Leszczyna purpurowa (Corylus maxima purpurea )-zmiana koloru liści

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Leszczyna Purpurea zmiana koloru liści

Post »

A ja mam czerwoną leszczynę, która także zielenieje :( ale za to ma fantastyczne orzechy! Jak tylko uda mi się przed wiewiórkami, to ho ho! :heja
I nie są jakoś szczególnie małe, czy twarde. Może są nieco mniejsze od orzechów jakie spotykam czasem w sklepach, są takie podłużne i mają ciasno wypełnioną skorupkę. Na samym bielmie jest taka różowawa skórka. W smaku słodkie, soczyste. Nie próbowałam ich przechowywać dłużej. Są zjadane od razu :)
No i oczywiście nie mam pojęcia co to za odmiana. Rośnie u mnie od 20 lat.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Leszczyna Purpurea zmiana koloru liści

Post »

Spacja nie wiesz przypadkiem jak się nazywa?
Może czerwony warszawski?
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Leszczyna Purpurea zmiana koloru liści

Post »

nie mam pojęcia. Nie ja ją kupowałam i jak pisałam jest już bardzo długo u nas. Jak wiosna ruszy, porobię jej zdjęcia. Albo teraz poszukam w tym co mam, może jest gdzieś jakieś wyraźne.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Leszczyna Purpurea zmiana koloru liści

Post »

No i znalazłam zdjęcia, ale słabiutkie...listki widać.

to jest zrobione 1 maja
Obrazek
a to 26 maja
Obrazek

zielenieje ostro, ale naprawdę jest smaczna ;:108
Pafka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 paź 2009, o 13:02

Re: Leszczyna Purpurea zmiana koloru liści

Post »

Witam, wracam jeszcze do wątku z przed roku. Teraz drzewko ( sadone w zeszłym roku) wypuszcza pędy z podkładki (oczywiście są zielone). Na części szczeponej ma już pąki i małe purpurowe liście. Te z pędy podkładki wycinam, ale purpurowa cząść niee wypuszcza na razie odrostów. Może za płytko ją wsadziłem? Leszczyny wypuszczają zwykle pędy z powierzchni ziemi, a tu podkładka "sterczy" 20 cm nad ziemię. Co radzicie? Robić coś czy samo się naprawi?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna Purpurea zmiana koloru liści

Post »

Niech sterczy :) Łatwiej usunąć odrosty. Jak zakopiesz głębiej, będą z ziemi wyłaziły.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Leszczyna purpurowa (Corylus maxima purpurea )-zmiana koloru liści

Post »

Napiszę w tym wątku, bo nic lepszego nie znalazłam.
Chodzi o owoce z odmiany 'Contorta', pojawiły się u mnie dwa lata temu, oczywiście nie mają szczególnych walorów smakowych, malutkie są i raczej jako atrakcja, a nie faktyczny owoc. Jednak jakaś mała zwierzyna zrobiła sobie z nich zapasy, zakopując pod różami i jeden z nich wykiełkował. Siewka była całkiem zwyczajna, nie powtórzyła oczywiście cech matecznej rośliny, ale zanim kapnęłam się co to jest, to zdążyłam wyrwać, niszcząc przy okazji dość mocno. I tutaj pytanie, czy jak w tym roku znajdę taką siewkę, to próbować odchować ją mocniej, czy nie warto? Bo za kilka lat, jak będę miała więcej miejsca (mam nadzieję), to chcę 1-2 leszczyny posadzić dla orzechów na swój użytek, ale raczej odmiany polecane i sprawdzone. Czy taka siewka może dać wartościowy owoc?
A i jeszcze jedno, na czym szczepiona jest odmiana 'Contorta', bo bardzo mocno odrasta u mnie z podkładki i czy można to jakoś ograniczyć, poza wycinaniem odrostów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”