Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Drzewa ozdobne
kimbeb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 kwie 2018, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Post »

O, to dokładnie mój przypadek. Skarpa ma 40-45stopni. Obecnie nic na niej nie rośnie i wygląda tak jak na załączonym obrazku. Myślę o jałowcach wiltonii, ale z winobluszczem jest znacznie mniej pracy przy sadzeniu i pielęgnacji. Martwi mnie tylko to, że będzie leżał pod śniegiem w zimie, a w lecie na totalnym słońcu. Rozważałam też rdestówkę auberta - ona podobno też jest nie do zdarcia i nie wiem co lepsze!

Obrazek[/url]
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Post »

O matko! Ale się przeraziłam spadkiem Twojej skarpy na zdjęciu :D
Nie wiem, czemu martwisz się, że winobluszcz będzie pod śniegiem. Liście opadną, będą ciut okrywać pędy, ale z pewnością nawet gołe nie zmarzną. Ten płaski teren, który mi obrasta, na wiosnę jest błyskawicznie okrywany nowymi liśćmi i pędami. Poza tym ma więcej liści niż np. rdest Auberta i pędy grubsze.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
kimbeb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 kwie 2018, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Post »

Zdjęcie się samo obróciło - stąd ten dramatyczny efekt a ja nie wiem jak to poprawić :) Wygląda rzeczywiście przerażająco. Zdecyduję się na winobluszcz- jezeli nie zaszkodzi mu śnieg i mróz to chyba będzie najlepszym i najszybszym rozwiązaniem na przykrycie tej skarpy. Zanim jałowce się rozłożą minie sporo czasu. Teraz mam pytanie- czy posadzić go u samej podstawy czy raczej gdzieś w połowie żeby nie tylko piął się do góry i po ścianie domu ale też w dół? I ile sadzonek??
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Post »

Co można zrobić z owoców winobluszczu oprócz wina? Rozumiem, że bez obróbki termicznej są trujące jak bez?
Podejrzewam, że będę miała ich w ogródku z... lekko licząc... kilkadziesiąt albo i kilkaset tysięcy :;230 Trochę żal, żeby tak wisiały. Skoro już aż tak szkodnik się rozrósł, że pod podesty włazi, oplata każdą roślinę w ogrodzie i próbuje mi się ukorzeniać w każdej postawionej w ogródku doniczce, to mógłby być przynajmniej z niego pożytek. Coś, co powstrzymałoby mnie przed wywaleniem go z ogródka.
Obrazek
Hultaj wygląda tak na całej długości płota, ścian i ogólnie wszędzie, gdzie wlazł. Jak mu miejsca na płocie zabrakło to zaczął rosnąć, owijając się sam o siebie ponad płot.
Obrazek
Obrazek
Dodam, że ten głupek ma 2 lata, był co roku bardzo ostro przycinany, bo zaczynał przeszkadzać (ba, był dwa tygodnie temu bardzo mocno przycinany... jakoś go to nie rusza :roll: ), a w ogródku były na początku wetknięte w ziemię przy płocie całe dwie małe, jeszcze nieukorzenione gałązki... ale wygląda efektownie, to trzeba mu przyznać.
Awatar użytkownika
palma1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 cze 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Roztocze
Kontakt:

Re: Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Post »

Mój winobluszcz pięciolistkowy w tym roku szaleje :o

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Matikus123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2022, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Post »

Wiem, że szybko rośnie, ale... Macie jakieś sposoby na przyspieszenie wzrostu winobluszczu? Posadziłem sadzonki w odstępach co około 50 cm i chciałem, aby jak najszybciej zarosło altankę.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Post »

Nawieź azofoską :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Kuba1771
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 maja 2023, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dlaczego winobluszcz pięciolistkowy nie rośnie

Post »

Cześć.
W zeszłym roku posadziłem winobluszcz pięciolistkowy w dużej donicy na balkonie i rósł bardzo dobrze. Obecnie nie wypuścił jeszcze listków. Przeciołem jeden z pędów i jest zielony i wilgotny czyli żyje. Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego się tak stało i jak pobudzić go do życia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”