Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jolanda
50p
50p
Posty: 71
Od: 20 kwie 2007, o 19:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Może wiecie moi drodzy czym się różni ostrokrzew kolczasty od mahonii i kiedy można je przesadzać, wiosna czy jesienią? ;:88
moje roślinki moja radośc
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Przesadzanie krzewu można wykonać zarówno jesienią jak i wiosną.
Ja preferuję wiosnę,roślina ma przed sobą wówczas długi okres na przystosowanie się do nowych warunków i
jest dłużej pod moim specjalnym nadzorem.

Ostrokrzew
Liście - ciernisto-ząbkowane
kwiaty -białe,drobne
owoce - czerwone

Obrazek


Mahonia-
Liście-kolczasto-piłkowane
kwiaty- zółte kiście
owoce-niebieskoczarne zebrane w wiechy

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Ostrokrzew - cięcie

Post »

Czy mogę przyciąć ostrokrzew, który ma niezbyt ciekawy wygląd- jego środkowa część jest właściwie pusta, bez liści.
Czy mogę ściąć go teraz pozostawiając 1/3 i czy z przyciętej łodygi można zrobić sadzonki? jeśli tak, to w jaki sposób?
Czy mogę to zrobić teraz?
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Co do ciecia myślę. , że możesz i powinnaś przyciąć go . To odmłodzi roślinę.

A co do sadzonek , możesz spróbować posadzić. :D
Nigdy nie robiłam z niego sadzonek , ale jeśli miałabym je robić to: koncówkę sadzonki zanurzyłabym w preparacie ukorzeniającym i posadziła do doniczek .
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
allize
50p
50p
Posty: 58
Od: 3 lis 2006, o 14:09
Lokalizacja: Oświęcim

Post »

Przywiozłam z wakacji w lipcu gałązki ostrokrzewu, po potraktowaniu ukorzeniaczem i wsadzeniu do ziemiu wszystkie padły. Może z powodu dużych upałów. Ale spróbować zawsze możesz :)
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Dzięki za radę, przytnę go Barbarko chętnie i spróbuje ukorzenić odcięty kawałek. Allize , ja mam jakieś niemiłe doświadczenia z sadzonymi roslinami w lipcu (tego roku) , co posadziłam to mi uschło pomimo tego, że podlewałam...
Awatar użytkownika
allize
50p
50p
Posty: 58
Od: 3 lis 2006, o 14:09
Lokalizacja: Oświęcim

Post »

Masz rację, bo chyba były za duże upały. Próbuj ukorzeniać, jak uda się to daj znać.
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Allize,
moje ucięte kawałki ostrokrzewu puszczają już w wodzie korzonki! Jeden kawałek to ma juz takie centymetrowe.Udało się! Jak myślisz, jak mocno muszą się ukorzenić, żebym mogła posadzić w ziemi? Czy mam posadzić do ziemi przed zimą, czy mam tak trzymać w tej wodzie do wiosny?
Awatar użytkownika
allize
50p
50p
Posty: 58
Od: 3 lis 2006, o 14:09
Lokalizacja: Oświęcim

Post »

Wow! No to udało się! Ja bym wsadziła jak już bedą miały mocniejsze korzonki. Mozesz poeksperymantowac jak masz wiecej, część wsadzic w doniczki i dopiero wiosną wysadzac, a parę mozna spróbować od razu do gruntu i osłonić czymś na zimę. Tak mnie zaintrygowałaś, że zaczynam sie rozgladać gdzie rośnie w okolicy, to sobie podskubie gałązek:)
Jolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sie 2007, o 16:55
Lokalizacja: miły zakątek Polski

Post »

Czytając Was sama nabrałam ochoty do sadzenia ostrokrzewu :oops: Nie mam go jeszcze w ogrodzie. Niewiele wiem na jego temat - gdzie i jak - ale myślę, że w tym pomogą mi forumowicze, którzy, jak widzę, chętnie piszą o swych doświadczeniach w ogródkowych sprawach. Pomysł z szukaniem w okolicy krzaczków ostrokrzewu bardzo trafny, może ja też zdobędę jakieś gałązki. Słoneczka :wink:
dobroć powraca
Betix75
50p
50p
Posty: 87
Od: 16 wrz 2007, o 16:34
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Chciałam ożywić mój ogród sadząc przed ścianą iglaków jakiś krzew który odznaczałby się kolorystycznie od monotonii tui. Wygospodarowałam narożnik, w którym rośnie już tam tuja o złotym igliwiu (nie znam właściwej nazwy) i "rozwesela" ciemnozielony kolor rosnących w rządku koleżanek. Wczoraj w ogrodniczym wpadł mi w oko właśnie ostrokrzew z czerwonymi kuleczkami. Chciałabym was prosić o doświadczenia związane z tym krzewem (wymagania, wysokość, szerokość itp.) a może polecicie mi coś innego ? Chciałabym stworzyć taką kaskadę wysokości i koloru w tym miejscu, czyli: duże, mniejsze i najmniejsze oraz barwne :) Wieczorem postaram się zamieścić fotkę dla jasności tematu.
Tego na co za późno, tego szkoda...
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Post »

Aby ostrokrzew zawiązał takie piękne owoce musi mieć w pobliżu partnera płci męskiej:-). Czyli musisz posadzić dwa ostrokrzewy. Z męskich jest o ile dobrze pamiętam odmiana Blue Boy - Ilex meserveae 'Blue Boy'. Tylko osobniki żeńskie zawiązują owoce, a w szkółce jest to łatwe bo mają przecież różne ostrokrzewy. Owoce ostrokrzewów są trujące. Ja mam w ogrodzie kilka ostrokrzewów bardzo różnych i jeśli chodzi o kolory liści, i jeśli chodzi o kształt krzaczka- pokrój. Są bardzo pięknymi roślinami.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Ostrokrzew kolczasy z owocami w postaci czerwonych kulek

Post »

Jak już napisała kocica one są dwupienne czyli musisz mieć w pobliżu faceta:) Teoretycznie dorasta do 2 m i więcej, ale rośnie wolno. Bardzooo wolno. Nie ma też jakichś szczególnych wymagań.
Pozdrawiam, Marta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”