Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Drzewa ozdobne
mały2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 sty 2009, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Witam ja też bym je przyciął choćby ze względu na wyrównanie ich wysokości oczywiście sekatorem do gałęzi można je przecież ścieniować ku górze i będą jak naturalne pozdrawiam
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2339
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Witam,

Mam identyczny szpaler szmaragdów, nawet w tym samym wieku i na takim samym tle :D (przez moment zastanawiałam się czy to nie moje...) Ponieważ nabrały różnej wysokości zaczęłam je ciąć, ale tylko same czubki (od 3 lat). Używam akumulatorowych nożyc do żywopłotów: cudnie formują i są bardzo poręczne, lekkie, co akurat dla mnie było bardzo ważne.
Przyłaczam się do apelu - nie tnij ich nisko....Są takie piękne.
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
wbeata14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2010, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Thuje szmaragd-pytanie

Post »

Pytanie moje brzmi: kiedy zaczyna się przycinać (formować) thuje?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.
Dziękuje
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Thuje szmaragd-pytanie

Post »

Najlepiej gdy z rok posiedzą w ziemi. Gdy będą miały minimum 120cm. Przycinasz najlepiej co drugi rok czubki. Takie cięcie zapewni im wzrost i rozrost. Tniesz czubek z głównego pędu wzrostu oraz dla wyrównania kilka bocznych odgałęzień (wiesz o co chodzi). Optymalnie ciąć zanim ruszą wzrosty, czyli na początku kwietnia, ponieważ jak ruszą wzrosty będzie się thuja rozrastać. Teraz też możesz ciąć ale dużych efektów już nie będzie.
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Choć wątek wygasł budzę go bo zawierał zróżnicowane poglądy i czytający go niedoświadczeni ogrodnicy dalej mogą być zdezorientowani. Są zasady i wyjątki oraz zakazy w uprawie roślin i one winny być drogowskazem każdego początkującego. Przestrzeganie ich ustrzeże przed błędem, którego nie da się naprawić. Natomiast subiektywne gusty często uzasadniane względami estetycznymi to tylko skromne uzupełnienie tych pierwszych. Dlatego krótko: młodsi nie pamiętają, ale jak po latach wytężonej pracy stworzono i wprowadzono na rynek Szmaragda okrzyknięto go hitem, przełomem itp., na pytanie dlaczego nikt nie miał wątpliwości: bo oprócz wielu pozytywnych cech jedna wyróżniała go niezaprzeczalnie,tj.regularny pokrój. To dzięki niemu podbił światowy rynek. Dlatego należy go zachować, bez względu czy posadzono go jako soliter czy w żywopłocie. To zasada. Wyjątek: dopuszcza się przycięcie wyłącznie wierzchołka przewodnika jeżeli jest to uzasadnione względami praktycznymi lub w ostateczności estetycznymi. Zakaz: brak jakiegokolwiek uzasadnienia do przycinania boków. Doświadczony ogrodnik postępując inaczej jest świadomy wybranej "innej drogi", wie na ile może z tej drogi zjechać i z reguły wie dokąd ona go zaprowadzi. Pozdrawiam. Jarko
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Jarko, zasadziłam taki szpaler. Z jaką szerokoscią ( rozpiętością) Szmaragdów muszę się liczyć?
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Pola 42. Wybacz ale nieprecyzyjnie pytasz. Mogę prosić o doprecyzowanie (szpaler czy żywopłot?, jakie mają zapewnione warunki wegetacji?, po ilu latach mam podać? ,czy chodzi o rozpiętość tj. odległość między sadzonkami w szpalerze lub żywopłocie? czy o średnicę podstawy korony). Chętnie odpowiem. Pozdrawiam
Kasia12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sie 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Witam,

Chciałam zapytać jaka jest max wysokość Szmaragdów i jak długo rosną do tej wysokości?
I jeszcze drugie pytanie, o gatunek thuji, rosnący co najmniej 4-5 metrów z gęstą koroną.
Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Na glebach gliniastych owszem... W mojej okolicy, gdzie występują piaski nie ma takich szans. Dziesięcioletni' Smaragd' 3m nie przekroczy.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Kasia12 pisze:Witam,

Chciałam zapytać jaka jest max wysokość Szmaragdów i jak długo rosną do tej wysokości?
I jeszcze drugie pytanie, o gatunek thuji, rosnący co najmniej 4-5 metrów z gęstą koroną.
Z góry dziękuję :)
Tempo wzrostu każdej rośliny, w tym Szmaragdów, uzależnione jest od bardzo wielu czynników i dlatego w praktyce poszczególne egzemplarze często rosną w zróżnicowanym tempie i osiągają różne wysokości ( po części decyduje o tym sama natura, w pozostałej to efekt działalności człowieka). Podręcznikowe średnie to z reguły wzrost rośliny w wieku 10 lat. To zaledwie ogólna "orientacja" (są rośliny które szybko rosną w młodzieżowym wieku a póżniej wyhamowują i odwrotnie w młodości ledwie rosną a póżniej wystrzeliwują w górę). W ogóle wartości te są w literaturze zróżnicowane, należy je porównywać, uznawać za wiarygodne tylko polskie żródła. Moje obserwacje: w Polsce Szmaragdy ponad 10 m są w wieku od 25-30 lat. Przy sprzyjających warunkach w tym wieku czasem osiągają ok.15 m. wys. i 3 m. szer., ale to rzadkość. Zwracam uwagę, że chemią można tempo wzrostu zarówno przyspieszyć jak i wyhamować.
Bez konkretyzacji na drugie pytanie nie sposób odpowiedzieć ( bo takich odmian jest dość dużo). Pozdrawiam. Jarko
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

zakupiłam dzisiaj 50 thuji szmaragd ,mają one byc docelowo w donicach i tu moje pytanie w tej chwili sa posadzone w doniczkach produkcyjnych ok 3l. i wysokości ok 1 m bez bryły, do jak duzych mogę je przesadzić czy np. 12 litrowe badą odpowiednie czy mogę do jeszcze wiekszych ? jaką ziemię uzyć ,czy je teraz zasilać jeszcze nawozem jesiennym? a może jest mozliwośc zostawienia ich w takim stanie do wiosny i wtedy bym je przesadziła do wiekszej donicy. jak zabezpieczyc na zimę żeby wszystkie przetrwały?bardzo proszę o odpowiedz
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Coś mi się wydaje, że to kiepski pomysł z tymi donicami. Trudno będzie zabezpieczyc je na zimę. Mało też miejsca dla nich, przecież nie będą zawsze takie "szczupłe" :wink: A nie dałoby się tej kostki trochę zlikwidowac? Poza tym patrz post wyżej - Jarko napisał, że mogą osiągnąc nawet do 3 metrów szerokości, jak stracisz 6 metrów(tuje jak widzę są naprzeciwko siebie) to co z przejazdem przez tę bramę którą widac na fotce?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Tutaj nie można stracic nic z przestraeni- bo nawet końce po przyciętych gałązkach to nie listki- nieźle potrafią potraktowac lakier samochodu. Pozostają winobluszcze?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”