Miłorząb dwuklapowy,m.chiński,m.japoński (Ginkgo biloba)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

To dziwne, u mnie od początku przyrosty były małe i co roku są większe(rzędu 2-3 cm więcej). Chociaż w tym roku myślałem że już po pzyroście kiedy w maju wszystko zmarzło, ba obawiałem się najgorszego, ale drzewko odbiło z zapasowych pąków i znów zaskoczyło bo przyrosty były może nie większe, ale takie jak w zeszłym sezonie. Ale i tak wolno rośnie w porównaniu np z takimi brzozami, które rosną niczym bambusy. Zresztą nie jest źle, bo najwolniej u mnie przyrasta kosodrzewina i czarna sosna bliżej nieznanej odmiany.
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Dla mnie miłorząb to jedno z bardziej wymagających drzew.
-bardzo duże nasłonecznienie
-dobra ziemia
-małe wahania temperatur między dniem a nocą
-wysoka suma temperatur
-wrażliwość na przymrozki i w młodym wieku na mróz
Jesienią podlałem je rosahumusem i emami wiosną mocno nawiozę i może odpłacą się dużymi przyrostami (gra jest warta świeczki bo to drzewo ma swój urok i do tego żywa skamielina)
Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Miłorząb warto mieć w ogrodzie, przy domu. Na działkach nikt prawie u nas nie sadzi. U mnie na podwórku mamy piękny , chyba 70 letni i o dziwo doskonale rośnie. Dodam, że chyba 60% powierzchni obok to zabetonowane chodniki, placyk, garaże i budynek. Nasze podwórko jest ogrodzone.
Tak wygląda jesienią a tej ciepłej był długo piękny.

zdjęcie niedostępne
Pozdrawiam - Jean
Awatar użytkownika
miki___
50p
50p
Posty: 74
Od: 10 sie 2011, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Piękny :shock: Wnioskuję, że miłorząb- a raczej jego system korzeniowy nie jest dużym problemem dla fundamentów, murków itp.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
rumiankowa
100p
100p
Posty: 117
Od: 30 maja 2011, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

MagdalenaKCh pisze:Mi udało się uzyskać sadzonkę miłorzęba z nasionka zakupionego na all.... Kupiłam wtedy bardzo dużo różnych nasion drzew i krzewów, ale tylko miłorząb i judaszowiec skiełkowały i ślicznie rosną. Obecnie miłorząb ma trzy latka i około 40cm długości.
Ja też kupiłam nasiona przez internet, niestety nic nie skiełkowało :(

Napisz proszę w jakim terminie wysiewałaś Miłorzęba, czy moczyłaś nasiona (w czym/jak długo) i jak długo trwał okres kiełkowania?
Może jakieś zdjęcia?
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Jean - piękny ten Twój okaz.
Ja wsadziłem swojego dopiero wiosna zeszłego roku. Teraz powoli rusza "do boju", liczę na jakieś 30cm przyrosty.
E-mil
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 24 cze 2011, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

rumiankowa pisze:Ja też kupiłam nasiona przez internet, niestety nic nie skiełkowało :(
Napisz proszę w jakim terminie wysiewałaś Miłorzęba, czy moczyłaś nasiona (w czym/jak długo) i jak długo trwał okres kiełkowania?
Polecam kupić od dużych hurtowników dendrona, florpak. Nie ma sensu bawić się z allledrogo lub detalistami. Za 10 złotych kupimy kilkadziesiąt nasion z czego jakieś 30-50% wykiełkuję. Tylko kupować styczeń-marzec bo później nasiona tracą kiełkowalność.

Kupujemy w styczniu; moczymy w zwykłej wodzie dzień, dwa a później do lodówki i trzymamy w wilgotnym piasku do wiosny. Zaglądamy, mieszamy, trochę zwilżamy, jak pękają skorupki to do doniczek a jak już ciepło to do gruntu. Kiełkują po stratyfikacji w 2 tygodnie. Uwaga na zgorzel siewek i głodne ptaszyska :D
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Witam Obrazek, mój pierwszy, dziewiczy, wpis na forum.

Jeszcze kilka lat temu uważałem ogrodnictwo jako przystanek w życiu człowieka, charakterystyczny dla wieku emerytalnego...Tymczasem trzeci sezon walczę z glebą i przyznaję się, że staje się to moją pasją...

Rozpocząłem budowę ogrodu od spotkania z fachowcem - architektem, który m.in zaprojektował miłorząb, ale mariken...Widząc dzisiaj, jak pieknym drzewem jest miłorząb, widząc zdjęcia waszych okazów, smutno mi, że mój wygląda, delikatnie mówiąc, niespecjalnie. Ot badylek, na końcu którego jest trochę, ładnych liści.

Czy coś z niego jeszcze pięknego wyrośnie?. Żyje sobie mój Mariken na glebie piaszczystej, w miejscu nienasłonecznionym. Jest zasadzony rok temu i nie widać ażeby cokolwiek urósł.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Niestety ale na słabej piaszczystej glebie miłorząb rośnie bardzo powoli i nie ma szans na to aby wyrósł z niego taki spektakularny okaz jak te starsze spotykane w parkach.Najlepiej rośnie na żyznych ale koniecznie dobrze przy tym zdrenowanych glebach.Wyjątkowo bardzo głęboko się korzeni i optymalnie gdy ma głęboką warstwę dobrej gleby.
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Czy on już zawsze będzie tak wyglądał??. To miał być hit :|

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

'Mariken' to ,jak zdążyłem się dowiedzieć, karłowa odmiana, ale spokojnie - musi się przyzwyczaić do nowego miejsca, rozwinąć system korzeniowy, a jak będzie miał dobre warunki to w następnych latach na pewno urośnie bujniej :wink:
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Dziękuję za dobre słowo MATEO. Moja nadzieja żyje w tej glebie dopiero rok. Spójrz proszę, czy należy Go przycinać? jakoś ciągnie w jedną stronę.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Co prawda nie mam miłorzębu, ale ja bym go na razie nie ruszał, skoro to jego pierwszy rok po posadzeniu. Grunt żeby pień był prosty. A co do późniejszego formowania to lepiej żeby się jakiś doświadczony znawca wypowiedział :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”