Świerk Brewera

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Świerk Brewera

Post »

Zbyszku. Wiesz do kogo należy się zwrócić, aby uzyskać ten jeden, szczególnie wybrany z siewek egzemplarz.
Robert Sz pisze: w naprawdę dużej partii materiału można znaleźć ciekawe i oryginalne osobniki.
Robert. ;:63 Zgadzam się z powyższym. Patrząc z punktu widzenia wybrednego nabywcy, jest to jedyny słuszny wybór. Z tego co wiem, na świecie chyba wszystkie ośrodki dendrologiczne zaopatrują się same i polecają parkom krajobrazowym właśnie ten sposób pozyskiwania materiału nasadzeniowego, tj. poprzez selekcję siewek. Na wymagających rynkach, niestety ceny takich wyselekcjonowanych z siewek osobników są bardzo wysokie, zwłaszcza tych pozyskiwanych z nasion z naturalnego obszaru występowania tego świerka w Oregonie. Tylko takie osobniki potrafią w póżniejszym wieku zachować prosty przewodnik i pokrój oryginału, bo to jest cecha szczególnie trudna do uzyskania i utrzymania. Nigdy nie spotkałem szczepionego starego Brewera o oryginalnym pokroju. Wszystkie szczepione, z wiekiem, jak wyjdą poza zasięg rąk ogrodnika, tracą pokrój, z wiekiem stają się pokraczne, od strony wietrznej często tracą część konarów, żle rosną na nieodpowiednich stanowiskach. Wszystkie te negatywy uwidaczniają się zwłaszcza u starszych szczepionych egzemplarzy.
Oczywiście w ogródkach przydomowych ten świerk, ze względu na wysokość, w ogóle nie powinien być sadzony, a w większych ogrodach, przy wprawnej ręce ogrodnika, to i ze szczepionego można wyrzeżbić piękną monumentalną rzeżbę.
Robercie, gdyby produkcja Picea breweriana była prosta i szybka, to ceny większych egzemplarzy nie dochodziły by do kosmicznych. Szczepiony szybciej rośnie, to i ceny niższe.
Podsumowując, zgadzam się z tym co piszesz, nawet w kwestii cen, bo Ty piszesz o małych sadzonkach do powszechnej sprzedaży dla niewybrednego klienta, a ja o trochę większych dziełach sztuki ogrodniczej.
Przy okazji prośby dwie. Poszukaj proszę tę najlepszą z siewek dla Zbyszka, po ulgowej taryfie. I druga, nie puszczaj do sprzedaży, wyrzuć wszystkie te siewki, które nie zasługują na dalsze życie, chociażby miało to się równoważyć znacznie wyższym cenom tych wyselekcjonowanych . Niech Brewera pozostanie krajobrazowym dziełem sztuki przyrodniczej. A tak łatwo to zepsuć. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Świerk Brewera

Post »

Robert taka radość o poranku :heja , to namiary już mam i teraz tylko czekać na początek wiosny :D
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Świerk Brewera

Post »

Witam Panowie!!!
Jarko to co piszesz jest prawdą. U siebie w mateczniku mam jeden okaz około 150 cm wysokości. Jest dość mocno eksploatowany na zrazy to i jego pokrój jest zmodyfikowany. Był szczepiony ale na szczęście posiada prosty i pionowy przewodnik. Mi niestety nie było dane oglądać dużych egzemplarzy tego świerka. Ale oczami wyobraźni wiem, że są cudne!!!(poza tym są jeszcze zdjęcia) Szczególnie przyznaję Ci rację za stwierdzenie , że jest to krajobrazowe dzieło sztuki ogrodniczej. Nie wiele jest gatunków świerków tak bardzo oryginalnych.
Zbyszku oczywiście jak tylko będę posiadał odpowiedni egzemplarz natychmiast do Ciebie trafi.
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Świerk Brewera

Post »

Robert :tan :tan
Duże okazy Brewera widziałem w Bydgoszczy ale teraz jest to teren zamknięty , w Lądku Zdr w arboretum rośnie ten który powalił mnie na kolana, będę w tamtych okolicach na corocznym spotkaniu klasowym ;:136 :heja szkoda że to wrzesień czyli raczej nie pora na zrazy ale zdjęcie zawsze można zrobić :D
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Świerk Brewera

Post »

Więc czas wyruszyć na poszukiwania w tym roku. Dziękuje bardzo za informację!!!!
Za zdjęcia będę "dozgonnie" wdzięczny!!!!
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Świerk Brewera

Post »

Chciałem zapytać o to samo, patrze- a tu wątek już jest!
Jak widać zdania uczonych są podzielone, ale moze po kilku latach coś się zmieniło, wyklarowało ?
Gdzie dziś kupić takiego przystojniaka?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Świerk Brewera

Post »

na początek zaległe śledzenie Brewera
arboretum Wirty 2013

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


i zakupiony w październiku 2012świerk Brewera (z dopiskiem Pendula) w okolicach Wrocławia

Obrazek

w doborowym towarzystwie sosna Joppi, świerk Glauca Pendula plus jodła Delbar Cascade i daglezja Graceful Grace


aktualnie nie wiem czy doczekam zrównania ze mną :(
Obrazek Obrazek

jesienią 2016 kupiłem takie coś za 23 zł (a za tego zabiedzonego krzywulca ile? może go odratuję)
siewka Brewera
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”