Świerk kłujący "Białobok" (Picea pungens )

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Świerk kłujący "Białobok" (Picea pungens )

Post »

Mam pytanie do osób, które posiadają "Białoboka". Jaką osiąga wielkość? Wysokość i szerokość. Od 2 lat męczę go w doniczce i wreszcie postanowiłam wysadzić na miejsce stale, ale nie wiem, czego sie po nim spodziewać. :roll: Niby coś tam o nim czytałam, ale wdzięczna będę za sprawdzone na własnej skórze (czyt. ogrodzie) doświadczenia.
Pozdrawiam. Jola.
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Jolu,Białobok rośnie bardzo wolno,mam 2 egzemplarze już trzy lata i mają dopiero ok.30-40cm. Super do małego ogrodu,w maju jak ma młode przyrosty jest przepiękny. Czytałam,że po 10 latach max.2m wysoki i 1,5 m szeroki. Pożyjemy, zobaczymy... :D
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Dzięki, tak właśnie przyjęłam, że nie za duży i takie nie za duże miejsce dostał.
A, że wiosną piękny, to już zdążyłam się przekonać, zresztą kilka lat temu widziałam taki podrośnięty egzemplarz, potem marzyłam o nim, potem zdobyłam :heja , a potem długo nie wiedziałam, jaką oprawę mu dać w ogrodzie, żeby było pięknie, jak w marzeniach. :D
Już posadzony, niech mu się rośnie na pociechę moją.

A to jego portret z ub.roku, teraz jest ciut większy.

Obrazek
Pozdrawiam. Jola.
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Świerk "Białobok"

Post »

U mnie ma około 30 cm przyrosty, więc tak wolno nie rośnie. Po 4 latach z 60 cm ma 1,5 m (od dwóch lat rośnie silniej)
Tomek
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Ja mam dwa Białoboki. Jeden miał przyrosty bardzo jasnoniebieskie a drugi żółte. Rosną raczej powoli i podobno mają rzadko typowo choinkowaty kształt. Są najczęściej asymetryczne.
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Czyli co "Białobok", to inne zwyczaje wzrostowe. :roll: Możliwe, że jak się zadomowi, to ruszy z kopyta i wtedy, kto wie, czy nie będzie trzeba przerabiać rabaty. Towarzystwo mu wybrałam łatwo przesadzalne, więc ewentualnie damy radę. :D
Pozdrawiam. Jola.
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Myślę, że dorośnie spokojnie do 5-6 m po 10-15 latach. U mnie ma pokrój prawie regularny.
Tomek
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk "Białobok"

Post »

A to mnie trochę przestraszyłeś. ;:224 Pisali, że po 10 latach 2m . Będą rewolucje w ogrodzie, jak Twoja prognoza się sprawdzi. Myślę, że już w trzecim, czwartym roku (gdy porządnie się zakorzeni) będzie można oszacować, czy on z tych wolniej, czy szybciej rosnących. Na razie to niewinne maleństwo. :D
Pozdrawiam. Jola.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Lorrie pisze:Ja mam dwa Białoboki. Jeden miał przyrosty bardzo jasnoniebieskie a drugi żółte. Rosną raczej powoli i podobno mają rzadko typowo choinkowaty kształt. Są najczęściej asymetryczne.
No to jeden nie 'Białobok'.
Pokrój zależy od zraza wziętego do szczepienia. Jeśli silny, pierwszego rzędu i pomożemy podwiązaniem do bambusa to szybko uzyska ładny pokrój. A urośnie owszem, duży świerk. To nie jest odmiana karłowa czy wolnorosnąca- różni się tylko barwą młodych przyrostów.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Mirku, to który Białobok?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk "Białobok"

Post »

No ten o jasnych, żółtobiałych przyrostach oczywiście.
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Witam, podbijam temat ponieważ bardzo proszę doświadczone osoby o kilka informacji na temat świerku białobok.
1.Interesuje mnie gdzie najlepiej kupić taki świerk i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?
2. Jaki jest koszt mniej więcej takiego cuda?
3. Czy jest ciężki w utrzymaniu?
Posiadam tylko jeden srebrny świerk , nie mam właściwie wiedzy na ich temat. Może ktoś przy okazji podpowie mi jak postępować najpierw z moim srebrnym świerkiem? Czy nawozi się takie drzewko lub pryska? Czy jakoś szczególnie choruje?
Bardzo mi się podobają świerki, myślę że tej wiosny postaram się dodać do swojego początkującego ogródka właśnie białobok. Pozdrawiam serdecznie i czekam na pomoc :)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Świerk "Białobok"

Post »

Mój Białobok zakupiłam 2,5 roku temu u sprzedawcy na Allegr0 o nazwie gumiś. Kupiłam już spory okaz, za co musiałam niemało zapłacić. Ale mam wymarzonego Białoboka! Drzewko rzeczywiście powoli rośnie,ale wiosną efekt daje po oczach. Nawożę go jak wszystkie inne iglaki,specjalnie się nad nim nie trzęsę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”