Trzmielina oskrzydlona(Euonymus Allatus)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
sylviaadam
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 maja 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Trzmielina oskrzydlona

Post »

Witam! mama pytanie dotyczące wysiewu nasion trzmieliny oskrzydlonej. Czytałam, że należy je przez jakiś czas trzymać w lodówce wraz z wilgotnym piaskiem. A co jeśli wysiałam je od razu do ziemi? Czy również wykiełkują i jak długo trwa ich kiełkowanie???
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trzmielina oskrzydlona wysiew nasion

Post »

Po zbiorze nasion trzmieliny oskrzydlonej należy je stratyfikować przez 2-4 miesiące (stratyfikacja zimna) i wysiać w marcu-kwietniu. Można również wysiać w październiku lub listopadzie i wówczas nasiona dojrzewają w naturalny sposób w gruncie w czasie zimy. Młode siewki w pierwszym roku osiągają małe wymiary. Przesuszone nasiona źle kiełkują. Uważam, że Twoje nasiona wykiełkują.
sylviaadam
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 maja 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Trzmielina oskrzydlona wysiew nasion

Post »

tyllko ja wysiałam nasiona do doniczki w domu bo taką miałam instrukcję przy nasionach. A z tego co zrozumiałam to one lepiej kiełkują w niższej temperaturze. Może lepiej przenieść je w chłodniejsze miejsce??? Albo ( jeśli mi się uda) wyjąć z ziemi i położyć na te 4 tyg. do lodówki???
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trzmielina oskrzydlona wysiew nasion

Post »

To wiele zmienia. Nasiona mogą przelegiwać do następnej wiosny.
sylviaadam
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 maja 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Trzmielina oskrzydlona wysiew nasion

Post »

To niech dalej stoją w domu, czy wynieść je gdzieś gdzie jest chłodniej? Kurcze kupiłam te nasiona w (podobno) bardzo dobrym sklepie ogrodniczym :cry: , dostałam instrukcję, że można wysiewać przez cały rok w domu do doniczki, zapewnić pokojową temperaturę i wilgotność i że kiełkują w temp. ok. 20 stopni
Awatar użytkownika
rogo
200p
200p
Posty: 286
Od: 22 maja 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trzmielina oskrzydlona

Post »

czy próbował ktoś z Was ukorzenić gałązki trzmieliny oskrzydlonej ?

Czy da się odróżnić odmianę compactus od "zwykłej" ?
moje skromne początki

pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
furious
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 28 wrz 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Trzmielina oskrzydlona

Post »

jak tam Wasze okazy? zaczynają się już przebarwiać? no właśnie moja zaczyna.. nie za wcześnie poczuła jesień? mamy ją pierwszy sezon, więc nie znam jeszcze jej "zwyczajów" :wink:
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Ognisty krzew - Euonymus Allatus

Post »

Postanowiłam odświeżyć wątek ? może ktoś nowy się przyłączy ze swoimi doświadczeniami?
Otóż zobaczyłam wczoraj w ogrodniczym trzmieliną oskrzydloną ?Timber Creek?. Postanowiłam sprawdzić w necie ? oczywiście znalazłam mnóstwo wspaniałych, czarujących zdjęć, ale obawiam się, czy i ta odmiana nie ma podobnie, jak i gatunek ? tydzień ładnego wyglądu, a potem już straszy gołymi badylkami. Czy ktoś z Was to ma, lub widział, jak się zachowuje? Ponoć ma ładną korę i owoce ? nie wiem, ile w tym prawdy?
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Trzmielina oskrzydlona - Eunoymus alatus - Rozmnażanie?

Post »

Jak rozmnożyć trzmielinę oskrzydloną - Eunoymus alatus. Wyczytałem, że rozmnażana przez nasiona i zdrewniałe pędy. Czy poprzez wysiew otrzymam taką samą trzmielinę, czy może nie powtarzać cech jak w przypadku thuji? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
krzewywpaski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 5 mar 2013, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Trzmielina oskrzydlona - Eunoymus alatus - Rozmnażanie?

Post »

Zawsze najlepszym sposobem w przypadku rozmnażania gatunku (nie zawsze odmiany) jest wysiew nasion. Odmiany danego gatunku nie zawsze powtarzają cechy w wystarczającym stopniu, natomiast gatunek zawsze. Euonymus alatus jest gatunkiem. Odmiany oznaczamy apostrofem np. Thuja occidentalis - gatunek. Thuja occidentalis 'Smaragd' - odmiana o nazwie 'Smaragd' gatunku Thuja occidentalis.
Awatar użytkownika
malgocha1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 15611
Od: 8 lut 2010, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Trzmielina oskrzydlona ( Euonymus alatus )

Post »

Mam takie cos w ogrodzie i nie wiem czy ukorzeniło mi się z kijka ,bo mam manię wtykania patyków w ziemię roślin,które podobają mi się, czy to jakieś zielsko.Rośnie sztywno,a ciekawostką jest,że łodyżka jest nie okrągła,a kwadratowa.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kwadratowa łodyga rośliny,drzewka?

Post »

Małgoś, to będzie jakaś odmiana Trzmieliny... Podobna do Trzmielina Oskrzydlona Compactus... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 206
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kwadratowa łodyga rośliny,drzewka?

Post »

Trzmielina z charakterystycznymi korkowymi wypustkami na pędzie....
Pozdrawiam
Olenka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”