Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

selli7 pisze:Poczekaj jeszcze sezon, nie jest źle, może to być efekt po przesadzeniu i jak się ukorzeni to się zaaklimatyzuje.Nie przesadzaj z podlewaniem.
Najlepiej też sadzić rośliny do takiej gleby jaka jest na działce, nie kombinować z całkowitą wymianą, tylko dodać do gliny trochę piasku, kompostu, torfu, by się nie zaskorupiała.Wymiana powoduje później problem w zimie, bo każde podłoże inaczej 'pracuje' (zamarza, rozmarza) i utrudnia to ukorzenienie.
Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Surmie wypuściły tego lata sporo nowych gałązek. Kiedy powinienem je poprzycinać aby drzewo zachowało jednak kulistą koronę? Teraz czy na wiosnę dopiero? Załączam zdjęcie: https://imgur.com/a/dG6I1Xy
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Tu szczegółowa instrukcja cięcia http://ogrodidom.eu/jak-ciac-surmia-zwyczajna-katalpa/
Twoje drzewka są jeszcze słabe, zostawiłabym je ze dwa sezony bez cięcia.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Rzecz w tym, że nie wiem ile lat ma ta surmia. Kupiłem ją w tym roku (szczepioną) w wys. 150 cm. Gdy ją kupiłem wszystkie gałęzie były ucięte tak aby zostawić tylko wiodący pień. W tym roku surmie pusiły sporo nowych pędów, które zdążyły już urosnąć do sporych rozmiarów. W tym artykule napisano aby usuwać nowe pędy od listopada do stycznia, od 4 roku życia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Jeżeli zdecydujesz się na cięcie to robić to najbezpieczniej w okresie gdy nie grożą większe mrozy, czyli najwcześniej z końcem lutego, początkiem marca, w zależności od pogody.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Możesz też ciąć teraz ale nie wycinaj zbędnych gałęzi przy samym pniu zostaw około 10cm (wytniesz je wiosną tak jak pisze Selli)
Drzewo nie wysila się na zbędne przyrosty
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

miałem lenia :roll: to sobie poprzycinałem
tak na serio to musiałem przyciąć pędy bo zbytnio wystrzeliły korona będzie bardziej zagęszczona i regularna
Obrazek Obrazek
ten listeczek leży na podstawie parasola ;:oj
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zrobić z niego poidełko dla ptaków. :D
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Niedawno posadziłem katalpę (wys. ok 1 m)wg sprzedawcy żółtokwiatową. W chwili zakupu miała delikatne zaschnięte brzegi dwóch liści, reszta była ok. Wyglądała na zdrową. Po posadzeniu, dałem agrotkaninę, kamyszki i podlałem solidnie z uwagi na duże upały i wystawę zachodnią, gdzie rośnie. Teraz wiem, że to podstawowe błędy, prowadzące do werticiliozy, ale człowiek uczy się na błędach.
W chwili obecnej z wszystkich liści może z dwa są w miarę dobrze wyglądające, reszta ma mocno zaschnięte brzegi liści, bądź nawet ich większe obszary. Czy to pewne, że to werticilioza? Podlałem ją roztworem 1 % Topsinu i opryskałem. Nie wiem teraz czy ją podlewać czy nie, bo w końcu jest naprawdę ciepło, sucho (żadnych opadów od dłuższego czasu), a drzewko dopiero co wsadzone (z donicy). Czy oprysk i podlewanie Topsinem powtórzyć? Zdjęcie może uda mi się jutro wstawić. Będę wdzięczny za pomoc.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zdejmij tę włókninę i kamyczki, żadna chemią nie podlewaj.To nie wertycilioza tylko 'udusiłeś' system korzeniowy.Świeżo sadzona roślina potrzebuje napowietrzania systemu korzeniowego z racji takiej, że często jest podlewana.Najlepiej uformować wokół tzw. misę z ziemi i podlewać w miarę potrzeby jak widać, że przeschło.Jak zasypiesz kamieniem to nie widać kiedy podlewać i lejesz w ciemno.Nie wiem jaki typ gleby, ale jeśli wilgotny i zwięzły, to katalpa nie zniesie takiego okrycia, gdyż będzie stagnować woda i wtedy może ulec wertyciliozie, szczególnie po okresie zimowym.Katalpa wymaga gleb przepuszczalnych i dobrze napowietrzonych.
Kamyczki można ewentualnie dać (ale lepsza kora) gdy się dobrze ukorzeni (po sezonie lub dwóch)i na lekkich, piaszczystych typach gleb.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zrobiłem kopczyk i dałem z zapasem ziemię ogrodową. Od dołu i po bokach. Zrobię tak jak każesz ;:108 Dzięki
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Mnie się najbardziej podoba katalpa w odmianie Umbraculifera, czyli taka kula :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

'Umbraculifera' to jest odmiana robinii akacjowej.Katalapa, czyli surmia o kulistej formie to szczepiona 'Nana'.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Od jakiej temperatury można już okrywać katalpę agrowłókniną, żeby nie przemarzła?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”