Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
niecierpek
 Tytuł: Wierzba - ukorzenianie,szczepienie
PostNapisane: 7 kwi 2008, o 22:37 
100p
100p
Cześć,
mam pytanie - jak w temacie postu.
Zasadniczo wiem, jak się ukorzenia wierzby, ale już kilka razy próbowałąm z Hakuro-Nishiki (tzn. tą japońską, różową) i nie przyjęła mi się.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Czy komuś sięukorzeniła i rośnie?

Bo znowu wysępiłam gałązki i próbuję po raz kolejny... :oops:

stokrotka12311
 Tytuł:
PostNapisane: 7 kwi 2008, o 22:56 
500p
500p
Owszem uda się , tylko trochę już jest za póżno, bo
najlepiej ją ukorzeniać w lutym /jak jeszcze śpi :D /.

Pozdrawiam Danuta

chwaścik
 Tytuł: Re: CZy ktoś ukorzenił Hakuro-Nishiki?
PostNapisane: 8 kwi 2008, o 00:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Owszem ukorzeniłem, ściętą gałązkę do flakonu z wodą. . . parę tygodni . . . długaśne korzonki gotowe. . . hop do lekkiej ziemi i kolejna wierzba. . . podobnie z mandżurską itp. . .

P.S.
ten sposób rozmnażania polecam również na derenie, rozmnożyłem sobie tak Flaviramea

niecierpek
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2008, o 08:49 
100p
100p
A mi zawsze usychała... :cry: , może ręki nie mam do tego... :cry:
Ale spróbuję jeszcze raz :lol: ,
Dzięki!
K.

Santomini
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2008, o 09:37 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
stokrotka12311 napisał(a):
Owszem uda się , tylko trochę już jest za póżno, bo
najlepiej ją ukorzeniać w lutym /jak jeszcze śpi :D /.

Nie zgadzam się. Ja zawsze ukorzeniałem w obojętnym terminie (robiliśmy to przemysłowo). Mała (max. 10 cm.)niezdrewniała sadzonka, do ukorzeniacza B52 i do wilgotnej ziemi. Dobre podłoże- lekkie i zasobne w pokarm, 2-3 tygodnie i sadzonka ukorzeniona. Oczywiście odpowiednio wysoka wilgotność.

80-90% ukorzenionych.
Pozdrawiam.

chwaścik
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2008, o 09:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Generalnie wierzby bardzo łatwo się ukorzeniają, kiedyś ukorzeniłem purpurową ze ściętych gałązek wetkniętych "na chama" w gliniastą ziemię, żadnych ukorzeniaczy, miejsce bardzo słoneczne przyjęła się ponad połowa. :)

A wierzba płącząca to się nawet z dość dużych konarów wetkniętych w ziemię ukorzenia.

Karo
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2008, o 10:06 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Ukorzenianie wierzby moim zdaniem udaje się o każdej porze roku.
Woda,woda i woda ... to ona decyduje głównie o powodzeniu.
Nawet bez ukorzeniacza .
:D :D

❤ KaRolinki

oliwka
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2008, o 19:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mogę tylko potwierdzić wcześniejsze wypowiedzi: gałązka do wody i puści korzenie.
A potem podlewać.
Moja ukorzeniana z 8 lat temu jest teraz 1,5 metrowym krzaczkiem.

Jarek_74
 Tytuł:
PostNapisane: 10 kwi 2008, o 19:14 
50p
50p
Moje zeszłoroczne sadzonki przetwały zimę w gruncie i puściły listki zobaczymy co dalej

Maciej Gurczyński
 Tytuł: Jak zaszczepić wierzbę HARUKO na podkładce wierzby zwykł.?
PostNapisane: 27 maja 2009, o 14:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Mam ogromną prośbę. Już od dwóch lat posiadam wspaniały żywopłot z wierzb Haruko. Słyszałem, że można ją zaszczepić na podkładce z wierzby zwykłej, aby otrzymać formę kulistą na pniu. W tym celu ukorzeniłem już kilka podkładek o średnicy ok. 05-08 cm. Bardzo proszę o radę - Czy takie szczepienie jest w ogóle możliwe ? i w jakich terminach i jaką metodą tą operację przeprowadzić ?
Z góry dziękuję za rady i ewentualną wymianę doświadczeń w tym zakresie
Maciek Gurczyński :roll:

rafgar
 Tytuł:
PostNapisane: 27 maja 2009, o 22:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Hej

