Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Drzewa ozdobne
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Dziwne. Może po prostu to jest chora roślina i dlatego nie rosnie. Sprawdź jeszcze czy coś nie podjadło jej korzeni, albo czy przypadkiem nie podkopał jej kret. Ja stracilam np. cenną sadzonkę jodły Violacea, ponieważ nie przyszło mi do głowy, że usycha, bo kret wykopał sobie pod nią komorę.
Pozdrawiam
Basia B.
graczdn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 maja 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Witam
Dziękuję za odpowiedź. Może coś w tym jest. Amorfa rośnie na zagospodarowanej łące. Krety i nornice pojawiają się w różnym nasileniu. Straszę je co jakiś czas karbidem. Trochę pomaga. Podkopię trochę żeby sprawdzić czy faktycznie nie rośnie w "powietrzu". Czegoś trzeba spróbować.
Darek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Na jakim stanowisku rośnie? Miałam kilka sztuk w cieniu i też słabo rosły. Amorfa z reguły słabo się krzewi, trzeba to na niej wymuszać poprzez cięcie, inaczej wypuszcza jeden długi pęd.
graczdn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 maja 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Witam
Wygląda na to, że nie ma żadnych podkopów. Ziemia nie zapada się. Amorfa rośnie w pełnym słońcu. Może ruszy w tym roku. Jaki powinien być roczny przyrost u 3-letniej rośliny?
Darek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Hmm, przyrosty będą zależeć od zasobności gleby i ewentualnego nawożenia. Na razie nie wypowiem się dokładnie ile cm, bo moje amorfy dopiero w tym roku wysadziłam w grunt. W doniczkach przyrastały około 10cm/rok, ale wiadomo, że w gruncie z większym systemem korzeniowym będą miały większe możliwości pobierania składników pokarmowych.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Trudno powiedzieć, jaki powinien być ten przyrost. Mnie nigdy nie przychodziło do głowy, żeby mierzyc roczne przyrosty krzewów i drzew. Po prostu sadziłam i spokojnie czekałam na ich rozwój. Większość tych, które były posadzone jako małe sadzonki, potrzebowała 2-3 lat, aby zacząć rosnąć, może dlatego, że najpierw budowały system korzeniowy, a poza tym mój ogród tworzę na działce rekreacyjnej, gdzie bywam w sezonie co 2 tygodnie i nie mam możliwości codziennego dbania o rosliny, muszą sobie same radzić.
Amorfę posadziłam w 2002 r., wyrosła w ponad 3 m krzew, ale zmarzła podczas zimy w 2010 r. Odbiła od korzeni w 2011 r. i obecnie ma ponad 2 m. Odrosła więc dośc szybko, ponieważ ma na pewno mocno rozwinięty system korzeniowy.
Pozdrawiam
Basia B.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Chciałam się pochwalić pierwszymi kwiatami mojej amorfy. Kupiłam sadzonkę w 2014r, posadziłam na miejsce stałe dopiero w 2015r. Ma już wysokość ok. 1 metra, ładnie się rozkrzewia, nie przycinałam jeszcze.

Obrazek

Na krzewie są dwie takie kiście kwiatów.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Stare, ale może ktoś skorzysta :)
Przytnij amorfę 20-50cm nad ziemią, z kilku pąków puszczą się pędy tak do 1-1,5m i na każdym będzie po kilka kiści kwiatów.
Na Słowacji i Węgrzech amorfę sadzą wzdłuż autostrad i przycinają je mechanicznie, a mimo to pięknie kwitną.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Mogę potwierdzić, że amorfa strasznie wolno zbiera się do życia wiosną. Większość krzewów w ogrodzie ma już małe listki, albo bardzo nabrzmiałe pąki, a u niej nic się nie dzieje. Końcówki pędów są lekko przemarznięte, ale poczekam z cięciem, aż się obudzi. Posadziłam ją w zeszłym roku, równocześnie z ewodią, obydwie malutkie, zakopczykowane i osłonięte na zimę, ewodia ma już liście, amorfa jeszcze nie.
Czytałam jeszcze, że kwiaty nie mają zbyt ładnego dla nas zapachu, możecie coś o tym powiedzieć?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Mnie zapach amorfy nie przeszkadza, ale też nie jest to mój ulubiony zapach :)
Nie zapomnij ciąć amorfy bo jest bardzo krucha i w miejscu nieosłoniętym bardzo często się wyłamuje.
Cięcie znosi doskonale i dobrze się zagęszcza.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

Jak ja nie lubię ciąć krzewów ;:7! wydaje mi się, że robię im krzywdę. Ale jeśli piszecie, że dobrze jej to robi, to chyba się przełamię. ;:108
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

No to nie tnij :-D Po prostu amorfa lubi się łamać, ostatnio wyciąłem najgrubszą gałąź (ok 15m średnicy) bo się rozszczepiła zimą.
Po prostu jesienią można związać wszystkie gałęzie razem i tak spokojnie dotrwa do wiosny. I tak zakwitnie na tegorocznych przyrostach.
Aha i u mnie jest wichrowe wzgórze, może u Ciebie nie będzie konieczne wykonywanie tych zabiegów.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Amorfa krzewiasta(Indygowiec)

Post »

U mnie cięcie na pewno się przyda, bo wieje praktycznie cały rok. Myślę, że jutro lub pojutrze wypuści liście, więc będę widziała, gdzie ją dziabnąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”