Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Drzewa ozdobne
graczdn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 maja 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Witam
Dziękuję za odpowiedź. Może coś w tym jest. Amorfa rośnie na zagospodarowanej łące. Krety i nornice pojawiają się w różnym nasileniu. Straszę je co jakiś czas karbidem. Trochę pomaga. Podkopię trochę żeby sprawdzić czy faktycznie nie rośnie w "powietrzu". Czegoś trzeba spróbować.
Darek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Na jakim stanowisku rośnie? Miałam kilka sztuk w cieniu i też słabo rosły. Amorfa z reguły słabo się krzewi, trzeba to na niej wymuszać poprzez cięcie, inaczej wypuszcza jeden długi pęd.
graczdn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 maja 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Witam
Wygląda na to, że nie ma żadnych podkopów. Ziemia nie zapada się. Amorfa rośnie w pełnym słońcu. Może ruszy w tym roku. Jaki powinien być roczny przyrost u 3-letniej rośliny?
Darek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Hmm, przyrosty będą zależeć od zasobności gleby i ewentualnego nawożenia. Na razie nie wypowiem się dokładnie ile cm, bo moje amorfy dopiero w tym roku wysadziłam w grunt. W doniczkach przyrastały około 10cm/rok, ale wiadomo, że w gruncie z większym systemem korzeniowym będą miały większe możliwości pobierania składników pokarmowych.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Trudno powiedzieć, jaki powinien być ten przyrost. Mnie nigdy nie przychodziło do głowy, żeby mierzyc roczne przyrosty krzewów i drzew. Po prostu sadziłam i spokojnie czekałam na ich rozwój. Większość tych, które były posadzone jako małe sadzonki, potrzebowała 2-3 lat, aby zacząć rosnąć, może dlatego, że najpierw budowały system korzeniowy, a poza tym mój ogród tworzę na działce rekreacyjnej, gdzie bywam w sezonie co 2 tygodnie i nie mam możliwości codziennego dbania o rosliny, muszą sobie same radzić.
Amorfę posadziłam w 2002 r., wyrosła w ponad 3 m krzew, ale zmarzła podczas zimy w 2010 r. Odbiła od korzeni w 2011 r. i obecnie ma ponad 2 m. Odrosła więc dośc szybko, ponieważ ma na pewno mocno rozwinięty system korzeniowy.
Pozdrawiam
Basia B.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Chciałam się pochwalić pierwszymi kwiatami mojej amorfy. Kupiłam sadzonkę w 2014r, posadziłam na miejsce stałe dopiero w 2015r. Ma już wysokość ok. 1 metra, ładnie się rozkrzewia, nie przycinałam jeszcze.

Obrazek

Na krzewie są dwie takie kiście kwiatów.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Stare, ale może ktoś skorzysta :)
Przytnij amorfę 20-50cm nad ziemią, z kilku pąków puszczą się pędy tak do 1-1,5m i na każdym będzie po kilka kiści kwiatów.
Na Słowacji i Węgrzech amorfę sadzą wzdłuż autostrad i przycinają je mechanicznie, a mimo to pięknie kwitną.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Mogę potwierdzić, że amorfa strasznie wolno zbiera się do życia wiosną. Większość krzewów w ogrodzie ma już małe listki, albo bardzo nabrzmiałe pąki, a u niej nic się nie dzieje. Końcówki pędów są lekko przemarznięte, ale poczekam z cięciem, aż się obudzi. Posadziłam ją w zeszłym roku, równocześnie z ewodią, obydwie malutkie, zakopczykowane i osłonięte na zimę, ewodia ma już liście, amorfa jeszcze nie.
Czytałam jeszcze, że kwiaty nie mają zbyt ładnego dla nas zapachu, możecie coś o tym powiedzieć?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Mnie zapach amorfy nie przeszkadza, ale też nie jest to mój ulubiony zapach :)
Nie zapomnij ciąć amorfy bo jest bardzo krucha i w miejscu nieosłoniętym bardzo często się wyłamuje.
Cięcie znosi doskonale i dobrze się zagęszcza.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Jak ja nie lubię ciąć krzewów ;:7! wydaje mi się, że robię im krzywdę. Ale jeśli piszecie, że dobrze jej to robi, to chyba się przełamię. ;:108
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

No to nie tnij :-D Po prostu amorfa lubi się łamać, ostatnio wyciąłem najgrubszą gałąź (ok 15m średnicy) bo się rozszczepiła zimą.
Po prostu jesienią można związać wszystkie gałęzie razem i tak spokojnie dotrwa do wiosny. I tak zakwitnie na tegorocznych przyrostach.
Aha i u mnie jest wichrowe wzgórze, może u Ciebie nie będzie konieczne wykonywanie tych zabiegów.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

U mnie cięcie na pewno się przyda, bo wieje praktycznie cały rok. Myślę, że jutro lub pojutrze wypuści liście, więc będę widziała, gdzie ją dziabnąć.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Wczoraj przyjrzałam się swojej amorfie. Ma małe zaczątki liści. Ale wszystkie końcówki gałązek na 20 cm czarne :( . Poobcinałam do zielonej tkanki.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”