Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dąb

Post »

Nie ma powodu do zmartwień. Dąb ma korzeń palowy. Jedynymi problemami mogą być: żołędzie (wyrastanie siewek); liście (zależy od kierunku jesiennych wiatrów); cień tego dębu. Są też plusy. Pozdrawiam. Jarko
Jawiar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2011, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dąb - sadzonkowanie.

Post »

Witam
Na wstępie zaznacze że jestem początkujący. Zafascynowany siłą, majestatycznym pięknem jak i miologią Dąbru. Postanowiłem wykonać szczepki, sadzonki, posadzić. Otóż to jak się do tego zabrać. Najchętniej poszedłbym do lasu i przeszczepił z 50 drzewek. Z tego co się dowiedziałem żołędzie powinny być sadzone w ziemi z okolic dębu a to ze względu na bakteryjną symbioze. Chętnie poznałbym kompletną wiedzę odnośnie Dębu. Proszę o informacje. Z góry dziękuje pozdrawiam i życzę zdrowia!
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Dąb - sadzonkowanie.

Post »

Zapoznaj się najpierw z rodzajami rozmnażania ... tutaj jest artykuł akurat o dębie i rozmnażaniu wegetatywnym ( czyli tworzymy klona rośliny) - http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=218
Tutaj masz trochę informacji o nasionach dębu - http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=191
Tutaj ogólnie o dębach - http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=161
I troszke o gatunkach i odmianach dębu - http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=179

A może tak na szybko Ci wyjaśnię żebyś nie pisał że idziesz "przeszczepiać" drzewka do lasu:)

wyróżniamy rozmnażanie generatywne i wegetatywne.
Rozmnażanie generatywne jest za pomocą nasion, które zbieramy i wysiewamy w odpowiednich warunkach. Nie zawsze wiemy co z tego wyjdzie, gdyż nasiono powstaje z z mieszanki materiału genetycznego "matki" i "ojca", nie wszystkie cechy są powtarzalne przy takim rozmnażaniu. Tutaj można by napisać kilka prac doktorskich o wadach i zaletach ale nie w tym rzecz:)

Rozmnażanie wegetatywne to uzyskiwanie klonu rosliny matecznej a więc jej dokładnej kopi, powtarzalność cech gwarantowana.
Przez sadzonki - gdy ukorzeniamy małe odcinki pędów danej rośliny ( zielne, pół-zdrewniałe i zdrewniałe)
Szczepienie i okulizacja - umieszczenie zrazu czyli krótkiego odcinka pędu rośliny którą rozmnażamy na odpowiedniej podkładce, Zraz się zrasta z podkładką, powstaje roślina którą namnażamy na korzeniach podkładki. to najdroższy i najtrudniszy sposób rozmnażania, na ogół stosuje się go gdy inne sposoby są niemożliwe lub żeby uzyskać wyszukane, sztuczne formy, np. płożący jałowiec na pniu:) Okulizacja mniej więcej polega na tym samy, zamiast zrazu pobiera się oczko. Dotyczy to głownie róż i niektórych roślin owocowych.
Wszelkiego rodzaju odkłady - przyginamy pędy rośliny rozmnażanej do ziemi, lekko obsypujemy ziemią, pęd się ukorzenia. Potem odcinamy go od rośliny matecznej i mamy kilka nowych małych krzewów ( pęd się ukorzenia w kilku miejscach). Jest kilka sposób bazujących na tej zasadzie.
In-vitro - chyba Cię nie dotyczy:)tworzenie klonów rosliny w warunkach laboratoryjnych na pożywce z agaru.

nie każdy sposób jest dobry dla każdej rośliny i przede wszystkim możliwy do wykonania.

to mamy podstawy:) to jest tylko minimalny zarys:) Poczytaj o tych sposobach dokładniej w internecie!
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Post »

Witajcie, jestem tu nowy.

Mam pytanie - jak zwiększyć szanse, że przesadzony dąb bezszypułkowy się przyjmie?

Drzewko ma ok. 2,3 m wysokości, wiek nieznany i musiałem je przenieść - inaczej poszłoby do wycięcia. Udało mi się odkopać w miarę nieuszkodzoną bryłę korzeniową (choć i tak przy przenoszeniu większość ziemi się osypała - glina z piaskiem) i drzewo zostało posadzone w miejscu o podobnej wystawie, podobnie zorientowane. Podwiązałem je do 4 palików, żeby wiatr nim nie huśtał.

Wiem, że dęby przesadzania nie lubią. Czy poza regularnym nawadnianiem dołka mogę temu drzewku jakoś pomóc? Przyciąć, nawozić?

--
doc
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przesadziłem dąb

Post »

Witaj
Ja jeszcze stosuję siatkę zacieniającą , zakładasz na koronę i regularnie podlewasz . Żadne drzewo mi jeszcze nie padło a były to nawet 10letnie drzewa iglaste jak i liściaste.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Przesadziłem dąb

Post »

Dzięki za odpowiedź!

Trzymasz tę siatkę tylko do chwili pojawienia się liści, czy później też?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przesadziłem dąb

Post »

Siatkę załóż jak słońce zacznie świecić praktycznie cały dzień , od maja powiedzmy. Nie zdejmuj jej aż do jesieni , liście trochę ucierpią ale wyjdzie im to na dobre w przyszłym sezonie.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Przesadziłem dąb

Post »

OK, tak zrobie. Ale zastanawiam sie tez, czy nie byloby warto przyciac najintensywniej rosnacych pedow.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przesadziłem dąb

Post »

doc_kr pisze:OK, tak zrobie. Ale zastanawiam sie też, czy nie byloby warto przyciac najintensywniej rosnacych pedow.

Jeżeli chcesz zmienić jej pokrój to tnij teraz , ale dał bym sobie spokój , naturalny wygląd to naturalny wygląd , nic go nie zastąpi :roll:
Grzybowy
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 paź 2011, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadziłem dąb

Post »

Dokładnie jak w powyższym poście. Naturalny wygląd dębu będzie najlepszy,nie ma sensu nic przycinać i poniekąd 'rzeźbić " go. Mam nadzieję,ze drzewko przyjmie się i będzie ładnie rosło :)
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Przesadziłem dąb

Post »

Miałem na myśli cięcie w celu zrównoważenia utraty części korzeni. Od strony kosmetycznej odpowiada mi, jak jest - nie lubię poprawiania natury :)

Spokojnych świąt.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Przesadziłem dąb

Post »

Puscil liscie!
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Dąb

Post »

Mnie też zaczęły fascynować dęby :) i zeszłej jesienie postanowiłem wsadzic parę żołędzi :).
Jutro pokaże fotki :)

mosewa pisze:Witam :) odkryłam dzisiaj na działce,że rośnie na niej dąb. Nie wiedziałam wcześniej,że on do mnie należy :) wydaje mi się,że on wyrósł jako samosiejka i zastanawiam się czy należy go przycinać, aby miał ładny pokrój drzewa, bo teraz rośnie od samej ziemi nierówno a przez to prezentuje się niezbyt ładnie. Jak myślicie należy go przyciąć a jeżeli tak to kiedy i jak mocno?
Oto zdjęcia drzewa
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ile lat ma twoj dąb.? Ja posadziłem na jesień , żołędzie , w maju pięknie zaczęły wyrastać , mam ich około 50 , nie wiem czy należy je na jesień przesadzić bo rosną dość gęsto
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”