Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Drzewa ozdobne
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Żywotnik ,Thuja - cięcie starszych okazów

Post »

Witam!
Wiosna powoli się zbliża i zaczynam myśleć o pielęgnacji ogrodu, co prawda nie mojego ;) W ogrodzie posadzony był żywopłot z Thuji 'Brabant', żywopłot ten ma około 10 lat i obawiam się że nie był cięty po bokach ani od góry od dobrych kilku lat, a być może nawet ani razu. Części zielonej jest bardzo mało tak około 7-11 cm w głąb a to co w środku jest suche i brązowe. W niektórych miejscach powstały dziury. W związku z tym mam pytanie: Od czego zacząć na wiosnę przygotowanie tego żywopłotu do cięcia? Chciałbym żeby się zagęścił i wyrównał. Czy stosować jakieś nawozy przyspieszające wzrost? Z góry dziękuję za pomoc.

Dodam jeszcze że mają około 3.5-4 metrów wysokości :)
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Żywopłot Thuja 'Brabant' - cięcie starszych okazów

Post »

Brązowienie tui w środku jest ich normalną "przypadłością", moje 7 letnie też tak mają. na pewno zaniedbany żywopłot nie będzie ładny już w pierwszym sezonie. Warto sprawdzić, czy oprócz naturalnego brązowienia, zmiana koloru gałązek nie jest spowodowanych chorobami lub szkodnikami.
na pewno nie zaszkodzi mu zasilenie nawozem do iglaków , wiosną (kwiecień) i jesienią (najpóźniej w sierpniu, nawozem jesiennym )
Przydałoby się też ściółkowanie korą i zadbanie szczególnie o systematyczne podlewanie.
Ja starałam się usunąć trochę te zbrązowiałe gałązki, nie wycinałam ich, ale strząsałam je, a potem opadłe "liście" zbierałam. To żmudna robota. Trzeba mieć ubranie z długimi rękawami, bo gałązki żywotników "drapią". No i zależy jak długi jest ten żywopłot... Takie otrząsanie można zrobić przy niewielkim...
Myślę, że w tak starym żywopłocie przycięcie stożków wzrostu, do odpowiadającej Ci wysokości nie powinno mu zaszkodzić. jeśli chciałbyś przeprowadzić cięcie boków, to na początek skróciłabym je najwyżej 5 cm, skoro części zielone mają nie wiecej niż 11 cm. Coroczne cięcie zmusi tuje do regeneracji "ubytków" i wypuszczania nowych przyrostów.

Szkoda, że nie pokazałeś zdjęć, łatwiej jest wtedy doradzać.
Może się też okazać, że tuje nie będą się chciały "odmładzać" i wtedy można nawet potraktować ich cięcie bardziej radykalnie - w myśl zasady, że "nie mam nic do stracenia" ;) Można spróbować ciąć mocniej jakiś jeden egzemplarz, na końcu żywopłotu, i zaobserwować jak na takie mocne cięcie zareaguje.

Mam nadzieję, że odezwie się jeszcze ktoś, kto poradził sobie z podobnym problemem.




I zajrzyj na strony polecan przez Nalewkę
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Żywopłot Thuja 'Brabant' - cięcie starszych okazów

Post »

Dziękuję za odpowiedź :) postaram się wykonać to w podobny sposób :) co do otrzepywania suchych części ze środka Thui to jest to łatwe po okresie zimowym, więc zaangażuje kilka osób i to wygrzebiemy ;) A watki proponowane przez nalewkę już jakiś czas temu czytałem ale była tam mowa o wyłącznie młodych okazach :) jeszcze raz dziękuję
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Żywopłot Thuja 'Brabant' - cięcie starszych okazów

Post »

Mam 25 letni żywopłot z Aurescens. Cięty jest sporadycznie, praktycznie góra. Thuje od góry można ciąć bez problemu, Co kilka lat tnę ok. 1,5 m i po jednym sezonie znowu jest ładnie. Oczywiście to nie jest normalny sposób pielęgnacji ale od biedy można i tak.
Pozdrawiam ! Bolek
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Żywopłot Thuja 'Brabant' - cięcie starszych okazów

Post »

Czyli mogę się pocieszyć że z moim żywopłotem jest całkiem w porządku - jeśli chodzi o pielęgnacje :) dzięki za informacje
Awatar użytkownika
monique83
50p
50p
Posty: 67
Od: 18 sty 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywopłot Thuja 'Brabant' - cięcie starszych okazów

Post »

A ja Dziś moje stare tuje wycięłam tak.Chciałam wpuścić trochę światła,trawnik jest cały porośnięty mchem i w domu ciemno.

czy takie cięcie im nie zaszkodzi ? z miejsc cięcia nic nie wycieka.



