Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Żywopłot Thuja 'Brabant' - cięcie starszych okazów

Post »

Moniko, moim zdaniem tym tujom świetnie zrobiło cięcie. Teraz o wiele ciekawiej wyglądają drzewka a w ogrodzie zrobiło się jaśniej. Super to wyszło!
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
ppawel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 lis 2015, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje w szpalerze, niestety zaczynają sie problemy :(

Post »

Witam,
- tuje szmaragd mają jakieś 3,5 metra wysokości i mniej więcej 8 lat życia. Wszystko jest ok, oprócz tego, że jak były sadzone nie zwracaliśmy uwagi na to, że niektóre mają od samego korzenia dwa albo kilka przewodników. Ta forma krzaczasta przez te całe lata nie zwracała naszej uwagi, jednak w tym roku zaczęło się dziwne zjawisko - po deszczu, kiedy gałązki są obciążone wodą, tuje się rozchylają. Jak taka tuja ma np. 3 pniaki, to rozchyla się proporcjonalnie do średnicy tego pieńka. Ten najgrubszy trzyma jakoś pion, natomiast cieńszy w sposób widoczny od niego odstaje, a ten najcieńszy wygina się prawie 90 st. od pionu. Jak wyschną, to znowu jakoś tam się poprostują, ale wydaje mi się, że wychodzi im to coraz gorzej. Przy wysokości 3,5 metra nie wygląda to dobrze.
Moje pytanie brzmi: - czy można i czy jest sens wycinać (teraz, po 8 latach) te boczne pieńki? Zdaję sobie sprawę, że po wycięciu w wielu miejscach powstaną niezielone dziury, ale może lepiej to powycinać, niż cały szpaler zacznie się łamać. Żywopłot z pewnych względów ma rosnąć swobodnie, tzn. bez ograniczania wysokości.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re:

Post »

bolekso pisze:Widziałem żywopłot z tui przycięty tak radykalnie że stały tylko prawie gołe badyle. Nie wierzyłem że z tego coś jeszcze może być. Po dwóch latach był nie do poznania, piękny.
Pozdrawiam . Bolek
Ja tak zrobiłem. Sedno w tym 'prawie'. Zupełnie gołe nie ruszą, jeśli zostawić ciut zielonego odbijają pięknie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Witajcie, moim tujom zalecacie nawóz dla iglaków oraz kora na agrowłókninie ?. W zeszłym roku szczyty przyciąłem bo one 10 lat były zasłonięte dlatego są tak bardzo marne. Chciałbym aby stworzyły ścianę. Podobno do odratowania, tylko ile lat to potrwa ?. Co jeszcze mogę zrobić ?.

Jak je nawozić aby nie przesadzić ?

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Dołu już nie odratujesz, za długo były w cieniu, roślina 'przeniosła siły na górę' obrazowo mówiąc nie czuje potrzeby odbudowywania dołu.Może oczyścić ładnie te pieńki i udawać, że tak ma być :wink:
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Dzięki serdeczne, w takim razie wsadzę nowe.

Nie ma znaczenia jaką tuję dam jeśłi tam jest 50/50 słońce i cień w ciągu dnia ?
JanKowals
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 maja 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Witam,
Mam podobny problem jak kolega, z tą różnicą że u mnie thuje rosną w rzędzie od strony zachodniej, sprawy się nie potoczyły dla nich najlepiej i "zarosły" ( co widać na zdjęciach ) . Docelowo chciałbym mieć jakieś zielone oddzielenie od ulicy. Czy moje thuje da się jeszcze odratować żeby puściły gałązki niżej? Czy mogę je skrócić na wysokość płotu (będzie rząd pni), ale może w przyszłym roku puszczą i da się je odratować? Obecnie thuje mają 4-5m wysokości. Kiedyś stanowiły ładny żywopłot. Jeśli się nie da odratować, to co można w zamian zrobić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Witam kolegę,
miałem też taki problem, ściąłem ponad 40% góry rok temu
w zeszłym tygodniu wywiozłem wykopane na wysypisko śmieci

a te których dotyczy mój poprzedni post , boczne pędy usunąłem i zostawiłem tylko górę, rzuciłem nawóz, za nimi siatka askująca zielona, przy niej glicynia a pomiędzy nimi jakieś kulki ozdobne dam i wysypię żwirek lub korę


ale może Twoje uda się odratować, musimy zaczekać na odpowiedź kogoś mądrego
szylwester
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Witam.
Może nie do końca w temacie ale zapytam.
Mam na działce ok 20 szt. tuj szmaragd wysokość od 120 cm do 160 cm. Ostatnio zobaczyłem , że każda posiada dwa a nawet 3 przewodniki ( oczywiście troszkę mniejsze). Moje pytanie jest takie co teraz zrobić z tymi mniejszymi przewodnikami wyciąć czy zostawić ? Tuje będę prowadzone do wysokości ok 200-250 cm i będą cięte od góry.
1ceman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 lip 2018, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Docinanie ogrodzenia z tui

