Karagana syberyjska( Caragana arborescens )

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Karagana syberyjska

Post »

Mączniak to zmora, która powstrzymuje mnie przed sadzeniem karagany. Taka pożyteczna roślina! Może ma ktos magiczny sposób na tą zarazę ;:204
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

W ogrodzie mam 3 wielkie krzaki karagany , to okazy około dwudziestoletnie .
Jeden krzak ma jeden pień , kolejne dwa od ziemi rozkrzewione mają po 4 odnogi /pnie i ja z tym mam problem a nie z mącznikiem . Są bardzo kruche , kiedy kwitną całe konary potrafią się odłamać a nawet wyłamać pień z ciężaru kwiatów , do tego lekki wietrzyk albo deszczyk i można stracić kawał krzaka .
Żeby się zabezpieczyć przed utratą ,zostawiam odrosty przy pniu i te przyznam , mają mącznika ale niczym nie pryskam .
Raz mają a raz nie a ja chemii nie używam i jakoś do tej pory nie zdarzyło mi się by ktoś na to zwrócił uwagę .
Nie wyobrażam sobie bez nich ogrodu :roll: żadne drzewo oprócz lipy , podczas kwitnienia nie przyciąga takiej ilości owadów w szczególności trzmieli . Dosłownie czarno na gałązkach i jeden bzyk .
Na zdjęciu z pojedynczym pniem , obok rósł sumak dlatego taka przekrzywiona , z czasem się wyrówna .
Nigdy nie cięłam ,rosną do pewnej wysokości a później same się krzewią , przynajmniej tak było z moimi .
Obrazek

Obrazek
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

Po nocnych opadach sporo strat w ogrodzie .
Gałęzie nie wytrzymują naporu śniegu , łamią się jak zapałki .
Najbardziej szkoda mi karagany .
Tyle lat a tu chwilka i nie ma .
Młodym troszkę zejdzie zanim zaczną cieszyć oko :roll: ale co poradzić
Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Karagana syberyjska

Post »

Jedyne wyjście by zapobiec mączniakowi to, sadzenie w miejscu wietrznym. Miałem posadzoną w polu na miedzy. Takie wygwizdowo. Mączniak jej nie dopadał. W zacisznym miejscu, pod blokiem,w lekkim cieniu co roku liście były białe od nalotu. Wymieniłem z czasem na moszeniec południowy i było ok.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Karagana syberyjska

Post »

seedkris, ta wiadomość to miód na moje serce. One miały rosnąć jako zapora od wiatru właśnie ;:oj . Mam takie wiatry...znaczy, na podwórku :roll: że dech zatyka kiedy wychodzę za róg domu. Niestety, tawuły rosną zbyt wolno i zbyt nisko na moich jałowych ziemiach, urosły do metra i wyżej ani-ani. Na karaganę też pewnie poczekam, ale będzie wyższa.
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

Moja karagana rośnie na wygwizdowie raczej i dopadł ją w tym roku mączniak. W minionym też miałam ten problem, ale w mniejszym stopniu. Pryskałam topsinem.
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Karagana syberyjska( Caragana arborescens )

Post »

Od kilku godzin jestem szczęśliwą posiadaczką karagany syberyjskiej 'Walker'. :heja
Na etykiecie jest symbol przekreślonego sekatora i napis "nie przycinać". Czy to znaczy, że ta roślina nie znosi cięcia ? Czy to może chodzi o to , żeby teraz nie ciąć, bo to młode drzewko szczepione na pniu i jeszcze ktoś by uszkodził odmianę szlachetną kombinując przy niej sekatorem.
Ja w przyszłości chciałabym jednak móc skracać jej nieco pędy, bo nie chcę by zwisały do samej ziemi, ale by było widać kawałek pnia i żeby roślina tworzyła parasol, pod którym byłoby miejsce dla bylin cienioznośnych.
Pozdrawiam. Jola.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”