Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Ja bym to miejsce zabezpieczyła maścią ogrodniczą, a potem dodatkowo ustabilizowała pień, żeby uszkodzenie miało szansę się zagoić.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
leszek95b
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2022, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Madziagos pisze:Ja bym to miejsce zabezpieczyła maścią ogrodniczą, a potem dodatkowo ustabilizowała pień, żeby uszkodzenie miało szansę się zagoić.
A powinno się usunąć tą luźną korę wcześniej przed nałożeniem maści? Czy nasmarować jakimś małym pędzlem pień aby nie uszkodzić tej kory?
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

leszek95b, oderwana kora i tak nie pełni swojej funkcji, natomiast jej usunięcie pozwoli na lepsze wietrzenie rany.
Ale, jak już wspomniano, ważne jest prawidłowe opalikowanie czyli wysoko pod koroną i to nie tylko tej sztuki. Ma ono nie tylko zabezpieczyć przeciwko ruchowi całego drzewa i zapobiec wyrywaniu bryły korzeniowej w trakcie ukorzeniania się, ale także ruchowi korony i zapobieganiu takim sytuacjom jak ta.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
G2000
100p
100p
Posty: 133
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Znalazłem samosiejkę robinii akacjowej. Posadziłem do doniczki i tak sobie stała w kącie ogrodu. Teraz patrzę i każdy listek jest wycięty po półokręgu. Widziałem gdzieś w necie że któraś z dzikich pszczół wycina podobnie płatki kwiatów i listki do zamykania gniazd. Czy to mogła być ona? Czy raczej jakiś szkodnik?
Awatar użytkownika
monianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2023, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Cześć. Czy znacie jakieś sposoby na pozbycie się robinii z działki? Moja działka graniczy z działką leśną. Na tej leśnej działce rosną dziko akacje. Jest ich mnóstwo. Wchodzą na moją działkę, wszędzie jest jej pełno. Gdzie nie spojrzę - akacja! :Do Gdzieś niegdzieś zostały nawet pieńki po niej, o które można się tylko potykać:D jak skutecznie wykurzyć robinię? Próbowałam roundup, ale nic to nie dało, zresztą nie chcę używać takiej chemii masowo. I jak pozbyć się tych pieńków? Pozdrawiam
gosia3535
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 maja 2023, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Robinia akacjowa - brak liści

Post »

Witam, czy ktoś ma pomysł dlaczego z roku na rok robinia akacjowa ma coraz mniej liści? U sąsiadów w większości robinie nie maja już w ogóle liści. Zastanawiam się jaka jest tego przyczyna? Czy może być tak dlatego, ze często podlewamy trawę pod nimi? Planuje zaaplikować im szczepionkę z mikoryzy. Czy mogę coś jeszcze zrobić by je uratować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”