Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 13  
Autor Wiadomość
lucyna00
 Tytuł: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )
PostNapisane: 26 lut 2008, o 21:03 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
witam. posadziłam robinie pseudoacacie "umbraculifera" wysokoś ok 2 m, Moja ogromna prośba dotyczy wiadomości na temat podcinania owej robinii,, czy moge juz ja podciac i na jaka dlugosc pozostawic galazki,,, serdecznie dziekuje

xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, o 21:43 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Cięcie powinno ograniczyć się do usunięcia uszkodzonych pędów, jeżeli chcesz aby się zagęszczała przytnij pędy o 1/4-1/5 długości. Proszę o fotografie Twojego grochodrzewu.

lucyna00
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, o 21:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
dziekuje bardzo za szybka odpowiedz,,

alex@
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, o 12:16 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam .
Jestem posiadaczką około 10 robini pseuduacacia Umbra... .Na zdjęciu mają 3 lata i nigdy ich nie obcinałam, usuwałam tylko obrosty z pnia i ziemi (zdażają się i to nawet często).Pod koniec lata 2007 niektóre drzewka tak się rozrosły, że połączyły się koronami.
Za kilka lat będzie można trochę odmłodzić korone , przyciąć i nadać jej ładniejszy okrągły kształt.

Obrazek
pozdrawiam ola

Emi679
 Tytuł: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )
PostNapisane: 8 kwi 2009, o 12:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam wszystkich.
Przeprowadziłam się niedawno do domku z maleńkim ogródkiem. W tym naprawde mini ogródku rośnie śliczne drzewko z którego na początku byłam ucieszona bo ogród jest od południa i słońce mocno tam grzeje. Ale ostatnio dowiedziałam się że to drzewo to robinia akacjowa i że będzie ogromne. Rośnie ono bardzo blisko domu (około 2metrów) i teraz zastanawiam się czy korzenie nie uszkodzą fundamentów. Przeczytałam kilka postów na ten temat i jetem przerażona. Czy na wycięcie takiego drzewa trzeba mieć pozwolenie??? W niektórych postach widziałam że kolor kwiatów na jakieś znaczenie. Może ktoś coś więcej na ten temat napisać? Bardzo szkoda mi tego drzewa ale jeśli nie ma innej rady to będziemy musieli wyciąć. Czy przycinanie konarów, tak jak się robi z drzewami owocowymi coś pomoże???

pelagia72
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2009, o 12:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj1
Myślę,że najlepiej spróbować je przesadzić (nie wiem jakiej jest wielkości? Jeżeli jest małe, uda się, jak korzenie wrosły w fundament - utnij je,nie wyrywaj.
Jeżeli musicie wyciąć drzewo -trzeba to zgłosić, bo jak ktoś podkabluje będzie wysoka kara.
Ja osobiście lubię akacje za wspaniały zapach kwiatów, można je formować - przycinać koronę.
Pozdrawiam. :D

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2009, o 13:07 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
A domek ma piwnice? Ma głębokie fundamenty? Może korzenie sięgną głębiej i nic się nie stanie? A może napotykając przeszkodę skierują się tam, gdzie mają wolną drogę i też nic się nie stanie? Poczekaj, nie wycinaj tak od razu :roll:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

maryann
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2009, o 14:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Robinia akacjowa to super-drzewo: pięknie kwitnie i pachnie, jest miododajne, szybko rośnie i ma sporą wartość energetyczną jak i stolarską. Ale ma jedna wadę(oprócz kolców- oczywiście): jest bardzo żywotne i daję mnóstwo uciążliwych odrostów korzeniowych, które nie tępione regularnie zdominują coraz szerszy obszar. Nawet jego wycięcie nie załatwi sprawy- co rusz to gdzies coś wybije. Ale można z nią zyć i z odległości dwóch metrów fundamentom nie zaszkodzi.

Emi679
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2009, o 17:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Wydaje mi się że tego drzewka już nie da się przesadzić. Teraz na około 3 metrów. Czy te odrosty ciężko się karczuje???
Pytam bo ten ogódek to taki większy wybieg dla mrówek i bardzo chce tam posadzić jak najwięcej kwiatów a nie chciałabym ich niszczyć za każdym razem jak przyjdzie mi walczyć z akacją.
Dom nie ma piwnicy i wydaje mi się że fundamenty też nie są głębokie.

Swagman
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 18:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Problem w tym, że jak ją wytniesz to się wtedy "jazda" zacznie bo z korzeni wyrośnie cale mnóstwo odrostów- to samo dotyczy wycinania korzeni - jeśli w ziemi zostanie ich cześć to będzie w tym miejscu odrost :idea: :? Czy to jest na 1005 robinia akacjowa a nie np Robinia fertilis czy hispida- te rosną nieduże :idea: :)

hermanvip
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 19:06 
100p
100p
Robinia akacjowa to zło wcielone.. męczymy się z odrostami już około 40 lat :) moi dziadkowie, rodzice, a teraz ja... w tamtym sezonie wykonałem oprysk roundapem - zero efektu :) wycinamy je co roku bo inaczej była by dżungla...

Każde wycięcie daje kolejne kilka odrostów :) a więc jest to walka z wiatrakami...

Emi679
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 19:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
To drzewko w ogródku wygląda tak niewinnie! Ale zauważyłam nie daleko od niego trzy gałęzie ze strasznie ostrymi kolcami. Czyżby to były te odrosty?? Nie widziałam jeszcze na jaki kolor kwitnie i na tym drzewie nie zauważyłam też kolcy. Każde drzewo akacji na kolce??
Po czym rozpoznać czy to przypadkiem nie jest robinia fertilis albo hispida???

hermanvip
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 19:32 
100p
100p
Jeśli to są odrosty to nie wycinaj. Gdy będą miały już liście i będzie wiadomo na 100% że to robinia to opryskaj je roundapem :) powinno zniszczyć odrosty...

dorcik
 Tytuł:
PostNapisane: 13 kwi 2009, o 13:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Ojej... ja mam robinię o niemal żółtych liściach i cudownie pachnących kwiatach... uwielbiam ją, jest moim najbardziej urokliwym drzewkiem, być może moje cudo, to jakieś szczepione drzewko, bo odrostów nie ma i poza mszycami w krótkich okresach czasu jest zupełnie niekłopotliwa, a odpoczynek w jej cieniu... błogi :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 173 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 13  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości