Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
*TOMEK*
200p
200p
Posty: 236
Od: 11 lis 2008, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

Te świerki, które mają 4m.wysokości nie uformujesz już do wysokości 1,5 - 1,7m. Po prostu są przerośnięte. Bardzo trudno też jest tak duże świerki przesadzić... Świerki do 2m.wysokości możesz przycinać i przesadzać. Oczywiście dopiero wiosną...
Tomek
Awatar użytkownika
Candida
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 11 sty 2009, o 12:38
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

To mnie zmartwiłeś :(
Na szczęście mam na razie trochę czasu żeby się zastanowić co zrobić.
Na razie jak gdzieś jadę to wypatruję ciętych drzewek. Nawet parę takich ogródków widziałam, ale nie wiem czy to jest efekt, który chciałabym uzyskać :? chodziło mi o ładny gęsty żywopłot, a widziałam tylko świerki z poucinanymi szczytami, które nie wypuściły na razie pędu i to mi się nie podoba.
Przesadzać na pewno spróbuję ale bardzo, bardzo ostrożnie.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Widzialam duże okazy specjalnie ogolacane z małych galazek i igiełek tylko po to żeby przyciąć końcowke grubej galezi.Wtedy wytwarza sie śliczny pędzelek,a po 3 latach kulki na końcach gałęzi.Sama mam takie cos na ogrodzie.Im starsze drzewo tym delikatniej sie je przycina za pierwszym razem i co roku kilka razy w sezonie delikatnie przycina.Efiekt jest po kilku latach.Ja do cięcia podchodze w taki sposob: ,,Jak uschnie to wywale i kupie nowość;ale jeszcze żadne dzrewko mi nie uschlo ,a wręcz pzreciwnie :wink: Teraz mam tylko kłopot z sąsiadami bo stałam sie ,,nadwornym ogrodnikiem,,i po sasiedzku oblatuje z sekatorem nie tylko mój ogród.życzę udanych cięć :wink:
Awatar użytkownika
Candida
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 11 sty 2009, o 12:38
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Trochę nabrałam nadziei :)
Byłam w tym tygodniu w Zakopanem i widziałam kilka ogrodów ze świerkami ciętymi w formie żywopłotu. Nie wyglądało to źle. Szkoda ze były przysypane przez śnieg ale wydaje mi się, że z uciętych czubków wyrasta kilka nowych, które dalej się przycina.
Dziękuję za wszystkie rady :)
jak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 6 cze 2009, o 08:46
Lokalizacja: Wieruszów

Post »

Mój świerk srebrny wypuścił zeszłego roku drugi przewodnik i w tym roku (przez moje niedopatrzenie :oops: ) jest on już dość mocno rozrośnięty. Musze go obciąć i tak się zastanawiam czy mogę to zrobić teraz czy poczekać do wiosny. Jakie jest wasze zdanie na ten temat??
jak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 6 cze 2009, o 08:46
Lokalizacja: Wieruszów

Post »

Nikt nie wie czy mogę teraz ściąć ten boczny przewodnik ???
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Świerk Engelmana , formowanie

Post »

Witam.
Mam Świerk Engelmana wysokości około metra. Niestety od dołu ma galęzie obeschnięte a te co są wyglądają marnie.
Mam zamiar 2/3 gałęzi od dołu obciąć aby powstała forma taka kulista na pieńku.

Pytanie tylko jak on zniesie taki zabieg ???

Dzięki za odpowiedzi i pozdrowienia 8-)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk Engelmana , formowanie

Post »

Zniesie :wink:
Z tego można nawet strzyżony żywopłot.
A czemu obeschnięte? Może by warto to obejrzeć poki reszta nie obeschnie...
Awatar użytkownika
leon84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sty 2011, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk - cięcie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

Zbyt duży świerk co robić żeby w jakiś sposób ograniczyć jego wielkość(wysokość) czy to już jest nie do zatrzymania - słyszałem że się ścina wierzchołki - lecz nie chcę popełnić jakiegoś błędu i uśmiercić drzewa - świerk ma 13 lat.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Zbyt duży świerk co robić żeby powstrzymac jego wzrost

Post »

Nie uśmiercisz jeśli zetniesz mu czubek ,ale nie powstrzyma to jego wzrostu. Świerk wybije nowy wierzchołek. Przycinać trzeba stale.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zbyt duży świerk co robić żeby powstrzymac jego wzrost

Post »

Witam. Miałem na działce posadzony świerk klujący. To takie wysokie drzewo, zbyt duże na pracowniczą działkę. Jak wyrósł na 2m wys. to zacząłem ciecie. Przycinałem tylko 1 raz w roku. Cięcie to może przesada, raczej uszczykiwanie. Młode wiosenne przyrosty uszczykiwałem palcami w taki sposób, aby zostawić kawałek pędu z 1 pąkiem. W ten sposób można ograniczyć wzrost do kilku cm na rok. Więcej info o tej metodzie można odszukać na forach o bonsai ( uszczykiwanie świeczek). Dodam, że postępując w ten sposób uzyskamy piękną i bardzo gęstą koronę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dorotai
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sty 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Witam
Oto moja historia...
Obcięli mi mój ukochany 12 letni świerk w ogrodzie, pozostawiając około metrowej wysokości część.
Jak zabezpieczyć odcięty pień i czy jest szansa, aby jedna gałąź przejęła rolę czubka?

pzdr
Dorota
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Odcięty kawałak drzewa

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”