Akacja srebrzysta (Acacia dealbata)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Akacja srebrzysta (Acacia dealbata)

Post »

Akacja srebrzysta (acacia dealbata). Czy ktoś ma dorosłe rośliny lub wysiewał nasiona. Ciekawi mnie ile mogą kiełkować. W książce pisze: "szybko kiełkują w temp. 21 stopni". Moje są już w ziemi 1,5 miesiąca i nic.[/i][/b]
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Wracam do wątku. Uparłem się aby ją mieć. Zamówiłem następne nasiona. Z 11 nasion wykiełkowały mi już 3 - po ok. 5-7 dniach. Czyli tamte były "lipne". Może ktoś ma dorosłe rośliny ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Ten gatunek dopiero będę testował ale wiem że inne ładnie kiełkują gdy nasiona potraktuje się wrzątkiem.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

W tej chwili mam 5 - oczywiście (tak jak piszesz) nasiona były zalane wrzątkiem i moczyły się przez 24 godziny. Są już na balkonie tyle, że pod przykryciem.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Moje kwitnące akacje caesia

Obrazek Obrazek Obrazek
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Dzięki Kryska za umieszczenie zdjęć. Z pierwszego zdjęcia widać, że kwitną Ci co najmniej dwie. Napisz, proszę ilu letnie one są i jak długo utrzymują się kwiaty. Jeżeli są chociażby dwuletnie - to jak je zimowałaś ? Moje po wniesieniu z balkonu stanęły, nie wyglądają najlepiej. W lato przycinałem tą najbardziej okazałą co tydzień, w planach ma to być mały krzak, może bonsai.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

To są dwie akacje i każda z nich ma po jednym rozkwitniętym kwiatku. Jeden właściwie już przekwitł. Jak długo się utrzymuje kwiat? tylko 7 dni. Te rośliny wysiane były w ubiegłym roku w lipcu. Zima stały w pokoju przy oknie balkonowym, gdzie była niższa temperatura niż w całym pomieszczeniu. W pokoju mam przeważnie 20 stopni C. Moje akacje w tej chwili cały czas rosną, nigdy ich nie przycinałam bo jeszcze do sufitu jest trochę miejsca. Rozgałęziają się same. W miejscu gdzie odpadł liść, wyrasta cała gałązka.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Dzięki. U mnie będą zimowały bardzo podobnie - więc myślę, że powinno być OK.
Myślę, że akacje są trochę niedoceniane jako rośliny ozdobne a chyba warto. Ty jak widzę mierzysz bardzo wysoko (to tak pół żartem).
Ogólnie podsumowując to mamy już trochę wiadomości o:
1/ akacja dealbata (a. srebrzysta) jeżeli moje okażą się nimi, co chyba będzie można stwierdzić dopiero po kwiatach (powinny kwitnąć na żółto),
2/ akacja caesia (kwitną na biało - Twoje),
3/ albizia julibrissin znalazłem też nazwę acacia julibrissin, o której pisze Ewelina tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=16939.

Może jeszcze ktoś nam coś dopowie o swoich akacjach.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moja akacja Ciągle pięknie rośnie :) stoi na zachodnim parapecie i wypuszcza co rusz nowe listki i gałązki - nasionka miałem od Kryski :)

zauważyłem że w temperaturach pokojowych ładnie rosną nawet zimą - jednak jedną sadzonkę dałem koleżance u której obecnie w domu jest chłodno i u niej gubią liście ...
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Moje stojące na parapecie północnego okna w chłodnym pokoju trochę zmarniały ale wypuszczają nowe liście, które jednak są mniejsze. Jedna stała w kuchni gdzie jest cieplej i bardziej wilgotno - ta zdecydowanie oklapła, usychają jej liście ale roślina sama w sobie nie zamiera - widać drobne rozwijające się pączki.
Najlepiej wygląda sadzonka, która stoi od lata na balkonie, wygląda, że nie straszne jej niskie temperatury ani wiatr.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

moja rośnie pięknie choć ostatnio jakiś szkodnik ją atakuje - i przez święta nie było mnie w domu przez co trochę przyschła ale juz jest wszystko ok:) a liście ma coraz większe i coraz więcej :)
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Dużo piszą nasi Forumowicze o albicji (Albizia julibrissin), a o akcji (Acacia) - nic. A tymczasem to bardzo podobna roślina, dobrze rośnie i się rozgałęzia, problem jest tylko w zimie (brak słońca i krótki dzień). Ostała mi się tylko jedna: W maju:
Obrazek
Dwa dni temu:
Obrazek Obrazek

W zeszłym roku ciąłem ją niemiłosiernie - co dwa tygodnie. W tym - tylko raz przyciąłem jedna gałązkę, z której zrobiłem sadzonkę (ale się nie przyjęła). Teraz też już najwyższy czas ją "ostrzyc" (i zrobić nowe sadzonki) ponieważ robi się za duży "parasol" a tego nie chcę.
Czy ktoś ma jakieś akacje i coś dopowie ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Dla mających problemy z albicją - polecam tę właśnie akację. Nieprzycinana rośnie w zastraszającym tempie. Ja przycinam często, bo planuję małe akacjowe drzewko:
Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”