Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ewa_eg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 wrz 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Nie pamiętam dokładnie, ale obydwie zostały kupione jako małe sadzonki około 10 lat temu.

Obrazek

Ta powyżej rosła cały czas w pełnym słońcu. Zaczęła kwitnąć trzy lata temu. Tak kwitła w zeszłym roku:

Obrazek



Druga większość czasu miała cień. Teraz ma dużo słońca, bo zmieniły się nasadzenia wokół niej i w zeszłym roku zaczęła nieśmiało kwitnąć a w tym roku jest już sporo kwiatów.
Początek kwitnienia w maju:

Obrazek

Dla mnie to są zupełnie bezproblemowe rośliny. Prawie samoobsługowe, doszło tylko usuwanie przekwitłych kwiatostanów od kiedy kwitną.
Ewa
Awatar użytkownika
ewelinaz
50p
50p
Posty: 60
Od: 11 lut 2016, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.pomorskie
Kontakt:

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

To i ja pokaże okazy, które rosną w moim mieście:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Wyglądają niesamowicie. Ogromne a ile kwiatów. Aż żałuję, że w mojej kolekcji hortensji takiej nie ma. Kiedyś wydawała mi się mało ciekawa - myliłam się.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Ewa_eg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 wrz 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

U mnie rosła tyle lat, nie kwitnąc, i też zaczęłam się dziwić, czemu ją właściwie kupiłam. Teraz, gdy zaczęła kwitnąć - już wiem :)

Obrazek
Ewa
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Moja kwitnie co roku niezawodnie.
Obrazek

Obrazek
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Ewa_eg pisze: U mnie rosła tyle lat, nie kwitnąc, i też zaczęłam się dziwić, czemu ją właściwie kupiłam. Teraz, gdy zaczęła kwitnąć - już wiem :)
Tyle, czyli ile? Mam kilkuletni okaz. Kwitnie słabo, raptem kilka kwiatów. Jestem ciekawa po ilu latach mogę liczyć na tak obfite kwitnienie jak u Ciebie?
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
Ewa_eg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 wrz 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Pisałam wcześniej, że kupiłam małe sadzonki około 10 lat temu, z tym że to "około" jest umowne i coś mi mówi, że to mogło być jeszcze wcześniej. Sadzoneczki były naprawdę niepozorne i tak sobie przyrastały co roku bez mojego większego zainteresowania. Pani, u której kupowałam, uprzedzała, że na kwitnienie długo się czeka, więc wiedziałam, że kiedyś zacznie, ale specjalnie tego nie wyczekiwałam. Nie nawoziłam, nie chuchałam, nie dmuchałam, ale kwitnie i fajnie :). Muszę ją tylko trochę ograniczać wzrostowo i w tym roku od południowej strony wycięłam dużo pędów, które by kwitły, bo zawadzały mężowi w drodze do tunelu.

-- 10 cze 2016, o 19:09 --

Tak, one jak już zaczną, to potem nie ma, że boli :D Kwitną i nie ma mocnych ;)
Ewa
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Czyli jakbym w tym roku taką posadziła to ...oj zeby tak można się było w czasie przenieść, no ale jak już zakwitnie to wtedy się wie, że jednak warto było czekać.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Dzięki Ewa. Moja jest u mnie piąty sezon. Pierwsze 3 lata się ukorzeniała i niewiele przyrastała. Ale na to byłam przygotowana, bo trochę o niej wcześniej poczytałam. Drugi sezon mi kwitnie, ale góra 2-3 kwiaty na całej roślinie. Wynika z Twojego wpisu, że jeszcze mniej więcej drugie tyle przyjdzie mi poczekać na tak piękne kwitnienie jak u Ciebie.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
Ewa_eg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 wrz 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

U mnie przez wiele lat nie pokazywały się w ogóle kwiaty. Potem, dwa lata temu, na tej rosnącej w pełnym słońcu Obrazek, pokazało się kilka kwiatów. Następnego roku miała ich już dużo a w tym roku jest jeszcze więcej.

Podobnie, tylko z opóźnieniem jednego roku, dzieje się z drugą, która większość swojego życia była w głębokim cieniu. Zaczęła od kilku kwiatków w zeszłym roku a tym ma już zdecydowanie więcej:

Obrazek. W przyszłym spodziewam się obsypanej kwiatami rośliny :)

U Ciebie też powinno być już w przyszłym roku o wiele więcej kwiatów, ale może dużo zależy od miejsca w jakim roślina rośnie i nie zawsze przebiega to jednakowo.

LadyK


Nie wiem, czy w handlu nie są dostępne bardziej wyrośnięte egzemplarze. Wtedy pewnie krócej się czeka na kwitnienie. Ja kupowałam małe sadzonki i chyba też wówczas liczyłam, że będą kwitły wcześniej a z czasem przestałam na nie zwracać uwagę aż do momentu kiedy jedna zaskoczyła mnie (dosłownie) pąkami. I wtedy myślę sobie: "chyba będzie kwitnąć". I co? Zakwitła skubana :)
Ewa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Te hortensje ukazują swoje piękno na lżejszych i przepuszczalnych glebach.U mnie na glinie choć jakoś rosła, masy zielonej było sporo, ale kwiatostanów mało, były rzadkie, jakby rozwichrzone i w efekcie została usunięta.Nie wiem, może też taki egzemplarz o niezbyt efektownych kwiatostanach :roll:
jola1jaką ona ma podporę?
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Moja rośnie w gliniastej glebie za podporę ma jabłonkę ale jabłonka była wykopana z częścią korzeni , żeby było bardziej stabilnie i pomalowana przepracowanym olejem dla konserwacji.
poserbaby
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 cze 2016, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Czytam u Was, że hortensja musi mieć wilgoć i nie sadzi się jej koło złodziei wody. Wobec tego czy rozsądnie jest mieć hortensję niedaleko wierzby mandżurskiej? Póki co wierzba jest mała, ale rozrasta się szybko i nie wiem czy nie powinnam w związku z tym przesadzić gdzieś hortensji, chociaż szczerze mówiąc jest to chyba jedyne zacienione miejsce w ogrodzie :( Drugim problemem jest to, że gleba u mnie jest piaszczysta, tzn. jest to teren nadrzeczny, z piaskiem, nawieziony ok. półmetrową warstwą ziemi uprawnej. Czy w ogóle jest szansa, że hortensja mi na czymś takim wyżyje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”