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Nic im nie będzie .
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Widziałem żywopłot z tui przycięty tak radykalnie że stały tylko prawie gołe badyle. Nie wierzyłem że z tego coś jeszcze może być. Po dwóch latach był nie do poznania, piękny.
Pozdrawiam . Bolek
Awatar użytkownika
monique83
50p
50p
Posty: 67
Od: 18 sty 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywopłot Thuja 'Brabant' - cięcie starszych okazów

Post »

To się cieszę.Były tak obszerne,że wchodziły na chodnik.
Ela1976
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2015, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie dorosłych żywotników

Post »

Witam serdecznie,
od czerwca tego roku jestem szczesliwa posiadaczka ogrodu, w ktorym poprzedni wlasciciele posadzili tuje. Sliczne.
Latem podlewalam je prawie codziennie/czasami co drugi dzien od frontu domu. Czesciej byly podlewane od strony ogrodu i te od strony ogrodu wygladaja duzo lepiej.
Te od frontu od prawie miesiaca sa w fatalnym stanie. Zaczely im brazowiec liscie, wyglada to kiepsko, prawie polowa lisci juz zbrazowiala.
Podsypalam magnezem i szukam porad w centrach ogrodniczych i w internecie. Niestety im wiecej czytam, tym mniej wiem....
z roznych opisow / rad wynika, ze :
1. albo za duzo podlewalam (wieczorem w upalne dni)
2. albo za malo
3. albo tuje gubia liscie i zatrzymaja tylko tyle, zeby przetrwac zime
4. albo jest grzyb. Duzo grzyba :-(

Skoro magnez nie pomogl, wyczytalam, ze dobrze byloby zastosowac Previcur.
Tylko czy to nie zaszkodzi. Moze one nie maja grzyba. A moze powinnam cos innego zastosowac?
Te brazowe listki powinnam obciac, prawda?
prosze poradzcie cos. Musze je jakos uratowac, bo to jest/byla najwieksza ozdoba mojego ogrodu.

dodam, ze moje tuje sasiaduja z tujami z posesji obok i tylko te moje jakos tak strasznie wygladaja

Z gory dziekuje za pomoc
Pozdrawiam
Ela
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jak uratowac tuje - prosba o pomoc

Post »

Są już stare, im starsze tym bardziej się sypią, tym bardziej w tak suchym roku.Nic nie da się zrobić, trzeba by wyciąć i posadzić młode.Moje 25 letnie żywotniki Wareana Lutescens w tym roku wyglądają masakrycznie, jak opadnie to co już widać zaschło, to prawie gołe patyki zostaną.Żywotnik wbrew swojej nazwie nie jest żywotny i zbyt długowieczny.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: jak uratowac tuje - prosba o pomoc

Post »

Nie,nie nie tnij....
To nierozważne moim zdaniem jeśli chcesz nadal zachować je jako osłonę i istniejący żywopłot.
Łatwo się usuwa stare nasadzenia ale dużooo dłużej czeka na ich wzrost
Jeśli nie jesteś niecierpliwa i lubisz obserwacje swoich poczynań to ścięcie tych tui ,podlewanie i nawożenie
sprawi,że odżyją i zagęzzczą się .
Żywotniki bowiem wypuszczają obficie i chętnie nowe przyrosty nawet na starych pniach.

Piszę o tym z własnego doświadczenia.
Od południowej strony mojego domu mam żywopłot z ponad 60 letnich tui...
Były posadzone za rzadko od początku ale to niczego nie zmienia bo można je uformować tak ,że stanowią gęsta plaszczyznę
zielonej masy.
Mój mąż uwielbia cięcie wszystkiego i kilka lat temu zajął się cięciem naszych żywotników ,ściął nawet grube pnie skracając ich wysokość do ok 3 m.
Naginał gałęzie i w każdym roku przycinał młode pędy na gałązkach,dziś trudno mieć zastrzeżenia do tego żywopłotu.
Zrobię zdjęcie może dziś jeszcze....
Naprawdę jeśli tylko ma się kto zająć tymi tujami nie wycinaj....

Najpierw skróć je na 3/4 wysokości
Wiosną trzeba wykonać boczne cięcie - indywidualnie każą gałąź bo są mocno wybiegnięte
W następnych latach sytematycznie podcinać zielone przyrosty i czekać... i czekać
Za 4 lata masz odnowiony piękny żywopłot.
Pisałam wiele razy,że nie należy bać się cięcia.
To nie zabija a wzmacnia rośliny, wszystkie krzewy i drzewa.
W początkowym stanie może to wyglądać nieciekawie ale uwierz mi szybko to się zmieni
Samo zasychanie i opadanie liści jest u żywotników normalne i nie zależy od ilości dostarczanej wody.
Każdej wiosny wygrabiam spod nich kilka taczek jak nazywam ten opad 'łęty' ale są to przecież liście w innej postaci.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Ela1976
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2015, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak uratowac tuje - prosba o pomoc

Post »

Dziękuje za odpowiedzi i za rady. Super, jestem w miarę cierpliwa wiec powalczę o odnowienie tych drzew.
Czy te wierzchołki można podciąć tylko jesienią czy tez można to przełożyć na wiosnę?
Pozdrawiam
Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”