Jodła w doniczce?

Drzewa ozdobne
praszka
50p
50p
Posty: 75
Od: 8 cze 2009, o 18:18
Lokalizacja: Warszawa

Jodła w doniczce?

Post »

witajcie. byłam wczoraj na dniu recyklingo na warszwskiej agrykoli i zamieniłam surowce na sadzonki. dostałam jodłę (chyba) koreańską. będzie dość spora, a że będe robiła pod innym iglakiem (który rośnie u mnie ok 30 lat) skalniak pomyślałam żeby pomieszać mini iglaki z roślinami skalniakowymi i posadzić włąsnie tą jodłę, ale jak będzie z jej korzeniami? i dlatego posadzić ją w sporą donicę i wkodać ją w ziemię, żeby udawała że jest osadzona luzem w ziemi? jak sądzicie?
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: jodła koreańska w doniczce?

Post »

A po co w doniczce? I tak musisz ją gdzieś posadzić z tyłu, bo z czasem będzie za duża żeby być na środku skalniaka:) A możliwości doniczki kiedyś się skończą i drzewko zacznie marnieć ). A jodła nie utrudnia życia innym roślinom aż w takim stopniu żeby ją pakować do doniczki.
praszka
50p
50p
Posty: 75
Od: 8 cze 2009, o 18:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: jodła koreańska w doniczce?

Post »

czyli nie ma dużych korzeni, bo planuje nową rabatę z roślinami kwasnolubnymi (iglakami, hortensjami) i ze skalniakiem. z tyłu jest juz kilkunastoletnia borówka, nie będzie jej przeskadzała za jakiś czas?

a i jeszcze nie dodałam że będe chciała co roku trochę podcinać jej młode pendy żeby nie wyrosła za duże, tak na ok 1m.
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: jodła koreańska w doniczce?

Post »

Jodła nie jest taka agresywna. Możesz jej użyć w kompozycji, ale chyba odradzałabym cięcie. Koreanki maja bardzo ładny pokrój, są niezwykle symetryczne i kształtne z malowniczym szyszkami, szkoda byłoby to popsuć cięciem:)
praszka
50p
50p
Posty: 75
Od: 8 cze 2009, o 18:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: jodła koreańska w doniczce?

Post »

racja jest taka mała i śliczna, cudeńko. dziękuję za doradzenie, więc posadzę ją z tyłu jako krzew najwyższy :)
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jodła koreańska w doniczce?

Post »

Miałem jodłę 2-3 lata na balkonie, ale w dosyć dużej donicy, przyrost roczny malutki, ale zaczęła schnąć z niewiadomych powodów i z żalem musiałem wyrzucić. Nie wiem, czy to nie kwestia nawożenia, a raczej jego brak.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: jodła koreańska w doniczce?

Post »

Zawsze roślina w doniczce będzie się miała gorzej. W gruncie łatwiej zapewnić odpowiednią wilgotność i temperaturę podłoża (parametry te ulegają mniejszym wahaniom).
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: jodła koreańska w doniczce?

Post »

Prawda, w doniczkach jodły i nie tylko, różne iglaki mają dużo gorzej.

Drzeweczka dobrze napisała, tak było z moją jodłą która była w doniczce. Z czasem zginęła. Druga wsadzona od razu na miejsce w ogrodzie o wiele lepiej rosła. Teraz to już jest wielkie drzewo.. Na skalniak to się raczej nie nadaje, chyba że gdzieś z tyłu bo z wiekiem to urośnie nawet do 2m sama podstawa a reszta w górę.
Przycinaniu mówię stanowczo nie, taka ładna to po co ją oszpecać i osłabiać.
aradd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2019, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problematyczna Jodła Koreańska

Post »

Witam wszystkich,

wciąż walczę ze skutkami mszycy na mojej dość młodej Jodle Koreańskiej. Był czas - że zaczęła odżywać lecz znów usychają jej kolejne igły a następnie młode gałązki.
Nie wiem co mogę jeszcze zrobić, utrzymuję odpowiednią wilgoć podłoża (nie przesuszam, ani nie przelewam zanadto), była traktowana topsinem, mospilanem (prawdopodobnie mszyca - ochojnik - białe lepkie kropki na igłach, następnie białe mszyce wielkości ok 1-2 mm). Tego problemu już się pozbyłem lecz z przesuszającymi się igłami i gałązkami nie mogę sobie poradzić.

Szkoda jest mi ją stracić, może ktoś ma na nią "pomysł". Stoi ona w pokoju - czasem biesiaduje na balkonie. Nie wystawiam jej na ostre słońce (balkon z południowo-zachodniej strony).
Poniżej zdjęcia (obecny obraz nędzy i rozpaczy to wynik ok 1 tygodnia)..
Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Problematyczna Jodła Koreańska

Post »

Pokój w mieszkaniu to nie miejsce dla drzewa, które musi rosnąć na dworze. Drzewa potrzebują dużo światła i praktycznie niemożliwe jest utrzymanie jodły w domu. Szyba w oknie ogranicza dostęp światła słonecznego do roślin.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jodła w doniczce?

Post »

Od poprzedniego roku moja jodła koreańska od góry nie wygląda najlepiej. Dzisiaj popyskalam Floramite 1ml na2 l wody. Czy coś niej będzie czy raczej wymienić na nową??Czy uciecie całego wierzchołka coś da?? Kilka gałązek na górze jest całkiem suchych a na innych są jakieś pączki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jodła w doniczce?

Post »

Była sadzona jako świąteczne drzewko? U znajomych było podobnie, posadzili i czubek zrobił się suchy. Podejrzewam, że roślina nie dawała rady utrzymać całości. Na razie przycięli czubek, reszta wygląda na zdrową.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jodła w doniczce?

Post »

Nie, była kupiona kilka lat temu w centrum ogrodniczym a ok. 2 lata temu przesadzona i wtedy zaczęła chorować.
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”