Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Chciałabym zapytać, czy dąb trafiony piorunem (w 3 miejscach odprysła mu kora) będzie przez to chorował. Jest to dąb szypułkowy ponad 70-letni. Piorun uderzył w niego już poprzedniego lata. Tak przedstawia się sytuacja:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tam, gdzie korę odłupało najmocniej, jest szczelina w której zmieści się nie tylko moja mała dłoń (jest znacznie więcej miejsca).

Obrazek

Jest to moje najukochańsze drzewo i martwię się o nie.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb trafiony piorunem

Post »

Młode drzewo. Rośnie, powoli będzie zalewał uszkodzenie. Można delikatnie to co martwe, lużne i odstające wyrzeźbić, ranę pomalować Emulsją z 1% Topsinu.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dąb trafiony piorunem

Post »

Młode drzewo powiadasz :wink: A możesz napisać dokładniej co to za emulsja? Sama się wcześniej zastanawiałam nad tym czy by go czymś nie posmarować ale się zupełnie na tych środkach nie znam i tak zostało... Minął prawie rok ale rany wyglądają tak samo...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb trafiony piorunem

Post »

Powinno być z małej litery... :wink:
Biała farba emulsyjna, taka do ścian :)
A na dęba to bardzo młode
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dąb trafiony piorunem

Post »

MirekL pisze:A na dęba to bardzo młode
Moje oczko w głowie :wink:

A jak ten dąb będzie wyglądał z takimi białymi łatami... hehe :wink: Ile czasu taka emulsja się utrzymuje?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb trafiony piorunem

Post »

sobie kup brązową :wink:
Jak zaschnie czarną wzorek domalować można... kolor nie ma wielkiego znaczenia.
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Dąb

Post »

Witam :) odkryłam dzisiaj na działce,że rośnie na niej dąb. Nie wiedziałam wcześniej,że on do mnie należy :) wydaje mi się,że on wyrósł jako samosiejka i zastanawiam się czy należy go przycinać, aby miał ładny pokrój drzewa, bo teraz rośnie od samej ziemi nierówno a przez to prezentuje się niezbyt ładnie. Jak myślicie należy go przyciąć a jeżeli tak to kiedy i jak mocno?
Oto zdjęcia drzewa
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ewa
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dąb

Post »

Trudne pytanie...
dęby to wielkie drzewa i są zakwalifikowane do tej gromady drzew, ze jak będzie mieć jakąś -tam (nie pamiętam) średnice czy też obwód pnia- to nie będziesz go mógł wyciąć - bez zezwolenia - albo za zezwolenie płacisz straszne kwoty.
Prócz tego - to piękne drzewo- i wielkie. Ma olbrzymią, bardzo szeroką koronę i z niej sypie liśćmi, które się nie rozkładają przez zimę... czyli trza by to grabić co roku- dlatego dęby nie są sadzone na działkach i nie są lubiane przez ogrodników :/

Tego dęba - jeśli go chcesz- wystarczyłoby podciąć trochę od dołu- tzn podciąć mu dolne gałęzie tuz przy pniu- bo pień kręty u dęba - gwarantuje piękne, malownicze i olbrzymie drzewo- za ...30 minimum lat, a za 70 to juz na pewno... i zacienienie tak coś z 300 m kwadratowych ;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dąb

Post »

Piękne, królewskie drzewo. . . Zostawiłabym dla potomnych.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Dąb

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. No tak dąb to wielkie drzewo, a ten konkretny rośnie na pograniczu działki w części lesnej - tak bym to okresliła i liście opadają na ściółkę leśną. Nie chciałabym "odbierać mu życia" . Chciałbym tylko, aby ładnie się wykształcał. Chociaz z drugiej strony trochę sie przestraszyłam tych mozliwych, przyszłych kłopotów z duzym już drzewem. Chociaz ja tego nie dozyje... więc czy powinnam sie tym martwić? wiem to egoistyczna postawa :wink: ale z drugiej strony takie duże drzewa to samo piękno.
Ewa
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dąb

Post »

Przydatne info: cięcie niewskazane ale możliwe (należy pamiętać, że w miejscach odciętych gałęzi będą i tak wyrastały nowe); ciąć max. do 1/4 obecnej wysokości drzewa (czyli tylko te najniższe konary); ponadto tylko cięcie sanitarne (usuwanie chorych, krzyżujących się); ciąć raz a dobrze, póżniej tylko niewielkie poprawki (bo rozmiary drzewa i względy sanitarne); w ogóle cięcie możliwe tylko drzew zdrowych i na siedliskach gdzie nie występuje masowo mączniak; a tak naprawdę dębów się nie tnie (cięcie wszystkiego co możliwe to przemijająca moda, która niestety przyczynia się do rozprzestrzeniania wielu grożnych chorób). Zdrowy dąb to piękne drzewo, którego w myśl aktualnie obowiązujących przepisów, legalnie praktycznie nie da się wyciąć. Uwzględniając położenie Twojego dębu osobiście widzę więcej korzyści niż negatywów (system korzeniowy palowy więc pod nim inne rośliny dobrze rosną; idealne miejsce dla rododendronów i innych kwaśnolubnych i cieniolubnych; darmowa ściółka dla wszystkich kwaśnolubnych. Pozdrawiam. Jarko
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Dąb

Post »

ja bym wycięłą wszystko co jest bezpośrednio przy nim po lewej na zdjęciu i za nim? (jakieś rachityczne drzewa?), żeby dobrze i ładnie rósł, te dwie gałęzie na dole można wyciąć
Obrazek
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Dąb

Post »

Dziękuję Wam za porady :D
Moniko masz rację, z lewej strony dębu rosną jakieś drzewka i mam zamiar je wyciąć, aby dąb miał miejsce na swobodny wzrost . Wytnę te najniższe gałęzie, one leżą na ziemi tak nisko wyrastają z pnia. Powiedzcie jeszcze proszę, kiedy te cięcia wykonać jesienią tj. teraz, wiosną czy może jeszcze w innym terminie.
Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”