Modrzew europejski (Larix decidua) dyskusje podstawowe

Drzewa ozdobne
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Jeśli chodzi o plantację choinek to nie ma nic takiego, natomiast o zalesienie gruntów jak najbardziej zwrot za sadzonke, ogrodzenie i przez kilka miesiecy doplata pielegnacyjna, z tym, ze warunek jest taki ze las musi rosnac chyba min 15 lat. Jeszcze nie bralem zadnych doplat z tego tytulu. We wtorek się wybieram do agencji dowiedziec sie szczegolow.
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Też mnie ciekawi, wszelkie uzyskane wiadomości chętnie przyjmę do wiadomości jakby Pan był uprzejmy :)
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Napiszę wszystko czego się dowiem. Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Mogę przesłać dokument pdf. na ten temat. Jak chodzi o wycinkę w lesie, to nie musisz posiadać, żadnego zezwolenia, zgodnie Ustawą o ochronie przyrody (Art.83). Teraz jeszcze jeden niuansik - chcesz prowadzić plantację, czy plantacyjną uprawę? To pierwsze, to drzewa, które powstały w wyniku rozmnażania wegetatywnego, to drugie w wyniku generatywnego.

Poza tym, przy monopolu PGL LP, nie wiem, czy ma sens zakładanie plantacji modrzewiowej. A może plantacja choinek? Szybsza kasa, albo jakiejś wierzby energetycznej, jeszcze szybsza kasa. Poza tym dodam, że to nie jest też tak, że posadzisz Md w rzędach i będzie rósł, a ty będziesz siedział i pachniał 8-) dobrze jest zastosować różnego rodzaju domieszki pielęgnacyjne, jeśli chcesz uzyskać fajny bezsęczny surowiec - który będzie mógł być drewnem wielkowymiarowym, a średniowymiarowym, lub generalnie opałem. Zapoznaj się z takimi zwrotami, jak : więźba sadzenia, czyszczenia wczesne, czyszczenia późne, trzebieże wczesne, trzebieże późne...
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Monopol mówisz? Sugerujesz że mając 1000 drzew nie mogę ich sprzedać skoro lasy mają monopol? Mógłbys rozwinąć tą myśl
Chodzi mi czy mając odbiorcę tartak xxxx który chce kupić ode mnie 100m3 drewna dłużycy modrzewia nie mogę tego sprzedac?
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Owszem możesz! Mamy gospodarkę wolnorynkową - tylko przelicz twoje koszty jakie poniesiesz, przy "produkcji". Mając kawałek ziemi i uprawiać, go dla drewna opałowego ...dziesiąt lat, nie wydaje mi się zbyt rozsądnym wyjściem, jak się już bawić to dla grubej kasy, a to wymaga dobrego doradztwa oraz dobrej ekipy przeprowadzającej zabiegi.
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Mam dużo ziemi, która leży odłogiem spokojnie wystarczy mi żeby zarobić na tym sporo pieniędzy ze sprzedaży drzew, teren i tak leży więc odpowiednim krokiem jest zalesienie i pielęgnacja, posiadam już plantację więc koszty jako takie znam i nie są one duże. To nie jest mój biznes życia, a wykorzystanie tego co mam. I dodatek do pensji w przyszłości dla mnie, bądź dzieci. I nie jest to plantacja dla drewna opałowego, a do drewna wykorzystanego na materiał budowlany.
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Zapewne więcej porad fachowych znajdziesz tutaj od doświadczonych leśników i nie tylko: http://www.forum.lasypolskie.pl/index.php
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Re: Modrzew europejski - Przyrost srednicy pnia i wysokości

Post »

Dzięki wielkie za informacje. ;)
werdy90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 cze 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Modrzew wycinać czy nie ?

Post »

Witam,
Zacznę od początku złożyłem wniosek o pozwolenie na wycięcie topoli z tylu działki. Była wizytacja no i zauważyli też, że mój modrzew jest do wycięcia i, że takie drzewo już nie odrośnie (gałęzie).
Proszę o pomoc wycinać czy nie szkoda mi tego drzewka a odrosty gałęzi są co raz większe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew wycinać czy nie ?

Post »

Ten kolor igieł z obecnego stanu ?
Jest na niego sposób tylko to karkołomne i potrzeba wysięgnika energetyków :roll:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Modrzew wycinać czy nie ?

Post »

Ja bym się nawet nie zastanawiała.Jeżeli zależy ci na modrzewiu w tym miejscu, to posadź młody, to szybko rosnące drzewa.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Modrzew wycinać czy nie ?

Post »

Kasuj to dziadostwo, na modrzewiu zimują pasożyty które mogą zaatakować inne Twoje iglaki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”