Hortensja(Hydrangea) - którą wybrać?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
masaka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 maja 2010, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hortensja(Hydrangea) - którą wybrać?

Post »

Chciałabym w tym roku nabyć do mojego ogrodu niebieską hortensje i nie wiem jaką odmiane mam wybrać. Znalazłam Nikko Blue i Early Blue. Chciałabym żeby kwiła pełnymi kwiatami jednak nie wiem która z nich tak kwitnie. Może ktoś mi poleci jakąś odmiane, którą powinnam wybrać?
Monika
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Z mojej wiedzy wygląda to tak że jest kilka grup hortensji ale tylko chyba ogrodowa posiada różne ubarwienie, a jakbyś kupiła sobie hortensję ogrodową różową i podsypała nawozem zakwaszającym glebę uzyskałabyś w ten sposób niebieską hortensję, i od tego właśnie zależy to że jest ona niebieska. Ale odmiana tej niebieskiej hortensji wymaga dobrej gleby i KWAŚNEJ gleby i każdy kwiat nie będzie tak pięknie niebieski, bo będą przechodzić z jednego koloru w drugi aż nawet do fioletowego w zależności od nawozu ;D na temat early blue to nic prawie nie wiadomo bo to nowa odmiana ;D bo tylko tam są o niej informacje, a na temat Nikko Blue jest dość ładna kwiatostany średnicy 20cm i kwitną ponad 3 mies. Więc zakupuj Nikko i lej kwaśny nawóz w glebę ;D
Chyba że interesowałaby Cię nowa odmiana dwubarwna 'Tivoli'?
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Zgadza się jak chodzi o hortensje ogrodową to kolor jej kwiatów jest uzależniony od pH gleby :D
heliofitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7921
Od: 2 cze 2010, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

:wit ja w tym roku również "zachorowałam" na hortensję o niebieskich kwiatach :D udałam się, więc do centrum ogrodniczego i kupiłam "Renate" na razie zaczyna kwitnąć na niebiesko i jak sprawdziłam w necie, taki kolor powinna utrzymać, ale to się okaże dopiero w przyszłym roku :-) jak mi zróżowieje, to trzeba będzie jej pomóc ;:108

Obrazek

pozdrawiam, życzę udanych zakupów :D
Pozdrawiam Iwona
Domowe Ogród
Spis treści
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Zapewne tej odmianie nie przeszkodzi to aby ją lekko podsypać torfem kwaśnym wtedy będzie mieć mocniejsze zabarwienie ;) Bo jeśli kupiłaś ją już kwitnącą bądź zaczynała kwitnąć to faktycznie mogła być podsypana nawozem o kwaśnym czynniku pH.

Poczytałem troszkę o niej i niestety musisz się zaopatrzyć w torf kwaśny, korę sosnową, bądź
Siarczanem amonu(bodajże) najtaniej wychodzi i zakwasza odpowiednio glebę ;)
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
heliofitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7921
Od: 2 cze 2010, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Witaj Romanie :D sadząc hortensje czy inne kwasolubne rośliny, zawsze dosypuje do ziemi torfu :D po posadzeniu, obsypuje je mieloną korą, ale to już raczej w trosce o mój kręgosłup (pielenie) ;:108 jeżeli te zabiegi nie pomogły, to zawsze pozostaje siarczan amonu, siarczan glinu, ałun potasowy...sporo jest tego na rynku. Pozdrawiam
Pozdrawiam Iwona
Domowe Ogród
Spis treści
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Ja znalazłam takie informacje na temat barwy kwiatów .
Może komuś się przydadzą .

