Tuje- żywotniki - rozmnażanie od podstaw

Drzewa ozdobne
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Marzenka79,
Gdzie Ty ten torf kupujesz? Jak on się nazywa? I czy jest on odkwaszony czy nie?
Mają mi przyjść jeszcze sadzonki szmaragdu, no i nie chce znowu dać du** :p
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Torf kupuję w ogrodniczym na ul.Długiej we Włocławku,są dwa rodzaje: jeden ma zakres pH 3,5-4,5 i ja ten stosuję np do borówek-super rosną,drugi ma zakres pH 5,5-6,5 i jest dobry jako baza do zrobienia podłoża m.in do sadzonek.Firmy różne,ale b.często to Aura z Pasłęka
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Mam nadzieję że nie będę musiał do Włocławka po tą ziemię jechać:)
Dzięki,
pozdrawiam:)
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Torf jest wszędzie , w każdym większym centrum ogrodniczym. Gorzej ze ceny z roku na rok wyższe
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Za 250l 30zl tragedii nie ma.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Oprócz braku dobrego podłoża zastanowiłabym się nad terminem. Swoje tuje z gołym korzeniem sadziłam koło 15 marca i przyjęły się w 100%. Robiłam to po raz pierwszy, może mnie więc ktoś poprawi, ale wydaje mi się, że środek lata to nie jest termin na sadzenie iglaków z gołym korzeniem.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Trzymaj je najlepiej w tunelu foliowym, jeśli masz możliwość lub chociaż w jakimś zacienionym miejscu - nie wiem czy to na pewno pomoże, ale nie zaszkodzi.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Nie wiem, jak u was, ale u mnie kolejny tydzień temperatury powyżej 30, w tunelu nic nie mam bo mam zwykły tunel bez regulacji temp. Temperatura dobiega 50. Co prawda jest pusty i nikt tam nie dba o regularne wietrzenie, ale wydaje mi sie, że nawet w dobrze wietrzonym będzie tujom "trochę" za ciepło.
Moim zdaniem do cienia to i owszem, do tunelu nie.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

W sumie tak, pomyślałem o swoim tunelu, a na moim jest założona cieniówka, więc nie jest tak źle. Rzeczywiście do takiego niczym nie zacienionego tunelu to nie jest najlepszy pomysł.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Kr to jak nie wiesz czy trzymanie w tunelu pomoże to po co dajesz rady? Nie lepeij doradzić kiedy wie się coś na pewno,coś co się sprawdziło przez kilka lat u siebie? a tak to takie rady to ...

Oczywiście ,że na tunel za gorąco-zwłaszcza bez zamgławiania.
Ewelina_1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 sie 2014, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Witam,
W tym tygdniu mam zamiar zacząć przygodę z rozmnażaniem tuji. Początkowo planowałam je umieścic w paletach rozsadowych w tunelu ale zastanawiam się czy nie jest na to za gorąco. Na dworze od pewnego czasu cały czas ok 30 stopni a w tunelu pewnie że 2x tyle. Czy wystarczy tylko ta siatka cieniujsca
Jakie jest zdanie bardziej doświadczonych kolegów z forum?....
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Marzenka79 pisze:Kr to jak nie wiesz czy trzymanie w tunelu pomoże to po co dajesz rady? Nie lepeij doradzić kiedy wie się coś na pewno,coś co się sprawdziło przez kilka lat u siebie? a tak to takie rady to ...

Oczywiście ,że na tunel za gorąco-zwłaszcza bez zamgławiania.
Po prostu zapomniałem się, że nie każdy ma cieniówkę na tunelu, ja mam. I u mnie w takich warunkach jak najbardziej się sprawdza to doskonale, rośliny czy rozmnażane z sadzonek, czy przenoszone z zewnątrz są właściwie cały czas w tunelu i nic im się nie dzieje złego. Pisząc tamtą odpowiedź miałem na myśli swój tunel, stąd to całe nieporozumienie - mój błąd. W zwykłym tunelu bez cieniowania słońce by przypaliło rośliny, mogłyby też więdnąć.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Ewelina_1989 pisze:Witam,
W tym tygdniu mam zamiar zacząć przygodę z rozmnażaniem tuji. Początkowo planowałam je umieścic w paletach rozsadowych w tunelu ale zastanawiam się czy nie jest na to za gorąco. Na dworze od pewnego czasu cały czas ok 30 stopni a w tunelu pewnie że 2x tyle. Czy wystarczy tylko ta siatka cieniujsca?
Jakie jest zdanie bardziej doświadczonych kolegów z forum?....
Cieniówka to podstawa, bez niej nie masz co brać się za ukorzenianie, chyba, że tunel jest zacieniony jakimiś drzewami. Siatka nie tylko od góry, z mojego doświadczenia wynika, że dobrze aby była też po bokach. Szczególnie zachodnie słońce przypalało sadzonki, zanim nie zawiesiłem cieniówki. W paletach jak najbardziej mogą być. Sporządź podłoże - mieszaninę ziemi lub torfu z piaskiem w proporcjach 2:1 lub 1:1. Ukorzeniacz - choć i bez niego efekty nie będą złe bo z reguły się dobrze ukorzeniają tuje. I dbaj aby podłoże nie przysychało,dobre efekty daje także zraszanie np 2 razy dziennie rano i wieczorem, chociaż przez pewien czas na początku. I piszę to na bazie własnego doświadczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”