Budleja z nasion

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Budleja z nasion

Post »

Dostałam nasiona budlei. Dużo, ogromnie dużo nasion :lol: I nie wiem jak się zabrać do siewu, co robić, kiedy, jak?

Stratyfikować czy nie? Siać i przykrywać piaskiem, czy nie przykrywać? W doniczki, czy od razu na grządkę? Kiedy?

Poproszę o podpowiedzi :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Bierzemy niezbyt głęboki pojemnik max 10 cm wysoki ale ważne żeby był szeroki wsypujemy do niego ziemie dla kwiatów,ugniatamy potem siejemy na powierzchnie i podlewamy {najlepiej przez podsiąkanie- jeśli mamy zamiar podlać od góry należy to zrobić przed wysianiem nasion :!: wszystko wkładamy do foliowego worka bądź dużej reklamówki i zawiązujemy - wkładamy do ciepła - po 2 tygodniach powinna być już "szczotka" siewek- po następnych 2 m-cach pikujemy największe rośliny -drobiazg sobie odpuszczamy, tych dużych powinno być na tyle że i tak będzie problem gdzie je sadzić- jeżeli wszystko będzie dobrze to jest możliwe ze zakwitną jeszcze w tym samym roku :idea: :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Bierzemy ten pojemnik już teraz? Za miesiąc? "Do ciepła" to znaczy do , 25, 30 stopni? jaka ma być + - temperatura? Trzymamy w słońcu, cieniu, półcieniu?

A może po prostu wysiewamy kiedy nam wygodnie i bez nadmiernej atencji z naszej strony budleja sama się postara o resztę? :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Myślę, że instrukcja siewu Swagmana jest bardzo dobra (zwięźlej sam bym nie potrafił tego opisać) robię to praktycznie identycznie z tą różnicą, że po powierzchniowym wysianiu nasion delikatnie i ostrożnie rozpylam mgiełkę wodną, trzeba jednak być ostrożnym żeby nie zwiał ich sam podmuch z rozpryskiwacza. U mnie pierwsze kiełki pojawiają się nawet po 6 dniach!
Nalewka pisze:Bierzemy ten pojemnik już teraz? Za miesiąc? "Do ciepła" to znaczy do , 25, 30 stopni? jaka ma być + - temperatura? Trzymamy w słońcu, cieniu, półcieniu?
Tak, już teraz, jak najszybciej. Ciepło to temperatura pokojowa, np. ciepły parapet w domu, miejsce widne (niekoniecznie słoneczne przynajmniej w fazie kiełkowania).
Nalewka pisze:A może po prostu wysiewamy kiedy nam wygodnie i bez nadmiernej atencji z naszej strony budleja sama się postara o resztę? :lol:
Łel, nigdy nie praktykowałem bezpośrednio do gleby ale cóż można i tego spróbować. Tym niemniej w takiej sytuacji wschody mogą zająć kilka tygodni.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dziękuję!!!

Teraz już wiem co i jak, zabieram się za sianie, o wynikach poinformuję niezwłocznie :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Nie można takiego czegoś postawić na słońcu bo się siewki ugotują- temperatura wschodów większości roślin powinna oscylować w granicach 20-30*C do gleby nie radzę siać z prostego powodu - siewki na samym początku są dość drobne i delikatne -myślę ze do gruntu można by siać ale gdzieś tak w czerwcu dopiero kiedy ziemia się odpowiednio nagrzeje :idea: . co do łatwości wschodów to pamiętam jak mi raz nasiona powschodziły w reklamówce bez ziemi - było w niej tylko trochę wody- zaparowały w cieple i zaczęły wzrost- namordowałem się sporo przy pikowaniu tego drobiu :idea: az w koncu wpadlem na pomysl zeby do tej reklamówki wlać wody i potem wzystko wylać na przygotowane podłoże :idea: :wink:
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Zgadzam się, o tej porze roku to faktycznie możliwe, ja jednak budleje sieję na przełomie stycznia i lutego więc wtedy nawet pełne słońce nie jest w stanie wyrządzić szkody a wręcz czasami korzystnie podnosi temperaturę takiej mikroszklarenki.
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Budleja

Post »

Kupiłam wczoraj nasiona Buddleja davidii i zamierzam je dziś wysiać. Czy ma ktoś doświadczenie w sianiu budleji? Czy jest to trudne? Czy można liczyć na poważne efekty uprawy?
Jeśli ktoś byłby zainteresowany mogę zdawać relecję z przebiegu ekperymentu.
Przejrzałam forum ale nie znalazłam informacji na powyższy temat :D
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Budleja

Post »

Powodzenia w uprawie...świetna sprawa, siałam.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... ei#p798697
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Budleja

Post »

Dziękuję za linka :D Nie wiem jak Ja szukałam, że nie znalazłam tego w wyszukiwarce :roll:
Właśnie wysiałam nasionka do kuwety, najpierw porządnie podlałam ziemię do wysiewów, potem wysypałam nasionka i zamknęłam przeżroczystą pokrywką. Trzeba bardzo uważać przy sianiu, bo nasionka są bardzo drobne. To teraz będę czekać
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Budleja

Post »

:wink: czasem jakoś gdzieś coś się ukryje.
Powodzenia w uprawie-budleja wschodzi jak szalona i z siewek zakwita już w tym samym roku :wink:
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Budleja

Post »

O to mnie cieszy najbardziej. :heja Wymarzyłam sobi ściezkę obsadzoną budlejami z mnóstwem kolorowych motyli ;:112
Awatar użytkownika
orinoko01
200p
200p
Posty: 292
Od: 21 cze 2009, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budleja

Post »

To prawda...Judyta ma racje....budleja wschodzi jak szalona. U mnie na trasie ogród -kompost jest setki siewek.....wysiały się jak niosłem gałęzie po wiosennym cięciu i nie przeszkadzało im to, że musiały wykiełkować miedzy brukiem granitowym gdzie praktycznie nie ma ziemi. Niektóre wpadły do pustej wanny z minimalną zawartościa szlamu i równiez bujnie wyrosły!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”