Szczepienie tej wierzby to banał... ja po prostu ucinam wiosna (po stopnieniu śniegu) proste, dowolnej długości pędy wierzby nad rzeką, następnie zakładam ok 4 cm zrazy odmiany szczepionej. Albo przez stosowanie albo robię typową kożuchówkę jeśli zraz jest zbyt cienki. Następnie wiąże razem podkładki o tej samej długości, nakładam woreczek foliowy na górna część, lekko zraszam i całość do pojemnika z woda do ukorzenienia. Przetrzymuję tak zaszczepione wierzby do połowy maja w temp. ok 15 st (garaż z oknem). Do gruntu na rozsadnik wysadzam w maju. Można od razu na miejsce stałe chociaż w pierwszym roku wypuszcza tylko kilka pędów, które trzeba uszczykiwać żeby rozkrzewić głowę. Skuteczność 100% nawet jeśli zraz i podkładka nie do końca do siebie pasowały i tak się zrastają. Zauważyłem, że jeśli zrazy mają już pękające pąki to znacznie gorzej się przyjmują. Lepiej brać zrazy bez bazi. W sierpniu spróbuję jeszcze oczkowania. Chyba bardziej dla sportu:-)))

Pzdr
\
r.

Maciej Gurczyński
 Tytuł: Szczepienia wierzb
PostNapisane: 28 maja 2009, o 11:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Serdecznie dziękuję za rady, chociaż nie wszystko z nich zrozumiałem. Taką operację planuję przeprowadzić 1 raz i dlatego proszę o wytrozumiałość. Sutuację mam taką. Od miesiąca ukorzeniam (z powodzeniem) w doniczkach na działce pędy wierzby zwykłej o dł. 80 cm i średnicy 05-08 cm. Puszczają dużo pędów bocznych, które usuwam pozostawiając tylko pędy szczytowe. Jezeli wiec można liczyć na Pańską uprzejmość i wyrozumiałość i biorąc pod uwagę moją indolencje w tym temacie, bardzo proszę o dalszą pomoc i odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Kiedy mogę przystąpić do szczepienia (czy w tym roku, czy dopiero wiosną)?
2. Czy aby uzyskać koronę, na jednym pniu szczepić 1 lub kilka (np.w klin) zrazów?
3. Co to jest woda do ukorzeniania i czy można ją zrobić z proszkowego ukorzeniacza?
4. Czy dobrze zrozumiałem Pańską radę - można szczepić na nieukorzenionych pędach wczesną wiosną i potem dopiero to wszystko ukorzeniać w opisanych przez Pana warunkach?
5. Jakim warunkom powinien odpowiadać zraz do szczepienia (stopień zdrewnienia, ilość pąków, i czy przycinać mu końcówkę) przy metodzie poprzez stosowanie, lub w klin?
6. I najważniejsze kiedy (termin) w opisanej wyżej sytuacji dokonać szczepienia?

Z góry dziękuję za dalszą pomoc
Maciek Gurczyński Gdańsk

rafgar
 Tytuł: Re: Szczepienia wierzb
PostNapisane: 28 maja 2009, o 11:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
1. Kiedy mogę przystąpić do szczepienia (czy w tym roku, czy dopiero wiosną)?

Wierzby szczepi się wczesną wiosną... ale w sierpniu spróbowałbym na tych ukorzenionych pozakładać oczka... w sieci sporo jest materiałow jak to sie robi. (lub nawet teraz uciąć jakis zdrewniały kawałek, oberwac liście i zaszczepić tradycyjnie)... zawsze można probowac... lub uciąc kilka nieukorzenionych i też zaszczepić i zostawić w domu do ewentualnego zrośnięcia...

