Trzmielina oskrzydlona(Euonymus Allatus)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Trzmielina oskrzydlona ( Euonymus allatus)

Post »

Czy ktoś z Was posiada te krzew:

Euonymus Alatus - ognisty krzew lub płonący krzew

Może ktoś próbował wyhodować z nasion? Prosił bym o wszelkie porady co do tego krzewu. Może zdjęcia. :D :D :D
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

nasiona(trzmielina oskrzydlona -polska nazwa)zbiera się jesienią i można wysiać do gruntu lub dopiero wiosną III-IV po ok. 3 miesiącach stratyfikacji -tak rozmnażamy gatunek.Wrzuć nazwę łacńską w google grafika a będziesz miał zdjęcia.Ozdobny z liści przebarwiających na czerwono jesienią i różowych torebek z których wystają pomarańczowe osnówki zawierające nasionka, mniejsze niż u naszej krajowej trzmieliny, liście najładniejsze kolory osiągają w słońcu (chyba ładniejsze odcienie czerwieni niż u trzmieliny pospolitej).Kwiaty niepozorne.
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trzmielina oskrzydlona

Post »

Liście jesienią przebarwiają się na różowo, ktoś to określił jako wściekły róż.
Nasiona najlepiej wysiać jesienią, wschodzą wiosną.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ognisty krzew - Euonymus Allatus

Post »

Mam, ale . . .
po pierwsze jeszcze mały,

po drugie corocznie mocno przycinany na wiosnę a przez to nie ma na czym specjalnie kwitnąć więc nie ma i za wiele nasion z których mógłbym próbować coś wysiać. . . w tamtym roku miałem nawet zebrać te resztki ale zanim się zorientowałem już same poopadały

a po trzecie źle posadzony (miejsce, owszem, słoneczne ale nie wtedy kiedy trzeba) przez to jego główny walor czyli ognistość jest trudny do uchwycenia, stąd poniżej mam zdjęcie z 2006 r. bo w tamtym roku była kicha...

. . . obecnie czeka na przesadzenie.

Obrazek
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Cz mówimy o tej samej roślinie? Jeżeli tak to powiedzcie jaki kolor liści ma latem zielone czy dopiero jesienią sie przebarwiają. Ile miejsca potrzebuje taka roślina w naszym klimacie? Co zrobić z nasionami i kiedy je wysiać ?

Obrazek
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

grigori24 pisze:Cz mówimy o tej samej roślinie? Jeżeli tak to powiedzcie jaki kolor liści ma latem zielone czy dopiero jesienią się przebarwiają. Ile miejsca potrzebuje taka roślina w naszym klimacie?
O tej samej choć ja mam dokładnie Euonymus Alatus "Compactus", to samo tylko jak sama nazwa wskazuje, rzekomo niższa (do 1m) a w rzeczywistości niekoniecznie, mam spore wątpliwości.

Liście stosunkowo jasno zielone, krzew przez cały czas nieszczególnie ozdobny poza jesiennym przebarwieniem i bardzo ciekawymi pędami widocznym szczególnie w zimie
Młode pędy dość lubiane przez mszycę.
Kwitnienie nieszczególnie ozdobne, malutkie żółtawe kwiatuszki, owocostany też malutkie.

Widziałem dorosły egzemplarz u mojej dalszej rodzinki (nie wiem czy "Compactus" czy zwykły) miał około 2m szerokości i 3-3,5 wysokości. Ale maksymalna wysokość nie jest aż tak istotna bo jest to krzew nadający się zarówno do mocnego przycinania jak i formowania. Więc rozmiary można swobodnie korygować.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Też mam wątpliwości ale zobacz na al......

Euonymus Alatus - ognisty krzew lub płonący krzew

Tam zakupiłem nasiona. :D :D :D
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

grigori24 pisze:Też mam wątpliwości ale zobacz na al......
Zaglądnąłem tam ale z tego co widzę to na dwóch aukcjach sprzedają zwykłą odmianę nawet nie "Compactus", tymczasem w jednym miejscu piszą, że niby ma mieć 1 m w innym 2m. Nawet na stronach ZSP można przeczytać, że do 1m. Jednak strony zagraniczne najczęściej mówią o 2,5-3,5 m i to moim zdaniem dużo bardziej wiarygodna informacja. Z tym że w tej sytuacji to można zwątpić bo rozmiary zwykłej również podają w tych granicach, to czym to się ma niby różnić? Z tymi rozmiarami tej trzmieliny to jest straszne zamieszanie. :(
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Z rozmiarami roślin jest tak: w szkółkarstwie przyjęto zwyczaj podawania rozmiarów jakie roślina osiągnie mniej więcej po 10 latach.

Rzadko podawane są rozmiary osiągane w starszym wieku. Ale takie informacje można znaleźć w wielu książkach dotyczących drzew i krzewów.

Trzmielina oskrzydlona gatunek rośnie wolno do 3m, odmiana 'compactus' - niski krzew, więc pewnie więcej niż metr nie powinna urosnąć.
Roman
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Słuchajcie ale czy na pewno to jest trzmielina? :)
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

grigori24 pisze:Słuchajcie ale czy na pewno to jest trzmielina? :)
Czy to podchwytliwe pytanie? :D
Oczywiście najpopularniejsze trzmieliny to te z gatunku fortunei czyli niskie, głównie pnące krzewiniki ale są też inne trzmieliny, ogromne krzewy, oskrzydlona to tylko jedna z nich.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

łac. Euonymus Alatus = pol. trzmielina oskrzydlona

Tu jest artykuł, w którym pisze że nazwa 'płonący krzew' to polskie tłumaczenie nazwy angielskiej: 'burning bush'.
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=330
Roman
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Wszystko jasne już wiem że na pewno to trzmielina.Zagadka rozwiązana teraz wiem co zamówiłem.Wielkie dzięki za pomoc . Może ktoś z tego skorzysta. Bez Was nie dał bym rady ponieważ miałem sporo wątpliwości. :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”