Post »

Witam,

Chciałbym się serdecznie przywitać na forum !! To mój pierwszy post i jestem pewny, że nie ostatni bo dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem, a jestem jak na razie w temacie... zupełnie zielony :-)

Przeprowadziłem się w ostatnim czasie do domu, przy którym jest mały ogródek, który niestety od kilku lat nie był specjalnie pielęgnowany. Jedna z rzeczy, którą chciałbym się w pierwszej kolejności zająć jest ogrodzenie z tui, które dosyć mocno się rozrosło. Poza tym, że zrobiło się bardzo wysokie (szczególnie pojedyncze gałęzie), najbardziej przeszkadza mi to, że wychodzi na bok na drogę. Z tego co już udało mi się w tym temacie rozeznać w internecie rozumiem, że przycinanie takiego ogrodzenia należy przeprowadzać na wiosnę. Czy rzeczywiście muszę już teraz przeczekać do wiosny czy może jest możliwość jeszcze w tym roku na przycięcie tego ogrodzenia ? Drugie pytanie - jak w ogóle docinać ? Jeśli tuje są regularnie pielęgnowane to ich końcówki są cienkie i miękkie. W moim przypadku gałęzie, które się tak mocno rozrosły są już bardzo grube, więc po ich docięciu nie zostanie taka jednolita i miękka "ściana", a raczej poobcinane, grube gałęzie. Jak to dociąć żeby było dobrze i nie odstraszało jeszcze bardziej niż teraz ?

W załączniku kilka fotek, na których widać mój żywopłot od zewnętrznej strony.
Foto1
Foto2
Foto3

Z góry dzięki za odpowiedzi !
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Docinanie ogrodzenia z tui

Post »

Ja swoje żywotniki tnę 2/3 razy do roku od góry i co około 2 miesiące z boku, więc jestem pewien, że ty też możesz je trochę przyciąć. Oczywiście po mocnym cięciu będzie widać grube gałęzie i nie będzie to dobrze wyglądać, ale za jakiś czas to się samo ładnie zazieleni, więc ja bym się tym nie przejmował. Grunt to przycinać regularnie i żywopłot będzie pięknie wyglądał.
jantos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 gru 2020, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Podzielę się doświadczeniami z dość drastycznego cięcia moich tuji. Cięcie było wykonane prawie rok temu i tuje przeżyły i dalej ładnie rosną.
Obrazek
Tuje szmaragd miały koło 6m, wiek ~12 lat, nigdy nie były oczyszczane ze starych uschniętych liści ani cięte, całe w środku martwe i zapchane suszem. Ciecie z wysokości powiodło się w 100%. Skracanie gałęzi i przycinanie na szerokość udało się częściowo tzn gałęzie, gałązki które zostały skrócone tak, że nie zostały żadne zielone listki nie odżyły i nie wypuściły zielonych listków, pień nie miał zielonych pąków i nie wypuścił nowych zielonych listków. Natomiast każda gałązka na której zostało cos zielonego zaczęła odbijać i wypuszczać nowe piękne listki. Więc według mnie najważniejsze, aby przy przycinaniu na szerokość nie przycinać za głęboko, tylko zostawić na gałęziach chociaż trochę zielonych liści oraz oczyścić tuje z wszystkich starych zaschniętych liści. Dostęp światła do środka spowodował ze tuje zaczęły pięknie się zielenić również w środku. Teraz jeszcze z 2 lata systematycznego przycinania i będzie piękny i w miarę wąski żywopłot. Tylko kilka sztuk było przycinanych testowo na szerokość żeby sprawdzić czy odrosną jak przytnę gałęzie na 10 cm .
Pozdrawiam wszystkich tych którzy się zastanawiają czy ciąć czy nie ciąć
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Czy thuje obsiusiane przez psa też da się uratowac takim powolnym cięciem? igły sczerniały, niektóre gałązki są bez igieł. Podciąć końćówki tych gałązek? W połowie? Przy pniu?
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”