Świerk Brewera

Drzewa ozdobne
x-K-9

Świerk Brewera

Post »

Witam

Chciałabym kupić do mojego ogródka świerk Brewera. Czy mam kupić siewkę,czy drzewko szczepione?Jaka jest między nimi różnica? Czy siewka rośnie szybciej i jest potem wyższa?
Jak długo rośnie i do jakiej max wyrasta wysokości? Jestem trochę ogłupiałą,ponieważ niektóre źródła podają,że 4-5 m po 10 latach,inne,że wyrasta na dużo większe drzewo.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Świerk Brewera

Post »

Kiedyś miałem zamiar zakupić na allegro(w żadnym sklepie nie widziałem do kupienia) i zadałem kilka pytań sprzedającemu min o tempo wzrostu. Wynosi ono około 15cm na rok i jest to chyba najwolniej rosnący świerk i według mego gustu chyba najładniejszy. 4-5m osiąga po około 30 latach.Ja bym wolał na własnych korzeniach bo wolę mieć w 100% naturalną roślinę.Przez kilka pierwszych lat należy podwiązywać czubek wzrostu aby szedł prosto.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Świerk Brewera

Post »

Jeśli chcesz mieć czysty gatunek, to wybierz siewkę. Będzie miała ładniejszy pokrój, być może szybciej urośnie i będzie nieco tańsza. Jeśli zechcesz jakąś odmianę, wtedy będziesz musiała zakupić szczepione drzewko. Warto przy opisach drzewa zwrócić uwagę na jego ostateczną wysokość, która często jest o wiele większa niż ta podawana po 5/10...itd. latach.
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Świerk Brewera

Post »

Szczepiony Brewera nie zachowuje pokroju, ale widziałem takie pokręcone formy które wyglądały naprawdę bajecznie, rośnie wolniej. Pojedynczej siewki osobiście bym nie wybrał, ale jeżeli miałbym wybór spośród kilkudziesięciu egzemplarzy kilkuletnich to zdecydowałbym się na ten rodzaj mnożenia (zachowuje pokrój, rośnie szybciej). Wielkość ogrodu winna decydować. Średni ogród-szczepiony, bardzo duży-wybór z siewek. Po 15 latach szczepiony posadzony w idealnych warunkach dorasta do 4 m. Taki sam posadzony w dużej donicy po 6 latach ma 1.5 m. Generalnie po latach wysokie drzewo- w mniejszych ogrodach następne pokolenie na pewno będzie mieć poważny problem. Pozdrawiam. Jarko
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Świerk Brewera

Post »

O ile wcześniej nie pierdyknie od wiatru. Świerki lepiej sadzić w miejscach przynajmniej częściowo osłoniętych od wiatru ze względu na bardzo płytki system korzeniowy (nie dotyczy srebrnego i to chyba jedyny wyjątek). Bardzo wiele powalonych okazów kilkudziesięcioletnich świerków widziałem.
Zwłaszcza na glinie są bardzo wywrotne wtedy gdy bardzo namoknie i jeszcze przy tym jest wystawiony na silne wiatry.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Świerk Brewera

Post »

Wątek uśpiony, pobudka :D
kolejny dzionek szukam po sieci świerka Brewera , są pojedyncze ślady w ofertach ale po sprawdzeniu trop w większości przypadków się urywa :(

znalazłem w Chybach pod Poznaniem picea breweriana Fruhlingsgold (młode przyrosty kremowożółte)
ktoś zna :?:

Jarko i co Ty na to ;:224 - paproci nie wstawiam to się nie odzywasz :roll:
Awatar użytkownika
goska_dob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 sty 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świerk Brewera

Post »

Widac jestem szczęściarą , bo w W-wie nabyłam mojego Brewera po krótkich poszukiwaniach i w dodatku była póżna jesień 2010 więc zamiast duuuużo więcej zapłaciłam ok.40zł za okaz 0,8*1m w wielkiej donicy. Cen. ogr. HORTORUS ale chyba wysyłki nie prowadzą :(
ps. sporo niedrogich skarbów znalazłam też w PGR Bródno
Pozdrawiam Gośka.
Awatar użytkownika
goska_dob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 sty 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świerk Brewera

Post »

Sorki... :oops: Sprawdziłam i jest zakładka : sklep internetowy , więc może warto zadzwonic lub napisac do nich i popytac ?
http://www.hortorus.com.pl
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Świerk Brewera

Post »

Zbyszku. Nie znam tej odmiany, nie widziałem, widocznie ciepła bułeczka, nie wypowiadam się na jej temat. Dopiero lata pokażą, czy to odmiana wartościowa, czy też kolejny niewypał. Dawniej nową odmianę wprowadzało się latami, dziś komercjalizacja zaburza ten proces, stąd tak wiele niewypałów wśród nowości. Jeżeli zależy Ci na oryginalnej żółtej penduli, to proponuję sprawdzony zamiennik Chamaecyparis nootkatensis "Gloria Polonica". Picea breweriana Fruhlingsgold kupisz sobie jak wejdzie do szanownego grona elitarnych pendul.
Tak więc Brewera szukaj dalej, im więcej trudu w zdobyciu dobrego okazu, tym więcej póżniejszej satysfakcji :D . Od początku mówiłem, że nie jest łatwo o dobrą siewkę, ze szczepionym problemu nie powinno być. Powodzenia.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Świerk Brewera

Post »

Gosia dzięki sprawdzę

Jarko będę dalej szukał, do klubu to już chyba za późno o jakieś 15 lat , maleństwa nie urosną a przy dużych katastrofa finansowa :(
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Świerk Brewera

Post »

Mamy ten sam problem Zbyszku :D .
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Świerk Brewera

Post »

Jarko to zostają góry :heja czasami śmieję się że Orla Perć dla mnie to jak wysoka palma w dorocznym rytuale na niektórych wyspach polinezyjskich ;:224 (dla najstarszych członków plemienia)

uzupełnienie: (żeby zbytnio nie zaśmiecać wątku) piłka jest okrągła a kontuzje -po koszu kolano(delikatnie) po siatkówce prawe ramię
Obrazek
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Świerk Brewera

Post »

Zbyszku. Zawsze to coś.Ty masz swoje góry, ja rozklekotane stawy po ukochanej piłce siatkowej, pozostaje mi tylko rekreacja. Max 3 godzinnego podejścia ...i z powrotem już z blokadą, szkoda gadać. Przecież wiesz, sport to zdrowie :uszy. Dobrze, że chociaż zdrowia starcza na łazęgowanie po szkółkach, czasem rower i pływanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”