Poniższy cytat jest autorstwa dr.Bożeny Matysiak

"Barwa kwiatów zależy od odmiany oraz dostępności jonów glinu w podłożu.
Niskie pH gleby sprzyja uwalnianiu tych jonów, na skutek czego kwiaty
wybarwiają się na niebiesko.
Gdy gleba ma wysokie pH, a fosforany z roztworu glebowego wiążą jony glinu,
kwiaty stają się różowe. Barwa niektórych odmian jest bardziej stabilna.
Producenci hortensji mają często problemy z uzyskaniem kwiatów niebieskich.
Zdarza się to nawet przy niskim pH, ponieważ w podłożach torfowych,
używanych do uprawy tych roślin, brakuje glinu, a ponadto rośliny
nawożone są fosforem. Dlatego w celu uzyskania barwy niebieskiej trzeba
dostarczyć do podłoża glinu, a ograniczyć nawożenie fosforem.
Roślinom można podawać ałun (siarczan glinowo-potasowy) w
dawce 5?7 g na pojemnik, dwukrotnie w ciągu uprawy, lub co tydzień
podlewać je roztworem ałunu w stężeniu 0,3%. Kolor kwiatów można
zmienić jedynie u odmian o barwnych kwiatach płonnych, które zawierają antocyjany.
Nie nadają się natomiast do tego celu odmiany białe."
Awatar użytkownika
masaka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 maja 2010, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki.
Hortensję Tivoli nabyłam już w tym roku w kolorze różowym - i była śliczna, niestety szybko mi kwiaty przekwitły, kupiiłam ją dość wcześnie w OBI - pewnie była pędzona. Jak myślicie, gdybym dodała do niej nawozu do Hortensji Niebieskich to za rok zakwitnie na niebiesko?
Jedną niebieską hortensję juz mam, kupiłam ją w zeszłym roku też w jednym z supermarketów, byłam malutka a w tym roku strasznie się rozrosła i ma chyba z 6 paków kwiatowych, już zaczyna kwitnąć. Nie mam pojęcia co to za odmiana, ponieważ nie było karteczki - postaram się wstawić fotki może ktoś pomoże mi ją zidentyfikować:) Byłam ciekawa czy w tym roku też zakwitnie na niebiesko. I faktycznie pojedyńczo rozwijające się kwiatki są w kolorze niebieskim ;:138 nie dawałam żadnych nawozów ani nie zakwaszałam gleby, jedyne co zrobiłam to na wiosnę przesadziłam do większej donicy i dodałam torfu.
Mam również 2 wielkie hortensje różowe, które również nie są zidentyfikowane, ciekawe czy udałoby się je przefarbować na niebiesko?
Monika
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Pani masaka, jakby dokładniej były czytane moje posty to również z nich wymieniłem hortensję "Tivoli" do niej różnież można sypnąć nawozu i wyrobić ją na dwubarwną tak jak to znalazłem na jakiejś stronce.
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
masaka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 maja 2010, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Romanie może nie będziemy sobie Panować, po prostu jestem Monika. Tak, doczytałam się, że wymieniłeś Tivoli, jednak myślałam, że chodzi Ci o to żeby nabyć już gotową niebieską (też taką widziałam). Dlatego napisałam, że mam Tivoli w kolorze różowym. Ostatnio gdzieś czytałam że nie wszytkie hortensje różowe można zafarbować na niebiesko, stąd moje wątpliwości. Wszystkie hortensje mam podsypane torfem kwaśnym i te różowe nie zmieniają ani trochę barwy na niebiesko.

Heliofitko piękna ta Twoja Renate, daj więcej zdjęć jak juz bardziej rozkwitnie. Może się na nią zdecyduję:)
a to moja niebieska, dopiero co zaczyna rozwijać pąki :) może ktoś będzie tak uprzejmy i mi ją zidentyfikuje?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

pozdrawiam Monika
Monika
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Dobrze Moniko :wink: a więc z ta przedstawiona na zdjęciach to może być prawdopodobnie Hydrangea macrophylla 'Lady Fujiyo' Lecz mogę się mylić, bo przeciętnie każda hortensja podobny ma układ płatków dlatego przy tak niskiej jakości zdjęcia tylko ekspert może tutaj pomóc, ja tylko poddałem co mi najbardziej się wpadało w twoje zdjęcia :D
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Mam hortensje ciemnoróżowe (nie wiem jaka odmiana), posadzone zgodnie z zasadami w kwaśnym torfie zmieszanym z kompostem. ciemnoróżowe. Chciałam niebieskie.
Mam także hortensję o kwiatach jasnoróżowych. Także posadziłam ją w takiej samej mieszance. Kwiaty są lazurowe. Piękny jasno niebieski kolorek, choć niektóre są różowawe. Zakwitła ogromnymi kwiatami w ogromnej ilości :)

Na wiosnę kupiłam Nikko Blue. Za mała na kwitnienie. Może za rok?
Ale osobiście widziałam u znajomej niebieską hortensję, wcale nie sadzoną w torfie. Wcale nie zadbaną. Ot, rośnie. Znajoma nie wiedziała co to za odmiana, ale ja mam pewność, że nie wszystkie różowe zmieniają barwę, i że są hortensje, które są z góry "zaprogramowane" na niebieskości.
Awatar użytkownika
DiRom
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 16 lip 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebieska hortensja - którą wybrać?

Post »

Jest pewna odmiana hortensji typowo niebieskiej :twisted: aby na nią trafić to jest rzadkość. poza tym jest choroba bardzo droga bo... "Nowość" i dlatego ;D jak się dowiem konkretów to napiszę coś na ten temat. Widziałem taką, macałem :twisted: i ma inne całkiem liście niż ta zwykła ogrodowa, z takim delikatnym meszkiem a poza tym rośnie do góry jakby w formie drzewka, bo nie miała żadnej odnogi krzew o wys. 50cm. Ale najgorsze jest że kwiatu nie widziałem.
Mój początkujący ogródekhttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=36574
Pozdrawiam Roman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”