Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Wiolaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lut 2016, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Witam,
pierwszy raz wchodzę na takie forum :) Przejdę do rzeczy... :)Na ogrodnictwie nie znam się w ogóle. Jedynie co potrafię zrobić to zasadzić kwiatka i go podlać :roll: Dostałam działkę w spadku, która była zaniedbana :( Rosną na niej krzewy, drzewka owocowe i tuje. Chciałabym pokazać wam zdjęcia i opowiedzieć o problemie. Dlatego piszę do chętnych którzy chcą pomóc :) Proszę powiedzcie mi czy jest szansa uratować cokolwiek i w jaki sposób to zrobić. Szkoda mi wycinać drzewa bo dają owoce, wiele osób dawało "złote rady" by tak zrobić. Natomiast ja nie mam sumienia i wierzę, że istnieje cień szansy by przywrócić je do pierwotnej żywotności. Nie wiem tylko co z tujami (o ile faktycznie tak się nazywają ) wyglądają tragicznie a ich przycięcie spowoduje, że będą sterczeć suche gałęzie hm..
Zdjęcia były robione w Grudniu 2015 r. Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc. Z góry dziękuję :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Olmo
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 lis 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Nie jestem znawcą tematu, mam nadzieję, że po odświeżeniu wątku wypowie się ktoś bardziej doświadczony.
Również jestem zwolennikiem walki o każde drzewo, jednak nie zawsze udaje nam się wygrywać.
Wydaje mi się, że część Twoich drzew jest porażona rakiem, można próbować ratować je przez wycięcie chorych konarów. Niestety możliwe, że ostatecznie będziesz musiała usunąć całe drzewo :(
Spękania często są również spowodowane dużymi różnicami temperatur oddziałujących na pień między nocą a dniem w miesiącach zimowych. Profilaktycznie stosuje się bielenie drzew, gdyż jasne powierzchnie nie nagrzewają się tak mocno.
Iglaki możesz spróbować poprzycinać, ale nie radykalnie, bo mogą całkowicie obumrzeć. Faktycznie są dosyć mocno zaniedbane i ciężko będzie nadać im ładną formę. Możesz ich jeszcze nie wycinać, ale zasadzić przed nimi (w odpowiedniej odległości, żeby miały wystarczającą ilość światła) nowe i jak podrosną wyciać te stare. Najlepiej kupować kopane z gruntu, bo w cenie doniczkowego będziesz miała większy egzemplarz.
Możesz też te stare ogolić, zostawić tylko górną część i między nimi posadzić nowe.
Może któryś z Forumowiczów podpowie Ci lepsze rozwiązanie.
Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Na owocowych się nie znam, a żywotniki zmieniają nieco kolor na zimę. Może na zdjęciu tak to wygląda, bo jest dużo brązowych szyszek, ale ten kolor chyba zbyt zmieniony.Jeśli tam z natury suchy i przepuszczalny grunt mogły zbyt mocno w zeszłym sezonie podeschnąć.Widzę masę uschniętych żywotników w ogrodach po ostatnim lecie, szczególnie własnie na lżejszych glebach.Wiosną się okaże, ale trzeba by je nieco przyciąć, jednak niezbyt mocno.Ta odmiana musi być regularnie cięta.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Żywotniki na wiosna ściąć na równo w kancik i potraktować Florovitem / oprysk może być.

Zatykanie dziur
Sam stosuję nie namawiam :wink:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=89869
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Wiolaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lut 2016, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Spróbuję je trochę przyciąć i opryskać może się uda je uratować. Szczerze od ponad chyba 10 lat może i nawet dłużej nikt nie pielęgnował drzew. Fakt jest taki, że nawet kropli wody im nie dawano więc wyglądają jak wyglądają. Podłoże zawsze było suche postaram się je podlewać i zadbać o ich kondycję. Drzewka owocowe koniecznie wybielę, chociaż nigdy tego nie robiłam , ale kiedyś musi nadejść ten pierwszy raz :) Dają dobre owoce i nie poddam się :)
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Żywotniki nie wyglądają zachęcająco. Co prawda zimą zmieniają kolor, ale z soczyście zielonego na ciemno zielony, a nie tak jak tu złoty/miedziany. Proponuję poczekać do wiosny i zobaczyć czy zazielenia się. Nie wiem czy przycięcie coś pomoże. Żywotniki nie posiadają śpiących pąków tj. pąków, które aktywują się jeśli gałąź/pęd zostają uszkodzone - po prostu odrastają nowe. Czyli jeśli mocno je przytniesz zostaną gołe gałęzie - liście/pędy nie odrosną. Więc z mocnym cięciem byłbym raczej ostrożny. Gdyby to ode mnie zależało nie maiłbym sentymentów i po prostu je usunął. W takiej formie jak są teraz nie spełniają swojej funkcji. Żywopłot nigdy nie był należycie cięty i jest strasznie rzadki.

Co do czereśni jest to ewidentnie rak bakteryjny drzew owocowych (duża rana). Poczytaj dostępną literaturę na ten temat w internecie jest tego sporo. Ale ta rana wygląda bardzo źle i kwalifikuje drzewo do wycinki.

PS. Bielenie drzew w lutym nie ma sensu. Taki zabieg przeprowadza się w grudniu. Po co? Żeby pień drzew nie nagrzewał się w słoneczne i mroźne dni. Coby soki w roślinie nie zaczęły krążyć. Także temat trochę przespany.

Po zbiorze owoców (czereśnie, wiśnie) przydałoby się im dobre cięcie. Ewidentnie drzewa nie widziały nigdy sekatora. Teraz już jest za późno gdyż tnąc teraz usuniesz wszystkie pąki kwiatowe. Masz więc sporo czasu na przejrzenie literatury i w odpowiednim czasie sięgnąć po sekator i zgodnie ze sztuka ogrodniczą przyciąć drzewa.

Widzę jeszcze gruszę. Teraz jest dobry moment na ich cięcie. Poczytaj trochę jak ciąć drzewa owocowe zimą. Jest sporo artykułów i filmików na YouTube, więc nie będę się tu silił.

PS. Na przyszłość obracaj zdjęcia i rób nieco lepsze w celu łatwiejszej identyfikacji problemu.

Pozdrawiam
Wiolaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lut 2016, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Dziękuje bardzo za konkretną odpowiedź. W takim razie nic już nie zrobię w tym okresie :) pozostaje mi poczekać i zapoznać się z tematem. Jeszcze dużo nauki przede mną. Dzięki !
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dla drzew laika bardzo potrzebna !

Post »

Teraz przytnij grusze i jabłonie jeśli masz. Usuń wszystkie gałęzie rosnące do środka, krzyżujące się, ocierające o siebie, chore, "wilki" - generalnie prześwietl ją mocno, żeby dużo światła wpadało w koronę. Spokojnie możesz usunąć 1/4 gałęzi przy takim cięciu. Zwłaszcza przy mocno zaniedbanych drzewach.

Poszukaj na YouTube o cięciu tej grupy drzew. Te instrukcje dla początkujących są bardzo pomocne. Nie bój się ciąć, ale rób to umiejętnie.


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”