2. Czy aby uzyskać koronę, na jednym pniu szczepić 1 lub kilka (np.w klin) zrazów?

Czasami robie kożuchowkę z dwoch stron pieńka... bedzie szybciej bardziej gęsta... chociaz z jednego zraza tez sie w drugim roku robi głowka całkiem całkiem...

3. Co to jest woda do ukorzeniania i czy można ją zrobić z proszkowego ukorzeniacza?

Nie ma żadnej wody do ukorzeniania... wierzba to chyba najłatwiejsza do ukorzenienia roslina... zwykła kranówa w pojemniku... po ok. tygodniu sa juz młode korzonki...

4. Czy dobrze zrozumiałem Pańską radę - można szczepić na nieukorzenionych pędach wczesną wiosną i potem dopiero to wszystko ukorzeniać w opisanych przez Pana warunkach?

Tak, dokładnie... świeżo ścięte pędy, szczepienie, do wody, ukorzenianie i wsadzenie do gruntu... ja tak robię i jest to nawet prostsze bo na podkładki ukorzenione ciężko zakładac zrazy w gruncie... trzeba owijać, żeby nie wyschły... mogą trafić się mrozy, itp.

5. Jakim warunkom powinien odpowiadać zraz do szczepienia (stopień zdrewnienia, ilość pąków, i czy przycinać mu końcówkę) przy metodzie poprzez stosowanie, lub w klin?

Zrazy pobieram przy cięciu wierzby... ok. 4-5 cm kawałki najlepiej jednorocznych gałązek o średnicy ok. 1 cm... nigdy nie zakładam zrazów szczytowych...

6. I najważniejsze kiedy (termin) w opisanej wyżej sytuacji dokonać szczepienia?

Ja szczepię w marcu...

POzdrawiam i służę pomocą

r.

Maciej Gurczyński
 Tytuł:
PostNapisane: 28 maja 2009, o 12:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Serdecznie dziękuję za pomoc. Dobrze, że wierzba jest tak wyrozumiała dla dyletantów i może sukces uzyskany dzięki Pańskiej pomocy, skłoni mnie do dalszych eksperymentów ze szczepieniami drzew i krzewów, zwłaszcza że teraz dysponuję czasem na takie hobby.
Jeszcze raz dziękuję za fachowość i wyrozumiałość. Dobrze, ze istnieje takie forum i można na nim znaleźć takich bezinteresownych ludzi jak Pan, o co w dzisiejszych czasach jest coraz trudniej.
pozdrowienia Maciek Gurczyński

Sebaloz
 Tytuł: Re: CZy ktoś ukorzenił Hakuro-Nishiki?
PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:09 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Odcięte części hakuro do wody, tydzień czasu i już się pojawiają korzonki. Za tydzień do gleby na miejsce docelowe.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

pawelan
 Tytuł: Re: ukorzenianie wierzby Hakuro-Nishiki
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 14:59 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
W pierwszych ciepłych dniach marca pokusiło mnie aby przyciąć gałęzie mojej hakuro. Nie przypuszczałem, że będą jeszcze takie mrozy. Mam nadzieję, że jej nie zaszkodziły, właściwie nie widać żadnych niepokojących objawów. Pozostałe po ścięciu gałązki wsadziłem do wody, w dosyć chłodnym pomieszczeniu, no i ładnie zaczęły się ukorzeniać. I teraz pytania: jaką mniej więcej mają mieć długość korzenie aby bezpiecznie wsadzić je do ziemi? Do ziemi czy lepiej do jakiegoś gotowego podłoża? Ukorzenione gałązki mają długość 40-60 cm, wypuszczają listki, czy skrócić je trochę czy lepiej zostawić jakie są?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

niecierpek
 Tytuł: Re: ukorzenianie wierzby Hakuro-Nishiki
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 19:45 
100p
100p
Zazdroszczę...
mnie nigdy nie udało się nawet ukorzenić - wszystko szło dobrze, ale zaraz potem gniło.
Nie wiem, z jakiej części Polski jesteś, u nas na południu dopiero topnieje śnieg i ja bym osobiście jeszcze nic nie wsadzała do ziemi. Może do doniczek z mieszanką ziemi i piasku?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 32 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości