Thuje z nasion

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
america
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 mar 2011, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Thuje z nasion

Post »

Witam,w ostatnio podczas przycinania moich thuji nazbierałem troche nasin,chciałbym je zasiac ale chciałbym sie poradzic.Kiedy najlepiej to zrobic? Czy takie nasiona nalezy stratyfikować? czy ziemia ogrodowa kupiona w kwiaciarni bedzie odpowiednia?Za podpowiedzi z góry dziekuje
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: prosze o porade

Post »

Stratyfikować miesiąc (4-6tyg) w wilgotnym piasku w temp 3-5stop. C wysiewać w kwietniu, maju. Nasiona przechowywać gdzieś w suchym miejscu. Można używać jak najbardziej tej ziemi bo bedzie bez chwastów. Najlepiej siać do inspektu lub do gruntu przykrywając nasiona cienką warstwą piachu
america
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 mar 2011, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: prosze o porade

Post »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź zacznę stratyfikacje w lutym.
adi ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: prosze o porade

Post »

Hej nie warto siać nasion po co tyle czekać lepiej ukorzeniać sadzonki.Jest szybciej i roślinki są takie same jak te z których pobraliśmy sadzonki a z nasion to różnie bywa.
pwec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 wrz 2012, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: prosze o porade

Post »

Zgadzam się z adi ogrodnik, w przypadku pozyskiwania roślin z nasion nawet 15% sadzonek może mieć odmienne cechy w stosunku do rośliny matecznej. Poza tym podczas ukorzeniania z sadzonek pożądany efekt można uzyskać nawet 2 lata wcześniej.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Thuje z nasion

Post »

Te 15% to będzie miało cechy inne niż matecznik ale jeśli matecznikiem jest czysty gatunek, jeśli siejemy nasiona z odmiany to może 15% będzie powtarzało cechy, reszta to będzie kompletne hybił trafił. Wiadomo różne odmiany różne procenty ale na pewno dokładne cechy powtórzy mały procent siewek.
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Thuje z nasion

Post »

To i ja się podepnę pod ten wątek. Wiem, że nie warto wysiewać nasion, mimo wszystko lubię przeprowadzać eksperymenty i moje żywotniki nie są zbyt duże żeby robić z nich sadzonki, więc mam zamiar wysiać. Tylko nie wiem kiedy powinno się zbierać nasiona? Czy już jest za późno?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”