Iglaki do średniego ogrodu

Drzewa ozdobne
Dygdy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2010, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skała k/Krakowa

Iglaki do średniego ogrodu

Post »

Mam prośbę o radę.
Poszukuję iglaków do średnio dużego ogrodu - takich do 5-7m max.
Mam glebę wapienną, gliniastą.
Drzewa nie mają tworzyć żywopłotu (ten już jest), ale zdobić ogród, pachnieć, szumieć. I nie tuje. Podobają mi się sosny z długimi igłami, ale też i wszystkie iglaste o piramidalnym (trójkątnym) pokroju.

Możecie mi podsunąć jakieś pomysły? Wiem, że źródeł do wyszukania jest mnóstwo, ale szukam od kilku dni, za dużo tego!!!

Na razie wymyśliłam:
- sosnę bośniacką Compact Gem
- sosnę gęstokwiatową Oculus-Draconis
- świerk serbski Nana
- sosnę pospolitą Watereri
- sosnę giętką "Vonderwolf's Pyramid"

Jeśli coś z powyższego się nie nadaje, też będę wdzięczna za uwagi.
Z góry dzięki :D
Dygdy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2010, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skała k/Krakowa

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Żadnych uwag?... Tyle osób zajrzało i ani słowa? :roll:
Help, help.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

To ja zajrzę. :D
Wszystko się nadaje kwestia gustu.(oculus draconis moje marzenie ale nie do spełnienia na razie)
Zajrzyj jeszcze
-Świerk serbski,,Pendula''(kupiłem ostatnio piękny ciut może wyżej rośnie ale nie musi więcej urosnąć do 7-8m)
-Świerk pospolity 'Nidiformis'
- Sosna oścista (Pinus Aristata) jak masz czas :wink: wolno rośnie ,ale jedna z najładniejszych sosen
Pozdrawiam i życzę powodzenia. :D
Dygdy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2010, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skała k/Krakowa

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Dziękuję! już szperam i oglądam :)
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Wszystko ok, ale gleba wapienna gliniasta tu mi nie bardzo pasuje... Mam taką w jednej części ogrodu. Posadziłam tam parę iglaków (m.in. jodłę, sosnę, tuje, jałowce, cisy). Część z nich zmarniała, część musiałam przesadzić do drugiej części ogrodu (tam gleba jest nieco piaszczysta ale lekko kwaśna) a część "siedzi w miejscu". Ogólnie, iglaki preferują gleby kwaśne. Jedne wymagają żyźniejszych gleb, inne mogą rosnąć na słabszych. Ale mi w glebie alkalicznej rosnąć nie chciały - nie pomógł też nawóz dla iglaków, po prostu im taka ziemia nie odpowiada. Oczywiście nie znaczy to, że jest tak wszędzie. Tobie Dygdy może się akurat udać. Ja tylko opowiadam o swoich doświadczeniach. Rośnie tam u Ciebie w pobliżu jakiś iglak? Jeśli rośnie i wszystko z nim w porządku to masz duże szanse powodzenia :D Tak czy inaczej, powodzenia życzę przy zakładaniu ogrodu :D
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Większość iglaków preferuje glebę lekko kwaśną podkreślam słowo lekko bo tak zakwaszana jak np dla rododendronów wcale nie jest dobra dla większości iglastych.Jednak wiele iglaków toleruje wapno i jest również niemało takich ,które najlepiej rosną na glebach wapiennych np - cisy,jałowce skalne i jałowce chińskie też wydaje mi się,że wolą lekko wapienne gleby.Thuje zachodnie(occidentalis) również dobrze rosną na lekko wapiennych a wiele źródeł podaje,że nawet bardziej im taka ziemia odpowiada niż kwaśna. Z sosnami może być problem bo z tego co mi wiadomo to wiele odmian wymaga kwaśnych gleb. Cisy,jałowce,thuje powinny dobrze rosnąc a jeśli gleba jest zbyt zawapniona to zawsze można trochę obniżyć pH. Większy problem stanowi to,że jest gliniasta tzn jeśli jest zbyt gliniasta i nieprzepuszczalna to większość iglaków będzie się źle w takiej ziemi rozwijać.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Bartoszu ja zwykle czytałam, że iglaki wolą lekko kwaśną glebę i u mnie się to sprawdziło - posadzone m.in. jałowce i cisy mi marnieją. Widocznie coś w tym jest, bo jak przesadziłam iglaki do drugiej części ogrodu (lekko kwaśna gleba) to od razu "odżyły". No cóż, tyle moich doświadczeń, Ty masz inne. Widocznie różnie to z tymi iglakami bywa, albo w grę wchodzi jeszcze jakiś inny czynnik o którym ja nie wiem...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Dla iglaków nie tyle ważny jest odczyn ale rodzaj gleby.Musi być przepuszczalna i dobrze jak ma grubszą warstwę dobrej próchnicznej, nie przemieszanej gleby ogrodowej.Dlatego iglaki nie rosną zdrowo na glebach ornych i tam gdzie są przemieszane i nawiezione warstwy np. po budowie.
U mnie na piaszczysto gliniastej zdrowo rosną cisy i żywotniki, z jodeł tylko kalifornijska i niektóre świerki ( dobrze rośnie serbski ).Inne jodły padły.W pewnym miejscach bardziej suchych mam jałowce, dwie czarne sosny i jedną kosodrzewinę.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

