Buk czerwonolistny (Fagus sylvatica) -szczepione,kolumnowe,płaczące

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
marti91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 mar 2008, o 17:23

Buk czerwonolistny (Fagus sylvatica) -szczepione,kolumnowe,płaczące

Post »

Wie ktoś może dlaczego u buka purpurowego pozieleniały liście? Wcześniej były czerwone :?
Latem oczywiście się tak przebarwił :wink: Tylko teraz piszę by od wiosny mama jakoś o niego zadbała
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Buk purpurowy

Post »

Może miał za ciemno? Tak się często dzieje u bordowolistnych odmian kiedy mają mało światła. Być może też jest przenawożony. Jesienią powinny się przebarwić na złoty kolor, jak u wszystkich buków.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
marti91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 mar 2008, o 17:23

Post »

Nie wydaje mi sie by miał mało światła, za altanką sobie rósł, ale nic wiecej go raczej nie przysłania. Chyba, że właśnie przenawożony... bo mamy też takie coś bordowe to sobie rośnie pod trzema wielkimi kasztanami i zachowuje kolor.
A jeśli nie przez nawóz, to co jeszcze może być, drzewko jest małe, ma może ok 1m, jeszcze się dobrze nie rozgałęziło, aha i to jest buk płaczący (jeśli ma to jakieś znaczenie)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Niektóre drzewa mają liście bordowe tylko wiosną , a potem stopniowo zielenieją, choć nie staną się całkiem zielone.Tak mają leszczyny, niektóre perukowce, buki , jabłonie ozdobne.Czerwony kolor najdłużej utrzymuje się na lekkich glebach,lepiej tez jesienią się wybarwiają, na żyźniejszych, gliniastych wcześniej zielenieje.U buków rozmnażanych z nasion pobranych od czerwonolistnego kolor u poszczególnych egzemplarzy różni się intensywnością i nie jest stabilny, wiec zielenieje.Niektóre drzewa i krzewy mają te cechę bardziej stabilną i są rozmnażane wegetatywnie np.perukowiec Royal Purple, czy śliwy wiśniowe.Nic nie zrobisz taki egzemplarz :)
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Ja takie zwisające buki czerwonolistne mam dwa - 'Black Swan' i Purple Fountain'. Mam wrażenie, ze ten pierwszy ma bardziej zdecydowany kolor - być może to cecha odmiana, może warunków. Natomiast rośnie wolniej, mimo że stanowisko lepsze i co rok zasilany kompostem. 'Purple Fountain' ma jeszcze tę wadę, że trzeba mu wyprowadzić przewodnik.
Być moze to co napisał -(a) selli7 - to po prostu niestabilność odmiany.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

witam. Piszesz ze buk jest plączący i ma 1 m wys. Może być przyczyna w podkładce. Często odmiany płaczące są szczepione na podkładce z tego samego gatunku rośliny. Podkładka- siewka ma naturalnie zielone liście i czasami wypuszcza pędy poniżej miejsca szczepienia. I liście na tych pędach mają liście zielone.
Do sprawdzenia wiosną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Buk Purple fontain

Post »

Witam, pomóżcie mi z praktyki, czy ten buk ma przez cały sezon ładnie wybarwione liście?
I czy musi mieć dużo słońca, czy wystarczy mu trochę popołudniu?

Pytam, bo mam Purpurea Pendula i problem, bo zzieleniał. Wiosną miał piękne wybarwienie i czytając opisy w sieci nigdzie nie spotkałam informacji, że to tylko wiosenny urok. A teraz taka niespodzianka. Ma ładny pokrój, ale kolorystycznie się zawiodłam.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

będzie miał wybarwione liście cały sezon ale musi mieć bardzo dużo słońca (podobnie jak jego kolega Purpurea Pendula)

jeśli twój buk gośnie w słońcu a wrócił do koloru zielonego to coś jest nie tak - co konkretnie to mogłabym określić po fotkach
ale najczęściej w takich przypadkach szkółkarz po prostu oszukał na odmianie i sprzedał "prawie" purpurowego buka
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
ANDRZEJ DOMINIK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2009, o 12:32
Lokalizacja: opole

Post »

buk mój kupiony został 2 lata temu przez te dwa lata normalnie rósł w dół lecz tego roku jego gałęzie zaczęły rosnąć pionowo co się z nim dzieje?
pracuje w centrum ogrodniczym i mam bzika na punkcie roślin
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wytnij to wszystko co rośnie do góry. Jak najdokładniej.
ANDRZEJ DOMINIK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2009, o 12:32
Lokalizacja: opole

Post »

czyli mam wyciąć wszystkie pędy które poszły z dołu ale zaczęły rosnąć w górę?
pracuje w centrum ogrodniczym i mam bzika na punkcie roślin
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jeżeli kupieś odmianę buka płaczącego (Atrop.Pendula , Purple Fountein ,Harren lub Aurea Pendula) to zostaw ją w spokoju lub wyprowadź przy bambusie jeden pęd , a pędy i tak w kolejnych latach zachowają płaczący pokrój.
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Witam,

Zakupiłam niedawno wiąz Wredei. Myślę że fajnie by wyglądał w parze z bukiem Red Obelisk. Co myślicie o tym zestawieniu? Ma może ktoś z Was takiego buka? Jakie macie z nim doświadczenie. Gdzie kupowaliście bo ja jak na razie nie mogę znaleźć źródła.

Pozdrawiam
Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”