Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Drzewa ozdobne
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Czyli owoc teoretycznie jest jadalny. A nasiona zawierają ten szkodliwy środek. Tylko jeszcze nasuwa mi się pytanie jaka ilość szkodzi? Bo może się okazać, że nie da się zjeść tak dużej ilości owoców...
Właśnie dlatego zakupiłem dwie sztuki. Będą dobrym towarzystwem dla innych roślin u mnie...
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Ja też mam ewodię. Rośnie już trzy sezony. Nie okrywałam. Nie przemarzła. Ale jeszcze nie kwitła. Co może być tego przyczyną? Słońca nie ma przez cały dzień. Czy to może być przyczyna?
Agnieszka
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Jak dużą roślinę kupowałaś? Jeśli 2-3letnią, to jest ona za młoda na kwitnienie. U nas zakwitała około 6 letnia dobrze wyrośnięta roślina, wysokości około 4m.
wenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 lut 2015, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Całkiem ciekawie wygląda to drzewko. Powiem Wam, że nie widziałam jeszcze nigdy
Dzisiaj proste, ale przy tym estetyczne strony internetowe www.bestnetsolution.pl możemy stworzyć w ciągu kilku godzin. Wystarczy w tym celu skorzystać w gotowych rozwiązań, których obecnie nie brakuje. Przeprowadzą nas one od początku do końca procesu.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Ewodie są zazwyczaj tylko w Ogrodach Botanicznych, Dendrologicznych. W Poznaniu rosną jeszcze przy Uniwersytecie Przyrodn., ewentualnie w ogrodach miłośników i pszczelarzy :) Miłość do niej jest trudna, bo Polska ogółem to nie kraj dla ewodii. Dobrze rośnie tylko w zacisznych miejscach, niezacienionych ale zimą bez mroźnych wiatrów. One chyba powodują najwięcej szkód i zamierań.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

A tak na marginesie to czy atakują ją mszyce?
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

U nas nie atakują. Ewodia należy do rutowatych, wydziela charakterystyczny zapach olejków, chyba jest nieatrakcyjna dla mszyc i zjadaczy liści. Jedna ewodia nam tylko cierpi prawdopodobnie na jakiegoś grzyba, liście jej bledną, dostają plam w latach wilgotnych. Oprysk pomaga zatrzymać objawy. Ewodie rosnące w innych miejsach nie chorują.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

A czy rośliny w najbliższej okolicy Ewodii są atakowane przez mszyce?
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Trudno mi będzie odpowiedzieć, bo ewodie rosną samotnie lub w towarzystwie wiśni w sadzie i lipy przy drodze. W ich otoczeniu nie ma roślin chętnie zasiedlanych przez mszyce. Dodatkowo, jeśli występują na jakiejkolwiek roślinie to bardzo szybko są kolonizowane przez parazytoidy, przez co kolonie są naturalnie zmniejszane i nie musimy w to ingerować. Dlatego nie bardzo mogę się w tym temacie wypowiedzieć :)
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Odświeżam wątek i proszę o wskazówki odnośnie cięcia ewodii. Jesienią posadziłam sadzonkę ok. 30cm wysokości, okryłam na zimę korą i agrowłókniną. Dzisiaj zdjęłam osłony, raczej nie ma uszkodzeń od mrozu, jedna gałązka jest odłamana, ale czytałam już w wątku, że to słaba strona ewodii. Nie piszecie jednak, czy wymaga regularnego cięcia, czy może tylko sanitarnego, w internecie cicho na ten temat. Proszę o jakieś rady.
Pozdrawiam!
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Ewodia w zeszłym sezonie dała niesamowicie długie przyrosty, przewodnik golnął do góry prawie 2 metry, a gałęzie boczne po półtorej metra, wszystkie bardzo słabo rozgałęzione lub wcale. Efekt był taki, że cała roślina wyglądała jak niesamowicie szeroki krzew złożony z kilku grubych i długich gałęzi. Jako że przygniotła tymi przyrostami to, co rośnie dookoła, postanowiłam wyprowadzić ją na drzewko, wczoraj wycięłam zupełnie dolne gałęzie, zostawiając jej tylko dwa piętra gałązek górnych i skracając przewodnik. Zobaczę jak zareaguje na takie cięcie i dam znać, co wyszło.
A mrozowych uszkodzeń nie było żadnych, nie okryłam niczym na zimę. Fakt, że silnych mrozów u mnie nie było, najwyżej -10st. C.
Ciekawa jestem, czy w tym roku zakwitnie, rośnie u mnie trzeci sezon, ale nie wiem ile lat miała sadzonka, przypuszczam, że rok lub dwa.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ewodia koreańska (Tetradium daniellii)

Post »

Kasiu masz może fotki Twojej rośliny ? Sam myślę nad zakupem sadzonki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”