camellia pisze:Bartoszu ja zwykle czytałam, że iglaki wolą lekko kwaśną glebę i u mnie się to sprawdziło - posadzone m.in. jałowce i cisy mi marnieją. Widocznie coś w tym jest, bo jak przesadziłam iglaki do drugiej części ogrodu (lekko kwaśna gleba) to od razu "odżyły". No cóż, tyle moich doświadczeń, Ty masz inne. Widocznie różnie to z tymi iglakami bywa, albo w grę wchodzi jeszcze jakiś inny czynnik o którym ja nie wiem...

Dziwne,że u ciebie cisy marniały. Na początku gdy zaczynałem zajmować się ogrodnictwem wszystkie iglaki wsadzałem do bardzo kwaśnej gleby, w której cisy fatalnie rosły. 2 lata temu zrobiłem duże założenie z okrywową odmianą cisa pospolitego - repandens i ziemia jaką pod te cisy dałem to mniej więcej 40% tej ,którą mam na działce(6 albo 7 kategorii uboga piaszczysta) + 40% z pola uprawnego bardzo gliniastej i wapiennej + 20% naturalnego kompostu z przewagą próchnicy.Efekt - powyżej mych oczekiwań :). Rosną bardzo zdrowo i szybko jak na cisy (ok 30cm rocznie). Do autora tematu - na ciężka zawapnioną glinę polecam ogrodowe odmiany jodły kalifornijskiej.U mnie kalifornijska doznawała dużych uszkodzeń od wiosennych przymrozków ale może
tam gdzie mam działkę jest jakiś niekorzystny dla nich mikroklimat bo u wielu uczestników tego forum rosną bezproblemowo. Są też ogrodowe odmiany sosny limby,która również powinna dobrze w takiej ziemi rosnąć.
Dygdy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2010, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skała k/Krakowa

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Ano problem w tym, że trudno mi jeszcze ocenić z własnego doświadczenia, bo na razie niewiele mam.
Tuje pięknie się przyjeły. 3 jałowce (chiński Variegata i Blue Star) na razie zipią, ale siedzą na swoich miejscach od jakichś 2-3 tygodni.
W okolicy za to wszędzie świerki serbskie jak okiem sięgnąć - tyle, że to wielkie strasznie... A mnie się sosny marzyły, najchętniej te z długimi miękkimi igłami...
Toście mnie zasmucili trochę :cry: Ach, no trudno.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Posadź sosnę limbę. W naturze często występuje na gliniastych,wapiennych glebach. Jest to bardzo ładna sosna i raczej nie ma sensu brać pod uwagę maksymalnych rozmiarów jakie osiąga(20m) ze względu na jej tempo wzrostu do 3 - 4m po 20 latach.
Awatar użytkownika
igielka78
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1782
Od: 13 mar 2008, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zawidów

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Limba naprawdę ładna. Ja w tym roku posadziłam odmianę Compacta Glauca. Niby dorasta do 3m. Ma ładny kolor igieł. Watereri tez ładna, taka gęściutka. Sosny mają ten plus, że możesz uszczykiwać przyrosty i trochę panowac nad ich przyrostami.
Dygdy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2010, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skała k/Krakowa

Re: Jakie iglaki do średniego ogrodu?

Post »

Jesteście wielcy - limba jest piękna! I to chyba jedna z nielicznych sosen, która lubi wilgotne gleby. I wiatry - a to u mnie ważne, bo mam wygwizdów, aż miło.
Bardzo Wam dziękuję!!! ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”