Thuja Szmaragd przesadzanie,nawożenie,pielęgnacja,porady

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Thuja Szmaragd przesadzanie,nawożenie,pielęgnacja,porady

Post »

I nie ruszyły... tej wiosny- z ponad 40szt "Smaragd'ów ok 5 schnie. Na szczęście dostawa jesienna była nadmiarowa, więc zasadziłem żywopłot dłuższy niż potrzeba- żeby wysadzić wszystkie. Teraz kiedy coś wypadło, zamierzam wykopać z końca i dosadzić w miejsce nieprzyjętych- tylko czy zrobić to teraz, później, czy dopiero jesienią- skoro sadzone były we wrześniu?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Thuja sadzona jesienią- teraz znów przesadzać?

Post »

Thuje kilka razem przesadzałem nawet latem i nigdy się nie zdarzyło aby się nie przyjęły. Chyba najlepiej ze wszystkich iglaków znoszą przesadzanie.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Thuja sadzona jesienią- teraz znów przesadzać?

Post »

Rozumiem, że normalnie tak, ale czy wiosną wyciągać thuję wsadzoną jesienią? Szok za szokiem bez okresu wegetacji...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
tomzis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 19 wrz 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje Szmaragd nawożenie ,pielęgnacja ,porady

Post »

Witam
Pytanie jak w temacie. We wrześniu sadziłem tuje około 30cm oraz takie sosny 40-50cm. Czy trzeba je czymś przykrywać na zimę ewentualnie podsypywać korą lub liśćmi. I kolejna część pytania jak długo należy je podlewać?
dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Czy sadzone we wrześniu tuje szmaragd i małe sosny trzeba pr

Post »

jeśli to sosny pospolite i thuje zachodnie to nie trzeba niczym okrywac.Sosna wytrzymuje do -45 a thuja do -40 stopni ponizej zera.Mozna podlać i wyściółkowac.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
thuja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 lis 2011, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Thuja sadzona jesienią- teraz znów przesadzać?

Post »

Jeżeli zamierzasz przesadzać, to najlepiej końcem marca, zanik okres wegetacji ruszy.
Pamiętaj jednak aby zachować odpowiednią bryłę korzeniową ( ziemia powinna być mocno wilgotna, aby bryła się nie rozsypała przy przenoszeniu rośliny). W połowie kwietnia warto podsypać rośliny nawozem do iglaków. Najlepiej otoczkowym, o wydłużonym okresie rozkładu ( może być 6 miesięcy)
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Thuja sadzona jesienią- teraz znów przesadzać?

Post »

Czy iglastym korzenie czasem nie rosną przez cały rok? Najlepiej je przesadzać w sierpniu (nieraz już o tym czytałam - w książkach). Korzenie żywotników rosną płytko i szeroko więc im starsza roślina tym zabieg ryzykowniejszy. Nawiasem mówiąc żywotniki są mało stabilne (oczywiście dojrzałe i wysokie odmiany).
ps. ja bym nie sypała nawozu pod świeżo przesadzoną roślinę ( z obawy przed spaleniem korzeni) a ograniczyła się do podlewania od czasu do czasu i w zależności od pogody.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja sadzona jesienią- teraz znów przesadzać?

Post »

Przesadza się koniec VIII-początek IX. Po ukończeniu przyrostu części nadziemnej, a przed jesiennym wzrostem korzeni. Przesadzana w październiku przy podłej zimie wiosną nie ma szans...
Nie nawozi się świeżo przesadzanych roślin, bo i po co?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Thuja sadzona jesienią- teraz znów przesadzać?

Post »

Kochane Smaragd'y przeżyły lato bez strat i zahamowań. Wszystkie są równe i zdrowe, a więc plan dobry!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kastor100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lut 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Czy sadzone we wrześniu tuje szmaragd i małe sosny trzeba pr

Post »

Jak taka mała to lepiej chyba okryć, później już można sobie darować. Przynajmniej mój wujek leśniczy tak robił zapobiegawczo.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Czy sadzone we wrześniu tuje szmaragd i małe sosny trzeba pr

Post »

Nie przykrywa sie rośliny która radzi sobie w takich warunkach bo można zaszkodzić :wink: .
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Tuje szmaragd -nawożenie,pielęgnacja,porady

Post »

Mam b. wysoki i zwarty żywopłot z tui szmaragd, który wypielęgnował poprzedni właściciel domu. Wysokie na jakieś 2,5 - 3 m. Tuje mają prawdopodobnie kilkanaście lat, wyglądają zdrowo. Moje pytanie (nie mam doświadczenia..): pod tujami, na ziemi, leży spora warstwa opadłych/uschniętych części roślin (to chyba się w tym przypadku igły nie nazywa? :wink: ). Czy powinnam tę warstwę usunąć? I np. podsypać korą? Lub w ogóle niczym nie podsypywać? Na logikę, jak za długo to będzie leżeć, może zagnieździć się grzybek. Ale może jestem w błędzie. Proszę o pomoc, bo nie chciałabym im zaszkodzić :)
Drugie pytanie - wiem, że poprzedni właściciel raz w roku je przycinał. Co się stanie z ich pokrojem, jeśli zaprzestanę? I czy to prawda, że ten gatunek powinno się przycinać tylko od góry?

Tak wygląda kawałek żywopłotu (po lewej na zdjęciu, po prawej żywopłot sąsiada):

Obrazek
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Dorosłe tuje szmaragd - pytania początkującej

Post »

Tej odmiany nie powinno sie w ogóle przycinać ze względu na jej naturalny pokrój. Jak już przycinany był to to kontunuuj. Suche igły możesz usunąć i podsypać drobno zmieloną korą. Jak zaprzestaniesz je przycinać to zaczną wypuszczać przewodniki i pójdą do góry ale nie będzie to już to co było przed przycinaniem (naturalną formą).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”