, to wtedy trzeba by było przyciąć.Młode krzaki dopiero będą się ukorzeniać i potrzebują również dostatecznej ilości części nadziemnej do tego procesu.
Awatar użytkownika
sniezek
100p
100p
Posty: 186
Od: 19 lis 2011, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Osówiec Kujawsko -Pomorskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Czy jeszcze nie jest za późno na cięcie derenia ? ma mnóstwo nieczerwonych gałęzi :(
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Nie każdy dereń ma czerwone gałązki... są np. takie o zółto-zielonych ... ale ciąć podobnie jak wszystkie derenie
Awatar użytkownika
sniezek
100p
100p
Posty: 186
Od: 19 lis 2011, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Osówiec Kujawsko -Pomorskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Te moje mają czerwone :) mam kilka krzewów małych i one są całe czerwone , ale ten jeden duuuży ma więcej tych grubych i zdrewniałych właśnie badyli ;) coś mi w oko wpadło , że soki wydziela stąd moje pytanie, czy nie za późno na cięcie :)
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Ja cięłam dziś i soków nie wydzielał (czerwony), zresztą zazwyczaj latem tnę jeszcze raz jak za długie gałęzie porosną i też nie zauważyłam, aby to dereniowi szkodziło.
joladzola
100p
100p
Posty: 134
Od: 27 maja 2012, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie 6a

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Witam :wit .Derenie bardzo lubią ciecie, sprawdziłam to na moim starym elegantisima. Jako kompletny laik posadziłam go i zapomniałam, dopiero w miarę upływu czasu i po zapoznaniu się z tym forum (za co bardzo dziękuję) skróciłam go dość radykalnie w tamtym roku a on odwdzięczył się pokrojem i kwitnieniem ;:215 .Także ciachaj Snieżek swojego, nie przejmuj się za bardzo że płacze ale dobrze by było żeby nie padało.Miłego dnia ;:3
Pozdrawiam Jolka
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Ave, napisałaś:
"Dzisiaj korzystając z ładnej pogody ciachnęłam moje derenie... tym razem zajrzałam w kalendarz biodynamiczny, zeby księżyc był opadający... bo w ubiegłym sezonie ciachałam je jak juz miały pączki liściowe i zapewne w złym terminie, bo płakały straszliwie."

a czy zaobserwowałaś by rosły gorzej z powodu tego łzawienia po cięciu?

Bo mam do przycięcia żywopłot tuj i SIĘ zastanawiam, na ile poważnie traktować, to, czy jest faza wznoszenia lub opadania Księżyca (do tej pory nie wiedziałem o tym - robiłem kiedy miałem czas i pogoda sprzyjała)
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Kiedyś nie zwracałam na to uwagi, ale teraz czasami jak mam ciąć jakieś "płaczki" to zwracam na to uwagę.
Mój dereń płakał bardzo długo i gorzej startował po tym cięciu, ale nieźle nadrobił w sezonie :)

Tuje nie są takie delikatne. Nie zauważyłam, żeby cięcie powodowało wyciek soku.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

A ja wykonałem dzisiaj cięcie młodego derenia białego posadzonego wiosną. Wiem nie czas na to, ale zrobiłem to w ramach eksperymentu. Skoro pobiera się w tym własnie okresie sadzonki zdrewniałe m.in i z dereni białych chciałem sprawdzić czy będzie to miało wpływ na roślinę. Pod uwagę wziąłem również to że zgubił już wszystkie liście, przeszedł w stan zimowego spoczynku i pogodę, która zimy nie zapowiada. Zastanawiam się skąd wynika praktyka przycinania dereni na przedwiośniu, może chodzi tylko o to ,aby przez zimę ich czerwone pędy zdobiły ogród? No nic zobaczymy na wiosnę czy nie popełniłem błędu.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Nic sie nie stanie, derenie to żelazne krzewy 8-)
MariuszM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 lut 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dereń (Cornus) - pędy do ukorzenienia

Post »

Witam
Znalazłem gałęzie o barwie czerwonej. Co to za krzew?

Chcoiałbym go ukorzenić
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Co to za krzew?

Post »

Jest to dereń biały.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co to za krzew?

Post »

Rozmnaża się bez problemów przez odkłady lub naciąć wczesną wiosną sztobry ( lepiej grubsze 8-10mm) i do ziemi. Zadbać o wilgoć i wystarczy. Jesienią będą ładne sadzonki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”