Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zdejmij tę włókninę i kamyczki, żadna chemią nie podlewaj.To nie wertycilioza tylko 'udusiłeś' system korzeniowy.Świeżo sadzona roślina potrzebuje napowietrzania systemu korzeniowego z racji takiej, że często jest podlewana.Najlepiej uformować wokół tzw. misę z ziemi i podlewać w miarę potrzeby jak widać, że przeschło.Jak zasypiesz kamieniem to nie widać kiedy podlewać i lejesz w ciemno.Nie wiem jaki typ gleby, ale jeśli wilgotny i zwięzły, to katalpa nie zniesie takiego okrycia, gdyż będzie stagnować woda i wtedy może ulec wertyciliozie, szczególnie po okresie zimowym.Katalpa wymaga gleb przepuszczalnych i dobrze napowietrzonych.
Kamyczki można ewentualnie dać (ale lepsza kora) gdy się dobrze ukorzeni (po sezonie lub dwóch)i na lekkich, piaszczystych typach gleb.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zrobiłem kopczyk i dałem z zapasem ziemię ogrodową. Od dołu i po bokach. Zrobię tak jak każesz ;:108 Dzięki
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Mnie się najbardziej podoba katalpa w odmianie Umbraculifera, czyli taka kula :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

'Umbraculifera' to jest odmiana robinii akacjowej.Katalapa, czyli surmia o kulistej formie to szczepiona 'Nana'.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Od jakiej temperatury można już okrywać katalpę agrowłókniną, żeby nie przemarzła?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Moja już ubrana bo mam młode drzewko.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

U mnie w moich regionach, w nocy sporadycznie temperatura spada do -1 w nocy, w dzień na plusie. Też mam małe metrowe drzewko. Myślę, że to chyba za wcześnie, ale mogę się mylić. Może ktoś podpowie.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Katalpa to nie palma, nieduży mróz jej nie zaszkodzi (strefa USDA 6b). Moja katalpa pośrednia posadzona w 2002 r. jako mala sadzonka nigdy nie była owijana przed zimą (nie wiedziałam wtedy, że należy ewentualnie zabezpieczać ją przed mrozem) i dała sobie radę, nawet podczas zimy 2005/2006 nie wymarzła. Obecnie jest dużym drzewem. Owszem, od początku nie rośnie na pustym polu, ale między innymi drzewami i krzewami w pobliżu budynków.
Pozdrawiam
Basia B.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Dzięki za info ;:180 U mnie właśnie odwrotnie. Dom dosłownie prawie w polu, ale od wschodu osłonięta właśnie domem. Od południa budynek sąsiada trochę zasłania, ale od zachodu i północy szczere pole :wink: :wink: :wink: Założę na nią agrowłókninę jak w nocy będą utrzymywać się stałe temperatury w okolicach -5 i w dzień poniżej zera.
Jeżeli można spytać jak duża teraz jest Pani katalpa i jakie miała przyrosty roczne?
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Sądzę, że kilkustopniowy mróz nie wymaga jeszcze zabezpieczania nawet małej katalpy, może dopiero przy -10, ale każdy właściciel ogrodu postępuje według swojego uznania.
Moja katalpa ma obecnie ponad 6 m wysokości, z tym, że kiedy ją sadziłam w 2002 miała około 50 cm, a około 5 m osiągnęła po około 8 - 9 latach. W pierwszych latach miała jednak pokrój bardziej wzniosły, korona miała kształt raczej owalny. Obecnie jest bardzo rozłożysta i w najszerszym miejscy ma około 9 m; przycinamy niektóre zbyt długie gałęzie, aby nie przeszkadzały na ścieżce. Na żyznych glebach, gdy lato jest wilgotne, gałęzie katalpy długo rosną i czasem nie zdążą zdrewnieć przed zimą, wtedy ich końce przemarzają. Wiosną puszczają nowe gałązki poniżej zmarzniętych części pędów. Dlatego nie wykształcają w koronie wyraźnego przewodnika. Mówił mi o tym szkółkarz Pan Jerzy Oreszczuk (ogrodnick), od którego kupiłam przed 17 laty sadzonkę mojej katalpy.
Pozdrawiam
Basia B.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

selli7 pisze:Jeżeli zdecydujesz się na cięcie to robić to najbezpieczniej w okresie gdy nie grożą większe mrozy, czyli najwcześniej z końcem lutego, początkiem marca, w zależności od pogody.
Mamy już prawie wiosnę. Nie robiłem nic z surmią w poprzednim roku, mamy już marzec więc postanowiłem zabrać się za przycinanie. Moja surmia wypuściła długą gałązkę po lewej stronie: https://imgur.com/a/HJgyctV
Chciałbym jednak wyprowadzić dłuższy pień, aby drzewko miało kulistą koronę. Czy bezpiecznie będzie teraz wyciąć tę gałąź? Czy pozostałe gałązki też byście wycieli?
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Bald - spokojnie wytnij tę gałązkę po lewej stronie. Katalpy późno rozpoczynają wiosną wegetację, więc nie powinno jej to zaszkodzić. Ja bym jeszcze teraz całkiem wycięła tę najniższą gałązkę z prawej strony i przycięła następną. Jeśli masz żyzną glebę w ogrodzie i zapewnisz katalpie dostateczną ilość wody, mógłbyś jeszcze latem tego roku korygować jej kształt. Przy sprzyjających warunkach katalpy długo rosną, przez całe lato - i osiągają duże przyrosty. A tak przy okazji, to Twoja katalpa rośnie dość niesymetrycznie. Przyznam się, że nie wiem z czego to wynika. U mnie siewki katalpy pośredniej rosną (jeśli w porę ich nie zauważę) jako dość symetryczne drzewka z wyraźnym, prostym przewodnikiem.
Pozdrawiam
Basia B.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Mazowszanka09: dziękuje pięknie za odpowiedź. Tak też zrobię. Przyrosty moja surmia ma dość spore, bo nawet 50 cm w zeszłym roku, lecz nie urósł sam pień ale gałązki od niego wychodzące. Czy to możliwe że dlatego, że prawdopodobnie (o ile pamiętam) drzewo było szczepione na pniu? Przepraszam za trywialne pytanie ale jestem laikiem ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”