Żywopłot z ligustru

Drzewa ozdobne
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Czy obecny czas jest jeszcze dobry na cięcie ligustru? Z końcem lipca robiłem cięcie całych połaci żywopłotu w nadziei, iż nie będę już tego robił w obecnym sezonie,ale okazało się ze w niektórych miejscach ligustr ma wybitne przyrosty przez co łamie geometrię żywopłotu i ... drażni oko ;:223 przez chciałby jeszcze dokonac korekt w ty sezonie '16,ale właśnie zastanawiam się czy to dobry okres jest jeszcze na cięcie. Doradźcie proszę ...
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Skoro ma szpecić odrośniętymi pędami to tnij.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Geometria żywopłotu opanowana ;:138
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Obrazek

Obrazek
U mnie w tym roku już drugie cięcie....jeszcze jedno jesienią. Ligustr bujnie rośnie i ma się dobrze ;:173
Pozdrawiam Paweł
JJ79ty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 wrz 2016, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Dzień dobry wieczór :) naczytałem się wiele, za co dziękuję, ale troszkę się pogubiłem. Mój żywopłot ma prawie dwa lata, rośnie ładnie. Jednak w kilku miejscach zaszedł trawą ogromnie, tam też jest ?biedniejszy?. Chce go obsypać mielonką kory z drzew iglastych. Czyli tak, najpierw wapno ogrodowe, później ta mieszanka?? Wytrzyma?? Oczywiście zanim to zrobię miejsca te wyplewie z trawy. To mój pierwszy ogród w życiu i bardzo chciałbym mieć piękny płot z ligustru. Z góry dziękuję za każda odpowiedź.
romanewas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sty 2019, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

timonczak pisze:Ja mam liguster pospolity o zielonych liściach . Zimą faktycznie jest zielony . Miałem przypadek że wyrósł do 1,5 metra ładnie uformowałem go sobie a na zime wszystko zmarzło został tylko korzonek , który nie zmarzł . Ja mam inną sprawe , ponieważ podlewany jest codziennie jak nie pada deszcz . Mam nawadnianie i jest podlewany przez linie kroplujące . Mam je nastawione na 30 minut . Rośnie bardzo szybko w takich warunkach .
Mam pytanie do powyższego wpisu. Gdyż chcę zasadzić ligustr na stanowisku obecnie słonecznym (ale za dwa lata będzie już tam trochę cienia od budynku który będę stawiać) i zależy mi na maksymalnie szybkim jego wzroście aby oddzielić się od widoku na śmietnik sąsiada... Czy taka linia kroplująca by zdecydowanie pomogła? Jak ją dobrać? Ile wody i jak gęsto kroplowniki? Będzie to około 80mb żywopłotu. Jak go gęsto sadzić? Czytam różne sprzeczne opinie - raz, że co 20cm a raz że co 50cm a nawet co 80cm!? Proszę o pomoc...
romanewas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sty 2019, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

A może chociaż ktoś się wypowie w temacie tych sadzonek?:

https://www.sadowniczy.pl/product-pol-1 ... Balot.html

Czy warto zainwestować w nie?? Może miał ktoś do czynienia z tą firmą? Czekam na wszelkie odpowiedzi...
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr zimozielony(Ligustrum vulgare)

Post »

Odświeżam wątek :)

Mam ok. 18-20m płotu, który oddziela mój sad/warzywnik od pola sąsiada. Chciałabym posadzić przy płocie żywopłot. Pas ziemi o szerokości 1m ciągnący się za płotem należy jeszcze do mojej działki - właśnie za płotem na tym 1m chciałabym zrobić żywopłot o wysokości ok. 120cm. Chcę się nieco odgrodzić od oprysków i kurzu z pola. Jest oczywiście bramka, którą mogę wyjść za płot i przyciąć żywopłot, żeby nie wychodził za mocno za pole (podejrzewam, że sąsiad nie będzie siał do samego końca pola, bo nie wjedzie tam sprzętem, ale nie chcę się panoszyć).

Mam parę pytań:
1. Pod koniec maja będzie u ogrodnika dostawa ligustra pospolitego w doniczkach. Czy mogę wysadzić od razu?
2. Co ile cm sadzić? Czy sadzenie w 2 rzędach na przemian będzie w porządku? Jaką zachować odległość od płotu? Czy mogę pod nim wyściółkować zrębkami z drzew liściastych?
3. Czy liguster nie wpłynie negatywnie na warzywa, które planuję mieć ok. 1,2-1,5m od żywopłotu?
4. Jak często przycinacie ligustry? Nie chcę żywopłotu od linijki, marzy mi się lekko dziki, żeby pasował do sadu.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Czy ktoś wie i zdiagnozuje co dolega mojemu ligustrowi? Na dużym obszarze zwijają się listki i nie mam pomysłu czemu tak się dzieje.

Obrazek Obrazek

Z góry dziękuje za pomoc i każda rade jak sobie z tym poradzić.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Jakie ma przyrosty rocznie, zostanawiam się między ligustrem a pęcherznicą.
Pozdrawiam, Werka
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Ligustr w odpowiednich warunkach ma roczne przyrosty naprawdę spore. Pędy są jednak cieńsze, a liczniejsze niż pęcherznicy, w związku z czym moim zdaniem na typowy żywopłot ligustr jest lepszym wyborem.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

Ligustr ma ponadto mniejsze liście, i pomimo iż spadają zimą(nie mam zimozielonej rośliny) to znikają do czerwca następnego sezonu użyźniając ziemie.
Aby zatrzymać wzrost ligustru(gałązki stały się zdrewniałe) wystarczy podsypać jesiennym nawozem we wrześniu.
Zasada sadzenia i przycinania tej rośliny jest znana w sieci więc wyprowadzenie ładnych roślin nie stanowi problemu.
Z doświadczenia najlepiej ciąć po 3 latach przyrosty o 1/2 potem w kolejnych każdy przyrost o 1/3 . Sam mam 70mb wys 2,2m.
Pęcherznica zagęszcza się, ale w środku jest bez liści i brzydko wygląda.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Żywopłot z ligustru

Post »

O tej porze roku sadzenie ligustru będzie dobrym pomysłem? Czy lepiej się wstrzymać jeszcze ?
Pozdrawiam Patryk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”