Pnącza na ogrodzenie z siatki - jakie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

Pnącza na ogrodzenie z siatki - jakie?

Post »

Witam!
Zdobyłam własnie działkę, porządkuję ją sobie, projektuję w myslach...:) Jest otoczona siatką: zastanawiam się, czy nie można by było obsadzić ją jakims pnączem zamiast sadzić żywopłot - sama siatka jest mało estetyczna. Jakie gatunki mogłyby ja zasłonić? Dzikie wino? Kiedy najlepiej je sadzić? Z góry dziękuję za pomoc:)
Awatar użytkownika
Gardenmania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2007, o 10:53
Lokalizacja: na wschód od Zalewu Zegrzyńskiego

Post »

Witaj, też mam podobny problem. Żywopłot długo rośnie,a potem trzeba go jeszcze przycinać :shock: A że działkę mam usytuowaną miedzy innymi trzeba więc jakoś się odgrodzić...
Posadziłam ostatnio bluszcz (co metr ok.) i muszę przyznać,że opanowała mnie lekka "bluszczomania". Podobno lubi cień-u mnie rośnie szybko w pół cieniu. Godnym polecenia są również różne odmiany berberysów,ale to wiąże się nie tylko z przycinaniem,ale również z finansami. Dzikie wino daje chyba najpiękniejszy efekt,zle z tego co wyczytałam na forum-bardzo gubi liście.
Nie wiem czy pomogłam,ale życzę powodzenia!
timonczak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 6 maja 2007, o 19:59
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja niestety musiałem zainwestować w inne roślinki a dokładnie w liguster . Było to spowodowane zbyt hałaśliwym zachowaniem sąsiadów . Stwierdziłem , że nie chce już ich widzieć . Ale też pozadziłem kokornak pięciopalczasty i trójpalczasty . Bardzo ładnie rośnie i szybko tylko strasznie ciężko sie tego pozbyć jeżeli się za mocno rozprzestrzeni .
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Witajcie!
Winobluszcz rzeczywiście gubi liście. Jeżeli chodzi o pnącza to jest szeroki wybór. A miejsce glisssta masz słoneczne, pół cieniste czy cieniste?

Pozdrawiam

---------
Angelika
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Pnącza

Post »

Możesz też tymczasowo zastosować pnącza jednoroczne: kolczurka klapowana, wilec, groszek pachnący, fasola ozdobna, kobea pnąca. Z wieloletnich przy siatce możesz spróbować posadzić milin amerykański albo powojniki (szczególnie tangucki).
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Osobiście nie polecałabym pnączy wieloletnich na siatkę, bo to bardzo utrudniać konserwacje.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dziękuję! Zależy mi na roslinach wieloletnich. Myślałam nad powojnikami i wiciokrzewem, ale wciąż zastanawiam się czy moja siatka je zniesie :?: Bo na wszystkich zdjęciach wyglądaja tak ciężko i wielko... A siateczka (od zachodu, słonecznie) może z metr trzydziesci wysoka... Da sie je jakoś przycinać, formować?
Awatar użytkownika
śmieszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 wrz 2007, o 10:27
Lokalizacja: Kielce

Post »

Witam,

glisssta, ja swój winobluszcz sadziłam właśnie w maju i teraz we wrześniu drugą partię. Ten z maja już ma się całkiem fajnie, a ostatnio zaczął rosnąć jak szalony.

Ja mam natomiast pytanie odnośnie fasoli ozdobnej wieloletniej. Imponująco wyrosła mi na działce i mam już stąki. Ale kiedy powinnam je zerwać? Moze same spadają? Wybaczcie poziom tych pytań, ale jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie, a chciałabym nic nie zniszczyć.
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

glisssta pisze:Dziękuję! Zależy mi na roslinach wieloletnich. Myślałam nad powojnikami i wiciokrzewem, ale wciąż zastanawiam się czy moja siatka je zniesie :?: Bo na wszystkich zdjęciach wyglądaja tak ciężko i wielko... A siateczka (od zachodu, słonecznie) może z metr trzydziesci wysoka... Da się je jakoś przycinać, formować?
Powojniki nie są ciężkie i mozna je dowolnie owijać wokół siatki, natomiast Lonicera już jest trochę cięższa i może sprawiać więcej kłopotu. A może przed siatką postawisz drewniana konstrukcję na której mogą się opierać? Milin jest też bardzo piękny oraz glicynia, głównie ze względu na kolor. Wybór masz ogromny. Moim zdaniem najładniejszy winobluszcz to ten pięcio lub trójlistkowy odmiany murowe, tylko ten faktycznie się ładnie prezentuje bo nie tworzy kłebu pozwijanych pędów tylko równomiernie rozchodzi się po murze i pięknie barwi się na jesieni. Tylkoże nie nadaje się na siatkę. Natomiast ta odmiana z wąsami zamiast przylg jest ciężka.

A sadzić można teraz lub na wiosnę. Tylko razem z bryła, tak jak wyjmiesz go z doniczki :)
Obrazek
piotr_ce
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2008, o 21:55

Ogrodzenie - jakie rośliny ?

Post »

Witam
Bardzo proszę o poradę w kwestii doboru roślin. Otóż wybudowałem płot o następującej konstrukcji
Obrazek Obrazek

pomiedzy sztachetami a pustakami jest około 16 cm przestrzeni. Moim pomysłem było aby w otworach pustaków posadzić jakieś rośliny. Otwór w pustaku to 10x10x20 cm lub 10x16x20 cm i wygląda z bliska tak
Obrazek


Każdy otwór posiada przewiercony u dołu otworek odwadniający. Chciałbym posadzić tam jakieś płożace lub zwisające rośliny, najlepiej gęste i kolczaste, żeby stanowiły zaporę dla psów i kotów. Oczywiście rośliny wiecznie zielone byłyby najopdpowiedniejsze. Czy możecie Państwo doradzić co najlepiej będzie tam rosło i czy w ogóle w tak małej przestrzeni może rosnąć cokolwiek. W ostateczności jestem gotów tam posiać trawę i mech ale wolałbym nie.
Chciałbym, żeby końcowy efekt był podobny do tego (tylko lepszy).
Obrazek

Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
Piotr Cieśliński
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witam,
To trudne miejsce do obsadzenia roślinami. Można co roku wysiewać niską aksamitkę lub posadzić rojniki i rozchodniki. Są wytrzymale i płytko się korzenią. Z tymi roślinkami nie będzie problemu.
pozdrawiam
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
old_I-s
200p
200p
Posty: 269
Od: 7 paź 2007, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja pomyślałam aby posadzić tam" irge" .Tylko nie wiem czy to dobry pomysł,czy w takich warunkach może tam rosnąć . Fachowcy niech się wypowiedzą. :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

10x10 to wielkośc doniczki produkcyjnej na sadzonki krzewów.
Beton odciąga wilgoć, chłodzi korzenie w zimie, nagrzewa w lecie, więc raczej byliny skalne :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”