Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zrobić z niego poidełko dla ptaków. :D
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Niedawno posadziłem katalpę (wys. ok 1 m)wg sprzedawcy żółtokwiatową. W chwili zakupu miała delikatne zaschnięte brzegi dwóch liści, reszta była ok. Wyglądała na zdrową. Po posadzeniu, dałem agrotkaninę, kamyszki i podlałem solidnie z uwagi na duże upały i wystawę zachodnią, gdzie rośnie. Teraz wiem, że to podstawowe błędy, prowadzące do werticiliozy, ale człowiek uczy się na błędach.
W chwili obecnej z wszystkich liści może z dwa są w miarę dobrze wyglądające, reszta ma mocno zaschnięte brzegi liści, bądź nawet ich większe obszary. Czy to pewne, że to werticilioza? Podlałem ją roztworem 1 % Topsinu i opryskałem. Nie wiem teraz czy ją podlewać czy nie, bo w końcu jest naprawdę ciepło, sucho (żadnych opadów od dłuższego czasu), a drzewko dopiero co wsadzone (z donicy). Czy oprysk i podlewanie Topsinem powtórzyć? Zdjęcie może uda mi się jutro wstawić. Będę wdzięczny za pomoc.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zdejmij tę włókninę i kamyczki, żadna chemią nie podlewaj.To nie wertycilioza tylko 'udusiłeś' system korzeniowy.Świeżo sadzona roślina potrzebuje napowietrzania systemu korzeniowego z racji takiej, że często jest podlewana.Najlepiej uformować wokół tzw. misę z ziemi i podlewać w miarę potrzeby jak widać, że przeschło.Jak zasypiesz kamieniem to nie widać kiedy podlewać i lejesz w ciemno.Nie wiem jaki typ gleby, ale jeśli wilgotny i zwięzły, to katalpa nie zniesie takiego okrycia, gdyż będzie stagnować woda i wtedy może ulec wertyciliozie, szczególnie po okresie zimowym.Katalpa wymaga gleb przepuszczalnych i dobrze napowietrzonych.
Kamyczki można ewentualnie dać (ale lepsza kora) gdy się dobrze ukorzeni (po sezonie lub dwóch)i na lekkich, piaszczystych typach gleb.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Zrobiłem kopczyk i dałem z zapasem ziemię ogrodową. Od dołu i po bokach. Zrobię tak jak każesz ;:108 Dzięki
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Mnie się najbardziej podoba katalpa w odmianie Umbraculifera, czyli taka kula :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

'Umbraculifera' to jest odmiana robinii akacjowej.Katalapa, czyli surmia o kulistej formie to szczepiona 'Nana'.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Od jakiej temperatury można już okrywać katalpę agrowłókniną, żeby nie przemarzła?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Moja już ubrana bo mam młode drzewko.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

U mnie w moich regionach, w nocy sporadycznie temperatura spada do -1 w nocy, w dzień na plusie. Też mam małe metrowe drzewko. Myślę, że to chyba za wcześnie, ale mogę się mylić. Może ktoś podpowie.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Katalpa to nie palma, nieduży mróz jej nie zaszkodzi (strefa USDA 6b). Moja katalpa pośrednia posadzona w 2002 r. jako mala sadzonka nigdy nie była owijana przed zimą (nie wiedziałam wtedy, że należy ewentualnie zabezpieczać ją przed mrozem) i dała sobie radę, nawet podczas zimy 2005/2006 nie wymarzła. Obecnie jest dużym drzewem. Owszem, od początku nie rośnie na pustym polu, ale między innymi drzewami i krzewami w pobliżu budynków.
Pozdrawiam
Basia B.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Dzięki za info ;:180 U mnie właśnie odwrotnie. Dom dosłownie prawie w polu, ale od wschodu osłonięta właśnie domem. Od południa budynek sąsiada trochę zasłania, ale od zachodu i północy szczere pole :wink: :wink: :wink: Założę na nią agrowłókninę jak w nocy będą utrzymywać się stałe temperatury w okolicach -5 i w dzień poniżej zera.
Jeżeli można spytać jak duża teraz jest Pani katalpa i jakie miała przyrosty roczne?
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Sądzę, że kilkustopniowy mróz nie wymaga jeszcze zabezpieczania nawet małej katalpy, może dopiero przy -10, ale każdy właściciel ogrodu postępuje według swojego uznania.
Moja katalpa ma obecnie ponad 6 m wysokości, z tym, że kiedy ją sadziłam w 2002 miała około 50 cm, a około 5 m osiągnęła po około 8 - 9 latach. W pierwszych latach miała jednak pokrój bardziej wzniosły, korona miała kształt raczej owalny. Obecnie jest bardzo rozłożysta i w najszerszym miejscy ma około 9 m; przycinamy niektóre zbyt długie gałęzie, aby nie przeszkadzały na ścieżce. Na żyznych glebach, gdy lato jest wilgotne, gałęzie katalpy długo rosną i czasem nie zdążą zdrewnieć przed zimą, wtedy ich końce przemarzają. Wiosną puszczają nowe gałązki poniżej zmarzniętych części pędów. Dlatego nie wykształcają w koronie wyraźnego przewodnika. Mówił mi o tym szkółkarz Pan Jerzy Oreszczuk (ogrodnick), od którego kupiłam przed 17 laty sadzonkę mojej katalpy.
Pozdrawiam
Basia B.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

selli7 pisze:Jeżeli zdecydujesz się na cięcie to robić to najbezpieczniej w okresie gdy nie grożą większe mrozy, czyli najwcześniej z końcem lutego, początkiem marca, w zależności od pogody.
Mamy już prawie wiosnę. Nie robiłem nic z surmią w poprzednim roku, mamy już marzec więc postanowiłem zabrać się za przycinanie. Moja surmia wypuściła długą gałązkę po lewej stronie: https://imgur.com/a/HJgyctV
Chciałbym jednak wyprowadzić dłuższy pień, aby drzewko miało kulistą koronę. Czy bezpiecznie będzie teraz wyciąć tę gałąź? Czy pozostałe gałązki też byście wycieli?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”