Żywopłot z ligustru

Drzewa ozdobne
bianka1977
100p
100p
Posty: 133
Od: 25 sie 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kiełczów/k. Wrocławia

Re: ligustr pospolity

Post »

Ja tak wsadziłam swój zeszłej jesieni w październiku. 90% się przyjeło właśnie dzięki wilgoci, braku upałów i łagodnej zimie. Powodzenia :-)
Pozdrawiam. Bianka
jak powstaje ogród pod starym modrzewiem
Każdy kto kocha rośliny musi byc dobrym człowiekiem...
Awatar użytkownika
mtw
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 paź 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

Witam,

czy to już odpowiednia pora aby posadzić ligustr w ogrodzie? Przyjmie się?
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

Jak ma wilgoć to przyjmuje się przez cały rok :)
Pozdrawiam Paweł
klimax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ligustr pierwsze ciecie

Post »

Witam.

Posadziłem żywopłot z ligustru 3 tygodnie temu i zastanawiam się kiedy przeprowadzić pierwsze cięcie(nie ciąłem go od razu po posadzeniu ponieważ panowały upały). Zastanawiam się czy mogę go przyciąć teraz kiedy rozwinął liście czy już jest za późno i lepiej poczekać do wiosny ? zależy mi na gęstym żywopłocie.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr pierwsze ciecie

Post »

Cytując:
"Pierwsze przycinanie wykonujemy po posadzeniu roślin wiosną. Jego celem jest niedopuszczenie do rzadkiego dołu żywopłotu. Roślinki obcinamy ok. 30cm nad ziemią.
Jeśli sadzimy je jesienią to z cięciem powinniśmy zaczekać do marca następnego roku. Nieprzycinane lepiej przezimują.
Latem zagęszczamy ligustr przycinając boczne pędy do połowy. W drugim roku przeprowadzamy cięcie jeszcze przed rozwojem liści. Dobrze jest zostawić 10-15cm odcinki pędów, bo z nich wyrosną nam nowe rozgałęzienia, które skrócimy na przełomie VI/VII o połowę do 2/3 ich długości. W VIII usuwamy pędy wystające poza ostatnią linię cięcia. W następnych latach tniemy żywopłot 2-3 razy na rok. Gdy osiągnie on interesującą nas wysokość przycinamy go radykalnie"

To dobra zasada i się sprawdza ;:333
Pozdrawiam Paweł
klimax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr pierwsze ciecie

Post »

Czyli mogę bez obaw przyciąć żywopłot nawet jeśli puścił już liście ?
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr pierwsze ciecie

Post »

Tak :) on lubi cięcie :) szczególnie jak ma liście :)
Pozdrawiam Paweł
klimax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr pierwsze ciecie

Post »

Dziękuje za szybka odpowiedz ;:138 jutro biorę się za przycinanie :D pogoda pochmurna z lekkimi opadami wiec powinno być ok ;:138
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr pierwsze ciecie

Post »

Zobacz wątek w którym chwaliłem się moją ścianką z ligustru :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154 naprawdę roślinka jest bardzo wdzięczna i ładnie pachnie :)
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Zaraz po posadzeniu tniemy 5-10 cm nad gruntem. Jaki jest teraz wysoki?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Pascalt
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 lip 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot z ligustry - posadzony prawie 2 miesiące temu - czy jeszcze się przyjmie?

Post »

Witam,

na początku maja posadziłem odcięte tego samego dnia młode, zdrewniałe pędy ligustry w żywopłot (ok 100mb), po czym podlałem. Zalecił mi tak ojciec, który w taki sposób wyhodował piękny żywopłot. Od tego czasu jeśli w ciągu dnia nie pada, staram się praktycznie co wieczór podlewać posadzone pędy, chyba że nie ma mnie w domu. Około tygodnia do dwóch tylko z 10 roślinek na nowo podniosło zwiędnięte liście. Liście pozostałych roślinek zwiędły, następnie uschły. Do tego czasu krajobraz jest taki sam.
No i teraz moje pytanie - czy jest sens dalej roślinki podlewać. Czy jest szansa, że jeszcze się one przyjmą, czy już sobie darować?
Ze 3 patyczki złamałem z ciekawości, czy są suche w środku. Okazało się, że nie są suche. W środku są białe, natomiast pod cieniutką warstewkę "kory" widoczny jest cieniutka warstewka w kolorze zielonym. Gałązki nie łamią się tak, jakby były martwe, całkiem suche...
Aktualnie trawa i chwasty są już wyższe od tych gałązek, a ja zastanawiam się, czy potraktować je kosiarką, czy jeszcze podlewać i czekać...
Proszę doświadczonych ogrodników o radę.
Będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam:)
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot z ligustry - posadzony prawie 2 miesiące temu - czy jeszcze się przyjmie?

Post »

Możliwe, że wypuszczą nowe liście, ale skoro są zagłuszane przez chwasty i trawę to wątpię żeby się przyjęły. Proponuje kupić na jesieni gotowe sadzonki, z gołym korzeniem kosztują grosze.
Pascalt
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 lip 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z ligustry - posadzony prawie 2 miesiące temu - czy jeszcze się przyjmie?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie dalej będę podlewał, a po większym deszczu postaram się powyrywać trochę tych chwastów - niestety większość wychodzi bez korzeni, ale zawsze coś. Tylko wydaje mi się to bardzo długo, żeby po takim czasie dopiero miał się ligustr przyjąć... tym bardziej, że kilka sztuk przyjęło się po jakimś tygodniu. Skąd taka różnica...?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”