Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiąz turkiestański (Ulmus pumila celer) na żywopłot

Post »

A nie lepiej ukorzeniać odcięte gałęzie? Możesz wrzucić jakieś zdjęcia żywopłotu? Ile lat ma Twój żywopłot? Jak go pielęgnujesz?
Robert 40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 sty 2018, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Witam jestem tu nowy. Mój żywopłot posadziłem w dwóch rzędach tam gdzie miał osłonę z wikliny wyrósł 1m wyżej niż ten na otwartym słońcu, powód słońce wysuszało glebę, teraz w tym roku postanowiłem zakupić wąż kroplujący zobaczymy ? Dołem żywopłot jest rzadki to dosadziłem 3 rząd ale z grabu, ogrodnik z Austrii mówił że trzeba przecinać w kształcie stożka a ja tam wolę gęstego grabu, i w górę szybko urośnie a wolny grab zagęści dół żywopłotu.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Naprawdę dobry pomysł z tym grabem - liście wiązu i grabu są bardzo podobne, więc żywopłot pewnie wygląda jednolicie. Aż zaczynam żałować, że ja tak nie zrobiłem. Ale nic nie szkodzi spróbować dosadzić ;-). Może pokombinuję na wiosnę w kilku miejscach. Choć na razie zagęszczam dół cięciem końcówek bocznych odrostów i nie jest chyba źle.
Na wiosnę planuję znów mocno przyciąć żywopłot i powiązać wzajemnie główne pędy taśmą ogrodniczą, aby nie pochylały się na zewnątrz, a trochę przygięły się do środka - krótko mówiąc, chcę tak jakby z tych trzech rzędów zrobić jeden silny środkowy ;-). Taki plan....
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Ja bym nie sadził w 3 rzędach. Wiąz syberyjski jest światłolubny. Ten środkowy rząd będzie mocno cieniowany pozostałymi i w końcu zacznie zasychać. nie widzę powodu by sadzić w kilku rzędach. To szybko i silnie rosnąca roślina. Jeden w zupełności wystarcza, a zagęszczenie to zależy od sekatora i chęci.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Tylko że ja już posadziłem żywopłot w trzech rzędach i nie narzekam - moje zdjęcia w tym wątku to właśnie zdjęcia trójrzędowego żywopłotu. Wszystkie rzędy rosną na razie równomiernie - gałęzie z rzędu środkowego po prostu wychodzą na zewnątrz. Obawiałem się konkurowania roślin o wodę przy tak gęstym sadzeniu, ale szczodrze polewam rośliny systemem kroplującym i poza fragmentem obok modrzewia, żywopłot rośnie świetnie ;-)
ogrodniczka2018
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2018, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

ja sadziłam w jednym rzędzie w zeszłym roku. Cięłam łacznie 4 razy, za każdym razem o połowę. teraz ma 1 m i jest super mega gęsty

Obrazek


Nie piszemy posta pod postem,lecz korzystamy z opcji edycji i dopisujemy 'uzupełniającą treść'.
Na forum piszemy poprawnie. :wink:/Adm.KaRo
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Ja podlałem chyba 1 raz po posadzeniu. To zabieg zbędny, jak się przyjmą sadzonki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Pomalutku realizuję plan. Przycinanie wiosenne z przyginaniem do środka (za pomocą "splątywania" pędów taśmą ogrodniczą):

Obrazek Obrazek
lukasz683
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 kwie 2018, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Witam. Posadziłem w tamtym roku na jesień wiąz, teraz zaczyna puszczać pąki, sadzonki nie były duże ok. 30 cm sadziłem w jednym rzędzie co 20 cm. Plan mam taki żeby wypuścić na wysokość 2m. Mam pytanie czy wypuścić do 2 m i wtedy obcinać żeby się zagęszczał czy obcinać zagęszczać na bierząco? Chciałbym też podsypać nawozem nie wiem jakim może ktoś doradzi jakim.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Im bardziej będziesz ciął, tym bardziej będzie się rozgałęział. Polecam zacząć przycinanie już teraz, aby szybko pojawiły się boczne pędy (jeden z poprzednich postów w tym wątku, nie mój ;-)). Z moich doświadczeń wynika, że na początku szybko rośnie. Jak przyciąłem po posadzeniu do 30 cm, to szybko odbił. Ciąłem mniej odważnie, mogłem bardziej, tylko wolniej osiągnąłbym wysokość "zakrywającą" ;-)
lukasz683
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 kwie 2018, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Więc pora przyciąć, pewnie do góry będzie szedl ale wolno? a co z nawozem, możesz coś poleci, używałeś jakiegoś?
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Nie używałem żadnego nawozu, ale mam pewne obserwacje:
- w miejscu, gdzie kiedyś było szambo, żywopłot rośnie jak na drożdżach (te gruba pnie), czyli taki naturalny nawóz jest jak najbardziej pożądany,
- obok modrzewie rośnie znacznie słabiej - modrzew odbiera wodę i resztę wiązowi,
- mam zainstalowane nawadnianie kropelkowe, więc żywopłot nie narzeka na braki wody - sezonowo przyrasta tak... 05-1,0 m i się odpowiednio zagęszcza.
Planuję podlewać w tym roku żywopłot w okolicach modrzewia wodą z rozrobionego kompostu, tj. brać kompost, dodawać dużo wody i takie błoto wlewać pod geowłókninę, którą przykryta jest rabata z żywopłotem. Nawet zacząłem sobie wymyślać lejek z elastycznej rury odpływowej i wiaderka, aby łatwiej było wlewać ten "dopalacz". O efektach będę informował.
Dystrybutor mojego żywopłotu poleca dedykowany płynny nawóz, ale nie wiem, czy będę z niego kiedyś korzystał. Najpierw własne eksperymenty ;-)
Robert 40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 sty 2018, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z Wiązu turkiestańskiego (Ulmus pumila celer)

Post »

Moim zdaniem ten żywopłot z wiązu to wielka porażka, dołem taki rzadki że gołąb przeleci ;:222 żałuję że nie posadziłem tuje szmaragdowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”