Trzmielina Fotrune'a

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magnolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Witajcie, mam prośbę o opinię posiadaczy trzmielin. Mianowicie po dość dużych mrozach na moim wygwizdowie trzmielina, która była w wyżej położonym betonowym kwietniku cała zmieniła barwę na pomarańczową. Nie wiem czy mam ją wyrzucić czy jest jakiś cień szansy na to że odbije? Pozdrawiam

Obrazek
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Nie wiem czy to mróz, czy brak wody. Ja bym przyciął pędy i wsadził korzenie do gleby (nie doniczki) może odbije
brylancik0
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 kwie 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Witam
Proszę mi podpowiedzieć jaka kupic trzmieline -szukam odmiany płożącej muszę zadarnic skarpę obszar od schodów do macierzanki ok 1m wysokości i0,5m szerokosci. Widziałam takie w odmianie zoltej. Ile sztuk musze kupic?
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Witam :)

Czy jest jakaś przyczyna,że trzmielina mi nie rośnie? Kupiłam 2 egz. w ubiegłym roku, ale wdaje mi się że stoją w miejscu. Wystawa południowa, ziemia dobra...a te nic :evil:
Nie przycinałam ich, może to być przyczyną?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Zdecydowanie przytnij, trzmielina to lubi, swoje tnę nawet trzy razy w roku. Zajrzałbym też do korzeni, może jakieś gryzonie robią tunele i korzenie wiszą w powietrzu. U mnie młode egzemplarze źle to znosiły. Mam kilkanaście metrów obwódek z trzmieliny, oraz pojedyncze sztuki, rosną na dość słabej glebie i doskonale się mają. Wszystkie z ukorzeniania. Pierwsze po cięciu roślin w zaprzyjaźnionych, ogrodach, a teraz już własne.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Ineska pisze:Witam :)

Czy jest jakaś przyczyna,że trzmielina mi nie rośnie? Kupiłam 2 egz. w ubiegłym roku, ale wdaje mi się że stoją w miejscu. Wystawa południowa, ziemia dobra...a te nic :evil:
Nie przycinałam ich, może to być przyczyną?

Pozdrawiam :)
Trzmieliny nie lubią południowych stanowisk, może być słoneczne, ale niezbyt gorące.Może je przesadź, młoda roślina powinna ruszyć bez przycinania, to nie żaden błąd.Przyczyną moim zdaniem może być słaby system korzeniowy.Trzmieliny widzę często w szkółkach zalegają, długo czekają na klienta, bywają przesuszone, a potem taki system korzeniowy, zmęczony w ciasnej doniczce nie chce ruszyć.Miałam tak z wieloma roślinami, min. jałowcami, posadzone do gruntu 'trwały', podlewane, ale nie rosły.Wykopane po prawie 2 latach (łatwo z ziemi było wyciągnąć) miały kształt doniczki, wszystkie korzenie brązowo/czarne, a powinny mieć jasne końcówki gdyby miały rosnąć...
Trzmieliny najlepiej mi rosną kupione wczesną wiosną, po świeżej dostawie, małe sadzonki były po 4 zł, a rosną jak szalone.
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Wystawa południowa to może być to. Zasugerowałam się tym, że na sąsiednich trawnikach trzmielna rośnie przepięknie. Ale ja jestem na zakręcie więc słońca u mnie może być za dużo.
A z tymi korzeniami to co zrobić? Jak będzie taka ściśnięta bryła? Poobcianać? Jakoś inaczej rozluźnić?
Dziękuję za odpowiedź ;:180 - ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Pozdrawiam :)
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Bryłę korzeniową po wyjęciu z doniczki warto trochę porozrywać, tak by straciła regularny kształt i korzenie w glebie nie rosły ( z rozpędu )- dookoła, ale promieniście
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Ja nie praktykuję rozrywania, ani rozluźniania bryły korzeniowej po wyjęciu z doniczki.Jak końcówki korzeni są żywe i żywotne to szybko idą w głąb i na boki, rosną normalnie.Problem jest tylko gdy są podsuszone, albo tylko część ich jest w dobrym stanie, a taki problem obserwuję u wielu roślin kupowanych w ostatnim czasie, długo się ukorzeniają i słabo rosną.Teraz mam taki problem z wajgelami o ciemnych liściach i białych kwiatach posadzonymi jesienią, jedna ruszyła, druga się męczy.Niestety spora podaż materiału szkółkarskiego (szczególnie te popularne) powoduje jego zaleganie w sklepach na niekorzyść roślin niestety... :roll:
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Przesadzę je w sierpniu na bardziej zacienione stanowisko i zobaczymy co będzie. Pewnie po części to "wina" słońca, a po części słabej jakości rośliny. Warto zabrać się za tworzenienie własnych krzaczków skoro ten problem tak często występuje. Mam już kilka pomysłów :wink:
Dziękuję za rady :)
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Z pewnością wiele zależy od odmiany. Jedne lepiej, inne gorzej aklimatyzują się w ogrodzie. Mam kilka odmian, które rosną w dość ekstremalnych warunkach, cienia nie mają. Po prostu ogród bez dużych drzew. Najpewniejszą metodą, choć wymagającą cierpliwości, jest ukorzenianie. Odrywałam pęd z piętką i sadziłam w cieniste miejsce. Teraz jak potrzebuję ukorzeniam ścinki, wczoraj kilka powędrowało do cienia. Po trzech miesiącach, lub wiosną przesadzam na miejsce stałe. Doskonale ukorzeniają się też pędy, które dotykają gleby.

Ineska może w zaprzyjaźnionym ogrodzie, ktoś ma trzmielinę i ją tnie, możesz mieć wiele sadzonek. U mnie setki po cięciu wędrują do kompostownika.

Dwie obwódki na zdjęciu rosną na niewielkiej ilości gleby, kostka jest umocniona suchym betonem. Doskonale sobie radzą. Po lewej dwuletnia, biało-zielona, na wprost trzyletnia żółta. Niestety nigdy nie oznaczyłam jaka to odmiana.

Obrazek
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Ja mam tę żółto-zieloną trzmielinę , niestety też nie oznaczoną.
Dziękuję za instrukcje rozmnażania tych wartościowych roślinek ;:180 . Mam wiele miejsca do zagospodarowania więc chciałabym mieć ich więcej.
Spróbuję już na dniach u siebie, a do sąsiadek pójdę po prośbie ;:173

cyma2704 Twój ogród jest wspaniały ;:215 Ta rabata z żółtymi trzmielinami i chyba hortensjami wygląda jakby była w fotoshopie. Musiałam się dokładnie przyjrzeć żeby przekonać się,że to naturalne cuda ;:333 ...normalnie landschaft :)

Pozdrawiam :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trzmielina Fotrune'a

Post »

Ta biało zielona jak się nazywa? Posadziłam taką u teściów, (małe sadzoneczki, bez nazwy, po 4 zł) na ulicy wzdłuż chodnika, myślałam karłowa, w miarę bezobsługowa, a ona ma 3 rok i strasznie się rozszalała:) Seniorzy narzekają, na razie ją ujarzmiam, ale chyba będzie przesadzanie na coś czego nie trzeba będzie często ciąć, albo sam żwirek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”