Magnolia - jaką wybrać?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Właśnie wywalam zeszłoroczne nabytki: Brixton Belle, Burgundy Star i Felix Jury. Kupiłam spore drzewka, tak się z nich cieszyłam, ale niestety zima zweryfikowała :( . O życie walczy Sunrise, tzn. dolne gałęzie przeżyły ale cała góra kaput :twisted: Wszystkie były okryte grubo agrowłukniną.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Genie z dzisiaj :)

Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Tulipany33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sie 2020, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Niedawno zamówiłem 4 magnolie przez internet, Susan, yellow River, pinkie oraz merrill przy yellow River byłem zawiedziony bo miała miec wielkość 100cm a miała 45, i tylko przeplacilem a pinkie miała 100 cm, magnolia Susan to 20 cm krzak ale się zadowoli i piękne wypuszcza nowe listki! Oraz niedawno kupione Magnolia MERRIL miała wysokość 180-185 i kosztowała jedyne 25. zł!! widzę że już zaeiazuje 3 paczki kwiatowe! I ma. Pytanie czy ma ktoś zdjęcia MERRIL, yellow River lub pinkie i mógłby wstawić chce zobaczyć jak wyglądają w kwitnienie!
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Od czego zależy wybarwienie kwiatów magnolii? Ogłądałem dużo zdjęć różnych odmian i kwiaty tych samych odmian potrafią mocno różnić się.
Czy uprawa w pełnym slońcu spowoduje że magnolia będzie mieć jasniejsze kwiaty niż w półcieniu?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Niektóre magnolie osiągają właściwy kolor kwiatów w miarę dojrzewania. Mam Galaxy, która w tym roku była wyraźnie ciemniejsza niż w latach ubiegłych. Nie wiem, czy stanowisko może wpływać na kolor kwiatów, ale wydaje mi się, że nie. Raczej na obfitość kwitnienia.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Hejka, od początku formujecie swoje magnolie? Mam Susan, chciałabym aby wyglądała jak drzewko na jednym silnym pniu, a nie jak krzew. Czy w związku z tym powinnam zostawić jeden pień a ten gruby idący w bok oraz nowo wychodzący z ziemi wyciąć?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Jak najbardziej Możesz tak zrobić ale w przyszłym roku w drugiej połowie maja, nie teraz. Ranę Zasmaruj maścią ogrodniczą i koniecznie Usuwaj od razu to co będzie chciało wyrastać odo dołu, a będzie tego sporo :wink:
Magnolie niby nie znoszą przycinania i przesadzania, a jednak dają radę. Moja kilkuletnia Kobus w tym roku miała paskudne pęknięcie mrozowe, kora odstrzeliła i zaschła tak, że rana po odcięciu kory sięga połowy szerokości pnia. Nie przeszkodziło jej to w zawiązaniu pąków na następny rok. Jedne przesadzałam, inne przycinam, a one mają się dobrze :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Niestety, w większości przypadków takie pędy czy nawet całe konary zamierają w kolejnym roku.
Niby rosną, zawiązują kwiaty, ale po pewnym czasie prawie zawsze giną.
I tu przydaje się zdolność magnolii do wypuszczania nowych pędów od korzeni:)
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Mam nadzieję, że nic jej nie będzie bo zdecydowanie bardziej podoba mi się magnolia w formie drzewka niż krzewu. Zaryzykuję i w przyszłym roku spróbuję ja uformować. To młode drzewko w tym roku sadzone mam nadzieję że będzie miało dużo siły na dalszy rozwój.
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Jak się ma do siebie długość kwitnienia poszczególnych odmian magnolii?
Czy magnolia Susan lub George Henry Kern kwitnie dłużej w stosunku do magnoli Soulangeana Alexandrina?
A co z ponownym kwitnieniem w sierpniu?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Susan kwitnie u mnie znacznie dłużej niż inne magnolie i powtarza w sierpniu również obficie. Aleksandriny nie mam, więc nie mogę porównać.
Większość moich magnolii ma pączki kwiatowe różnej wielkości i z tych najmniejszych kwiaty rozwijają się później, a więc kwitnienie jest dłuższe. Np. Alba Superba ma tylko wielkie pąki, kwitną wszystkie na raz, spektakularnie ale krócej. Znaczenie ma też stanowisko. W pełnym słońcu kwiaty szybciej się otworzą ale i szybciej przekwitną.
Z moich w tym roku powtarzały kwitnienie Susan, Genie, Blue Opal i Sunrise.
Pozdrawiam Lucyna
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Szczurbobik pisze:Znaczenie ma też stanowisko. W pełnym słońcu kwiaty szybciej się otworzą ale i szybciej przekwitną.
A jak ma się obfitość kwitnienia i wybarwienie kwiatów w zależności od stanowiska? Czy w półcieniu magnolie kwitną mniej obficie? Czy kwiaty mają inne wybarwienie, czy są bardziej wątłe?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - jaką wybrać?

Post »

Nie zaobserwowałam niczego takiego. Mam kilka magnolii rosnących w półcieniu. Kwiaty normalne, jest ich dużo, nie wiem, czy jakby rosły w pełnym słońcu byłoby ich więcej. Jeszcze jedna rzecz przemawia za takim stanowiskiem. W tym roku wiosna była ciężka dla drzew. Ciepłe i słoneczne dni, w nocy spadek temperatur do -1. Dwie moje magnolie rosnące w pełnym słońcu przypłaciły to pęknięciem kory na pniu. Galaxy wyszła z tego cało, ale na Kobus mam ubytek kory na niemal połowie obwodu pnia ;:oj
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”