Śliwa wiśniowa,ałycza (Prunus cerasifera) dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Śliwa wiśniowa,ałycza (Prunus cerasifera) dyskusje

Post »

Witam Was serdecznie,
Przejrzałam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: od czego może zależeć wybarwienie kwiatów śliwy wiśniowej "Pissardii"? Wszędzie jest napisane, że ma kwiaty białe lub różowe. Moja niestety kwitnie na biało, a mnie się marzy, żeby kwitła na różowo. Czy to zależy od "egzemplarza" czy od warunków w których rośnie?

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Przeważnie są to mieszańce pochodzące od siewki Pissardii. A kwiaty są już od paczków białe?
Ma chociaż czerwonawe listki?
Racze wg mnie jeśli cały czas jest biały kwiat to taki zostanie.
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Liście ma oczywiście ciemno czerwone (wpadające w brąz?) ;:131
Wydaje mi się, że od pączków białe, ale w tej chwili głowy nie dam sobie obciąć!
Poszukam zdjęć, ale momentu kwitnienia chyba nie fotografowałam.

Pozdrawiam :wink:
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Może ta twoja śliwa to nie 'pissardi' ale śliwa dziecięca [prunus cistena], albo jakiś inny mieszaniec śliwy 'pissardi'?. Tak na dobrą sprawę, ta twoja śliwa to raczej nie 'pissardi', jej liście tylko wiosna są mocno wybarwione, później barwa słabsza. Jeśli już to jest to raczej odmiana 'woodii' o liściach bardziej ciemnoczerwonych, prawie nie zmieniających swej barwy do jesieni [ale ta także powinna mieć kwiaty różowe].
Barwa kwiatu raczej nie zależy od podłoża, jak są białe to już będą.
Roman
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Śliwa dziecięca ma lekko różowawe kwiaty.

To może być Prunus cerasifera ( Śliwa wiśniwa) 'Nigra'. Jej kwiaty są początkowo lekko różowe ,potem białe. Liście są cały czas purpurowe. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Kupowałam "Pissardii" mając nadzieję, że będzie kwitła na różowo.
Zwykle w tej szkółce się nie mylą. Miałam nadzieję, że może inne pH, inna wilgotność podłoża lub coś takiego, dałoby inne wybarwienie. Załączam zdjęcie. Obrazek

Pozdrawiam :wink:
Alex57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2008, o 09:42
Lokalizacja: małopolska

Śliwa czerwonolistna - rozmnażanie,żywopłot

Post »

Czy ktoś z państwa podpowie mi jak można rozmnożyć śliwe czerwonolistną Pisarda
będę bardzo wdzięczny :roll:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Udało mi się parę razy ukorzenić śliwę. Ucinałem gałązki z piętką zimą.
Trzymałem owinięte w wilgotną gazetę i folię aluminiową w lodówce, do końca zimy.
Zaglądałem co jakiś czas.Kiedy na końcach gałązek wytworzył się kallus, posadziłem
je w donicy z piaskiem. Pod warstwą piasku była ziemia.
W ten sposób ukorzeniałem też jabłonie ozdobne. Przyjmuje się niewiele sadzonek.
Alex57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2008, o 09:42
Lokalizacja: małopolska

Post »

dziekuje za podpowiedź , nie jest to prosta czynność ale spróbuje tak zrobić, jeśli ktoś jeszcze ma inną receptę to bardzo prosze
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Można na 3 sposoby:
1. z nasion. Nasiona wyjąć z owoców i od razu zasadzić. Powinny kiełkować wiosną, jednakże tylko kilka procent siewek będzie miało liście o różnym odcieniu czerwieni
2. z sadzonek zdrewniałych. Sadzonki ciąć dosyć długie ok. 20 -30 cm długości i głęboko zakopać w gruncie wiosną, często podlewać. Udatność niewielka. Można też próbować z sadzonek zielnych w lipcu, ale udatność może być jeszcze mniejsza.
3. przez szczepienie na siewkach ałyczy lub innych śliw
Roman
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Zwracam się do Was o radę jak mam prowadzić śliwy czerwonolistne na żywopłot ... :? Śliwa posadzona jest w dwóch rzędach, w formie szachownicy
W tej chwili nie mam aktualnego zdjęcia, jedynie z sierpnia 2005 roku, czyli jakieś 4 miesiące po wsadzeniu i pierwszym cięciu na wysokości 15 cm nad ziemią:
Obrazek

Od tego czasu tnę go zawsze na wiosnę (w kwietniu) około 15 cm powyżej cięcia zeszłorocznego. W tej chwili mamy czerwiec, a moja śliwa jest bardzo bujna, gęsta i sięga powyżej płotu. Gałązki mocno "wychylają się" na zewnątrz, poza ogrodzenie. Poza tym przechodzenie przez bramkę jest utrudnione. Żywopłot wygląda jak nieformowany. Czuję, że popełniam błąd :roll:
Chciałabym mu nadać ładny równy kształt, na wzór żywopłotów z ligustru. Czy to jest w ogóle możliwe i jak to zrobić ...
Monika
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

:D :D
A tutaj jest temat...
Powiem jak u mnie są formowane moje żywopłoty .
Pierwsze cięcie wykonywane jest wiosną kiedy przyrosty maja ok.20 cm są ścinane całe i również cięcie odbywa sie w płaszczyźnie pionowej nie tylko od góry .
Dlatego niezbędne są nożyce do żywopłotu a nie sekator.
Takie cięcia na początku prowadzenia żywopłotu odbywają sie 4-5 razy w sezonie .
Co przyrosty podrosną na 20 cm są natychmiast strzyżone.
Mam wzdłuż siatki z purpurowego berberysu i nie mogę doczekać się kiedy osiągnie on te wysokość siatki .Jednak by uzyskać właściwe zagęszczenie krzewów od samego dołu ,
nie można wypuścić badylków na wysokość siatki i cieszyć się ,że się ma żywopłot a potem równomiernie przycinać- to zły sposób nie da właściwego zagęszczenia ani wyglądu.
Trzeba uzbroić się w cierpliwość i ciąć dość mocno nawet przez kilka sezonów stare pędy poniżej przyrostów by spowodować (pobudzić ) rozkrzewianie sie starych pędów.
Tak twierdzi mój M i tak prowadzi u nas a ja zarzucam mu ,że to z jego 'winy' ten żywopłot tak wolno rośnie już chyba ze 4 lata ciągle ma tę samą wysokość.

Patrząc na Twoje zdjęcie ,wiem,że Twoje śliwy byłyby ścięte od razu na wysokość maksymalnie 50 cm od ziemi
a potem co 3-4 tygodnie podcinane mocno .
Jednak ja teoryzuję bo ja tego fizycznie nie robię u siebie - mistrzem jest M<,przed którym muszę chować piłę i nożyce bo inaczej wszystko miałabym w ogrodzie 'pod kancik" ;)


Duże doświadczenie w formowaniu ba,nawet rzeźbieniu żywopłotu ma kolega Erazm.
Podpowiem Jemu by zajrzał tutaj i podzielił się nim ... :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Dzięki KaRo,
Mam jeszcze prośbę do Ciebie..,, czy mogłabyś uściślić zdanie:
"Co przyrosty podrosną na 20 cm są natychmiast strzyżone."

Czy oznacza to, że strzyżone są całkowicie? A może powinno się zostawić kilka centymetrów tych przyrostów... tak aby z 20 cm, zrobiło się 5cm...
Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”