Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

W tym roku wreszcie zakwitł mój tulipanowiec,szczepiony odmiana aureomarginatum.
Dobrze,że w porę w ogóle dostrzegłem kilka kwiatków,zdjęcie kwiatka musiałem robić z drabiny o był na wys. ok.3m ogólnie teraz ma jakieś 5m wysokości.

Obrazek

Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

To takie chimeryczne drzewo ;:oj :shock: A już miałem kupować. Szkoda 9 lat czekać jak vinetou80
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

To wcale nie jest chimeryczne drzewo, ważne że ma odpowiednią glebę z rodzaju przepuszczalnych, nie lubi glin.Tulipanowca nie sadzi się dla kwiatów, to raczej drzewo ozdobne z pokroju, jesiennego przebarwiania się na żółto.W mojej miejscowości rośnie cały szpaler, pokrojem z daleka przypomina lipę drobnolistną, choć pochodzi z innej rodziny.Przyznam się, że dopiero niedawno byłam bliżej i zauważyłam, że to tulipanowce, a nie lipy.Te drzewa moim zdaniem stały się ostatnio modne, no i nazwę mają taką 'szumną' powiedziałabym :wink:
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

@selli7 Chimeryczne, miałem na myśli kwiaty, ale może być jak mówisz... Być może wcale nie kwitnie tak obficie, ta nazwa przyciąga, ale być może nie koniecznie koresponduje z tymi "tulipanami" na drzewie. Na pewno same liście są równie odzdobne, jednak kwiatami ciężko pogardzić :) Jest taka u mnie odmiana kolumnowa, ciekawe jak u niej z kwitnieniem może być... w sumie to eksperyment, jak cały ogród 8-)
autovidol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 lut 2008, o 16:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

Mój tulipanowiec jest szczepiony , kwitnie od 2 lat ,ma teraz około 10 lat.
Ma ok. 13 m wysokości.Żeby kwitł trzeba go dużo bardzo nawozić , nawozami zakwaszającymi glebę. Na wiosnę nawożę go nawozami amonowymi, a w lecie siarczanem potasu, który zapewnia dobre kwitnienie na następny sezon. Musi mieć też wilgoć , no i najlepiej dobrą glebę ;u mnie akurat wszystkie te warunki ma spełnione. Rośnie jak wściekły i trzeba będzie go przycinać. Sąsiadka zła , bo rośnie 2 m od ogrodzenia i zacienia jej podwórko.
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

Witajcie. :wit
Pochwalę się swoim tulipanowcem, nie szczepionym, nigdy nie nawożonym, który zakwitł w 8. roku od posadzenia.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

Hah :!: widać że te 8 lat to taka żelazna bariera jego startu kwitnięcia i co ciekawe, dwie przeciwstawne uprawy, jeden szczepiony i nawożony, z utrzymywaniem wilgotnego podłoża, drugi nieszczepiony i bez pielęgnacji - efekt, jeśli nie ten sam, to bardzo zbliżony, dzięki :)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

Powiało optymizmem jak przeczytałam o tych 20 latach.
Bo czekam jak skiełkują nasionka :;230

Ale będę czekać cierpliwie,bo to bardziej cieszy. Od dawna byłam zakochana w tulipanowcach. Jak chodzę do lekarza to jest ogr?d ich pełen. Te liscie i kwiaty są urzekające. Zawsze o nim marzyłam.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

amator27 być może nie doprecyzowałem,ale mój okaz przemarzł(na szczęście na szczepieniem) w 2-lub 3cim roku uprawy,dlatego pewnie wydłużył się okres do kwitnięcia.Może byłoby to i 5-6 lat po wsadzeniu,kto wie?Druga sprawa to to ,że odmiany pstrolistne zwykle w późniejszym wieku kwitną/owocują niż typowe...
Specjalnie go nie traktowałem,wsadziłem do dołka z ziemią uniwersalną ok 40-50L w miejscu wilgotnym i przyściółkowałem korą.Do czego on tam sięga to nie wiem bo w tym miejscu był kiedyś płytki biedaszyb...obok jak kopałem pod drzewka to się kawałki jakiegoś miernego węgla zdarzały.W tamtym roku trochę podsypałem Yara mila Hydrocomplex i kiedyś parę lat temu sypałem pod wszystko jak leci polifoskę.

Foxowa lepiej kupić sadzonkę nasiona są płonne u tulipanowca bardzo mały % kiełkuje.
Ja spróbuję w tym roku zrobić odkład powietrzny i uzyskać nowe sadzonki bo mi gałęzie przeszkadzją dolne w koszeniu a szkoda wycinać...

Załączam zdjęcie otwartej szyszki :)
Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

Tulipanowiec, który już niestety przekwitł. :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gela89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

Moja mama ma już 6 rok j też nie kwitnie.
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

A u mnie niespodzianka . Zakwitł 1 kwiatem a cieszy jakby całe drzewo było obsypane. Posadziłam 2 letnią 50 cm bidę. Ziemia byle jaka na tak zwanej patelni. Liście wiecznie jasne , małe - 8 lat żałowałam , że tam posadziłam. Nawet nie urósł , ma gdzieś że 3,5 m. I tak mnie zaskoczył.


Obrazek



Obrazek


;:138 ;:138 ;:138
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Tulipanowiec- dlaczego nie kwitnie

Post »

Będzie się działo. W tym roku kilkanaście pąków już jest. ;:138 ;:138 ;:138 ;:138 .


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”