Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Sądzę, że kilkustopniowy mróz nie wymaga jeszcze zabezpieczania nawet małej katalpy, może dopiero przy -10, ale każdy właściciel ogrodu postępuje według swojego uznania.
Moja katalpa ma obecnie ponad 6 m wysokości, z tym, że kiedy ją sadziłam w 2002 miała około 50 cm, a około 5 m osiągnęła po około 8 - 9 latach. W pierwszych latach miała jednak pokrój bardziej wzniosły, korona miała kształt raczej owalny. Obecnie jest bardzo rozłożysta i w najszerszym miejscy ma około 9 m; przycinamy niektóre zbyt długie gałęzie, aby nie przeszkadzały na ścieżce. Na żyznych glebach, gdy lato jest wilgotne, gałęzie katalpy długo rosną i czasem nie zdążą zdrewnieć przed zimą, wtedy ich końce przemarzają. Wiosną puszczają nowe gałązki poniżej zmarzniętych części pędów. Dlatego nie wykształcają w koronie wyraźnego przewodnika. Mówił mi o tym szkółkarz Pan Jerzy Oreszczuk (ogrodnick), od którego kupiłam przed 17 laty sadzonkę mojej katalpy.
Pozdrawiam
Basia B.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

selli7 pisze:Jeżeli zdecydujesz się na cięcie to robić to najbezpieczniej w okresie gdy nie grożą większe mrozy, czyli najwcześniej z końcem lutego, początkiem marca, w zależności od pogody.
Mamy już prawie wiosnę. Nie robiłem nic z surmią w poprzednim roku, mamy już marzec więc postanowiłem zabrać się za przycinanie. Moja surmia wypuściła długą gałązkę po lewej stronie: https://imgur.com/a/HJgyctV
Chciałbym jednak wyprowadzić dłuższy pień, aby drzewko miało kulistą koronę. Czy bezpiecznie będzie teraz wyciąć tę gałąź? Czy pozostałe gałązki też byście wycieli?
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Bald - spokojnie wytnij tę gałązkę po lewej stronie. Katalpy późno rozpoczynają wiosną wegetację, więc nie powinno jej to zaszkodzić. Ja bym jeszcze teraz całkiem wycięła tę najniższą gałązkę z prawej strony i przycięła następną. Jeśli masz żyzną glebę w ogrodzie i zapewnisz katalpie dostateczną ilość wody, mógłbyś jeszcze latem tego roku korygować jej kształt. Przy sprzyjających warunkach katalpy długo rosną, przez całe lato - i osiągają duże przyrosty. A tak przy okazji, to Twoja katalpa rośnie dość niesymetrycznie. Przyznam się, że nie wiem z czego to wynika. U mnie siewki katalpy pośredniej rosną (jeśli w porę ich nie zauważę) jako dość symetryczne drzewka z wyraźnym, prostym przewodnikiem.
Pozdrawiam
Basia B.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Mazowszanka09: dziękuje pięknie za odpowiedź. Tak też zrobię. Przyrosty moja surmia ma dość spore, bo nawet 50 cm w zeszłym roku, lecz nie urósł sam pień ale gałązki od niego wychodzące. Czy to możliwe że dlatego, że prawdopodobnie (o ile pamiętam) drzewo było szczepione na pniu? Przepraszam za trywialne pytanie ale jestem laikiem ;)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Ja bym usunął te pędy wyrastające poniżej miejsca szczepienia. Inaczej podkładka zdominuje i zagłuszy odmianę szlachetną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Jak często zasilacie swoje sumie? Podsypałem w kwietniu azofoską moją Katalpe i zastanawiam się czy w sezonie jeszcze ją zasilić czy raz w roku wystarczy?
beti650
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 maja 2020, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przemarzły pąki katalpy

Post »

Przepraszam jeśli temat już był poruszany,ale jestem tu nowa i może jeszcze nie umiem sprawnie szukać.Prosze,pomóżcie mi.Moje dwie katalpy wypuściły pąki a kilka dni temu byłby nas delikatny mrozik.Teraz patrzę a wszystkie pąki są uschnięte czy umarzniete...w każdym razie suche i brązowe.
Czy będą jeszcze z tego liście?czy w tym roku to nie mam o czym marzyć?
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Poczekaj spokojnie wypuści nowe :D
chudzini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 cze 2020, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Dzień dobry.
W październiku wsadziłem przed domem 4 kilkuletnie katalpy nana szczepione na ok 2m. W szkolce poradzili żeby przyciąć korony o ok połowę co też zrobiłem i tak przezimowały.
Teraz dwie wyglądają bardzo dobrze (liście już się rozwijają), na trzeciej jedna z głównych gałęzi i wszystkie jej galazki są bez pakow, czwarta nie ma ani jednego pąka/liścia.
Oto fota korony z tą jedną łysą gałęzią
Obrazek
Wczoraj wsypalem wszystkim ok 50g nawozu uniwersalnego o wydłużonym działaniu (granulowany).
Sprawdziłem nożykiem te gałęzie bez liści - pod cieniutka korą są zielone więc wygląda jakby nie były uschnięte/martwe.
Co robić? Mogę im jakoś pomóc? Da się uratować tą sztukę bez żadnego liścia? Co z tą "łysą" gałęzią?
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Mazowszanka09 pisze:Bald - spokojnie wytnij tę gałązkę po lewej stronie. Katalpy późno rozpoczynają wiosną wegetację, więc nie powinno jej to zaszkodzić. Ja bym jeszcze teraz całkiem wycięła tę najniższą gałązkę z prawej strony i przycięła następną. Jeśli masz żyzną glebę w ogrodzie i zapewnisz katalpie dostateczną ilość wody, mógłbyś jeszcze latem tego roku korygować jej kształt. Przy sprzyjających warunkach katalpy długo rosną, przez całe lato - i osiągają duże przyrosty..
W tym roku moje drzewka znowu puszczają pędy tam gdzie nie trzeba, czyli po bokach, zamiast na koronie. Niektóre nowe przyrosty mają już 50 cm. Czyli można te niepotrzebne pędy usunąć już teraz, czy lepiej zaczekać do przyszłej wiosny?
JAMNICZKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 kwie 2016, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

mam ten sam problem katalpa wypuściła dużo gałęzi i zasłoniła mi hortensje w tej chwili jest pokryta kwiatami ,czy można ja obciąć po kwitnieniu ma ponad10 lat
IGo20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 lis 2019, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Bardzo proszę o identyfikacje szkodnika ktory niszczy liscie mojej katalpy. Mam dwie rosnące 5m od siebie a tylko jedna ma takie brzydkie liście. Zaczeło sie dwa miesiące temu, a teraz juz wszystkie listki są takie jak na foto:
Obrazek

czym to zwalczyć ?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Czy można już zabezpieczać na zimę młode sadzonki katalpy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”