Magnolia - rozmnażanie z nasion

Drzewa ozdobne
telko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2007, o 20:11

Magnolia - rozmnażanie z nasion

Post »

Witam, posiadam w swoim ogrodzie dwa okazale drzewka magnoli ( nie wiem jaki to gatunek ale kazda jest inna). Od wielu lat wydaja nasionka ale nie mam pojecia jak uzyskac z nich sadzonki. Prosze o opis w jaki sposob nalezy stratyfikowac owe nasiona i jakie podjac kroki w celu uzyskania sadzonek z nasion. Pod drzewkami nie znalazlem mlodych sadzonek ktore powinny wykielkowac z nasion mimo ze nasiona juz tam leza z kilka lat. ( albo sadzonki zostaly wykoszone albo nie zeszly. Czekam na odp.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Nasiona magnolii należy obrać z osnówek i od razu jesienią stratyfikować w wilgotnym piasku aż do wiosny w temp. ok. 4 stopni. Zamiast stratyfikować można wysiać do gruntu, jednakże przy braku zimy nasiona kiełkują za wcześnie -już w styczniu/lutym i trudno utrzymać kiełki.
Spróbuj dokładnie obejrzeć ziemię pod roślinami, może jakieś kiełkujące nasiona znajdziesz.
Roman
Bartosss
50p
50p
Posty: 56
Od: 10 mar 2007, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nasiona magnolii co i jak

Post »

Właśnie zebrałem nasiona z mojej magnolii, nie wiem jaki to gatunek, bladoróżowe kwiaty, drobne. Co mam zrobić z nasionami? Czy mam je wysiać czy może stratyfikować? Nasionka zebrałem wczoraj.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Znalezione w necie.Zacytuję.:
,, Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak proste. Przede wszystkim nasiona należy zrywać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać. Nasiona otoczone są najczęściej czerwonymi lub brązowymi, twardymi osnówkami. Takie nasiona przez kilka dni powinniśmy moczyć w letniej wodzie. Gdy osnówki zaczną odchodzić od łupin, trzeba usunąć je szczotką lub włożyć do woreczka z szorstkiego płótna i trzeć nasiona tkaniną. Oczyszczone z osnówek nasiona należy opłukać, włożyć do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu, po czym dokładnie wymieszać. Następnie na 3-4 miesiące trzeba ustawić je w piwnicy w temperaturze około 5°C, aby dojrzały (zarodek w nasionach zebranych prosto z drzewa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany). Jeśli nie mamy piwnicy nasiona możemy włożyć do plastikowych torebek i umieścić w lodówce, ale musimy wtedy pamiętać, aby raz na tydzień otwierać torebki i w ten sposób dostarczać dojrzewającym nasionom świeżego powietrza (zabieg przetrzymywania nasion w wilgotnym i przewiewnym środowisku o temperaturze 1-10°C, powodujący przerwanie stanu spoczynku zarodka, nazywamy stratyfikacją).
Wiosną nasiona siejemy w inspekcie lub do gruntu. Powinny wzejść po 4-6 tygodniach. Młode rośliny przykrywamy na zimę liśćmi lub świerkowymi gałęziami. Nasiona, które zostały posiane do gruntu bez wcześniejszego przygotowania i nie wzeszły, mogą wykiełkować w następnym roku, gdyż leżąc przez zimę w ziemi, przejdą potrzebny im do rozwoju okres chłodu. ''.

Wskaż proszę dokładnie skąd zaczerpnąłeś cytat. Podaj autora lub link do strony, na której jest tekst umieszczony - aniawoj
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Teraz to odrobinę za wcześnie. Te ich "szyszki" powinny się otwierać, a nasiona zacząć z nich "zwisać". Swoją drogą siew magnolii nie należy do najprostszych.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A czemu? :D Roczna siewka nawet 50-60 cm.
I teraz zaczynają się schody... tak naprawdę powinno się zimować bezmroźnie. Rośnie do zimy, nawet nieszczególnie nawożone i za cholerę nie chce skończyc tego procederu i zacząć drewnieć. :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Poprawiam. i Przepraszam że nie podałem autora
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otocze ... 0_2298.htm
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Ja mam zawsze ten sam problem; co zaczyna wschodzić, zaraz pada łupem ślimaków...
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Bartosss
50p
50p
Posty: 56
Od: 10 mar 2007, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nasiona wysypały się z łupinek, właściwie to część zebrałem z ziemi, bo wypadły.
Ok czyli teraz nasiona wrzucam na kilka dni do wody, i w piasku do lodówki na 4 miesiące, czy źle zrozumiałem?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

jeszcze jakiś fungicyd by się przydał. Ja to w lodówce nie trzymam w piasku tylko w torfie.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
osamagarwolin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lip 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Magnolia pośrednia (Magnolia soulangeana)

Post »

Mam pytanie. Mam sporo nasionek magnolii aleksandrina, może ktoś wie jak z nimi postępować żeby coś z tego wyrosło?
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: magnolia aleksandrina

Post »

Nie wiem czy z magnolią pośrednią postępuje się tak samo, ale napiszę jak przygotowałem do siewu nasiona magnolii parasolowatej.
Najpierw, bezpośrednio po zbiorze, zdjąłem z nich te różowo-czerwone otoczki (same nasiona są czarne), potem nasiona wrzuciłem do doniczki z wilgotnym piaskiem po czym doniczkę zakopałem w kopcu piasku w ogrodzie. W ten sposób nasiona czekały sobie do wiosny.
Nasiona można też w podobny sposób przechowywać w zimnej piwnicy, garażu, a może nawet w lodówce, byleby były w czymś wilgotnym (piasek, trociny, torf itp.)
Wiosną się je po prostu wysiewa.
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: magnolia aleksandrina

Post »

Odmian magnolii nie rozmnaża sie z nasion. Najlepiej przez sadzonkowanie.

Jesienią sieję bezpośrednio do skrzyneczek: gwiaździstą, japońską i parasolowatą. Wiosną ładnie kiełkują.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”