Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 233
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

W różnym miejscu, tak jak mi pasuje. Po sezonie zwyczajnie zmniejszam krzaka, aby wejść z nim na strych, co nie jest takie proste.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

dukra13 pisze:Zależy co chcesz od rośliny. Jeśli teraz przytniesz, to już w tym sezonie zostaniesz bez kwiatów. Jeśli poczekasz z cięciem to jeszcze coś tam będzie kwitło, nie tak obficie jak w pierwszym rzucie, ale kwiatki będą.
Ja tnę wybiórczo przed wniesieniem na zimowisko, ewentualnie jak widzę mocno wykwitnięty pęd to też go ciacham, aby nie szpecił rośliny.
Dziękuję za poradę. Nie przycięłam jeszcze i rzeczywiście, nowe pąki już są !!!
Pozdrawiam. Ania
Budzio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 maja 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

witam,
mam pytanie odnośnie cięcia krzewów (konkretnie sposobu i terminu cięcia - zdjęcia są z końca sierpnia). Na moim osiedlu zauważyłam od kilku lat tendencję do bardzo częstego przycinania krzaków (w taki sposób jakby rosły w żywopłocie - ciachnięte równo z góry, po bokach). Krzewy się zagęszczają, a przez to że są przycinane nawet 2-3 razy to przez większą część lata wyglądają jak bezlistne szczotki. W spółdzielni twierdzą, że 'inaczej nie można'. Od czasu do czasu tną krzewy jeszcze drastyczniej, tak że liści nie ma wcale a lato jeszcze w pełni. Czy to tylko mnie wydaje się, że cięcia są niefachowe? Chyba nikt we własnym ogrodzie nie chciałby takich 'ozdób' ;) Gatunki krzewów to jaśminowce, forsycje.

ObrazekObrazekObrazekObrazek


dziękuję z góry za odpowiedź
pozdrawiam Marta
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Cięcia odmładzające są OK ale pora (koniec sierpnia) niezbyt trafiona. Faktycznie do końca sezonu krzew stoi łysy.
Pewnie firma świadcząca usługi utrzymania zieleni dla tej spółdzielni ma 1-szy wolny termin właśnie wtedy :wink:
Gdyby to zrobiono na przedwiośniu albo późną jesienią na wiosnę krzew by pięknie wystartował i w sierpniu można by go tylko lekko uformować. A tak to "goło i niewesoło".
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Budzio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 maja 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

vitoldo, dziękuję za szybką odpowiedź :) Dzisiaj przechodząc obok zauważyłam ,że 'krzewy' z ostatniego zdjęcia zostały wycięte całkowicie, przy ziemi. Chyba to jednak nie była firma zewnętrzna, albo spółdzielnia zrobiła własne poprawki. No nic, osobiście gdyby to były moje krzewy, w moim ogrodzie, inaczej bym o nie zadbała, ale skoro tak jest OK to będę musiała uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż krzaki znowu się zazielenią :wink:
Katarzyna34
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 kwie 2020, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Jak jak zachować się w przypadku rozaneczniki-rhododendrony? Jak z ich cięciem? Czy te krzewy ozdobne wymagają jakiejś specjalnej formy przycinania?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Tutaj jest przykład "hardkorowej' ale skutecznej metody przycinania https://www.youtube.com/watch?v=A7Tp_aGjry8
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
GrzesMis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 kwie 2018, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Witam. Posiadam takie 3 letnie Tuje brabant zasadzone gdy miały sadzonki miały ok 30cm. Mieszkam w trudnym kamienistym terenie. I dlatego wydaje się mi że przez ten teren niektóre rosną słabiej niż pozostałe. Krzewy na żywopłot nie były nigdy obcinane, niestety pracuje za granica i nie zawsze o nich pamiętam bo gdy wracam na urlop mam tysiąc rzeczy na głowie. Tuje sa nawożone nawozem do iglaków od marca do lipca, obkaszana trawa wokół.

Mam dwa pytania:
1.Czy mogę właśnie teraz je przyciąć z góry aby sie bardziej rozrosły na boki? Jeśli tak to proszę o wskazówki jak to zrobić najlepiej. Czytam na necie i już sam nie wiem kiedy ciąć ile maja mieć minimum wysokości(1.5m?) Mam nadzieje że nie jest za późno.
2. Czy jest coś co mogę zrobić aby jakoś "podciągnąć" te mniejsze tuje do góry. Najwyższe tuje maja ok 2 metry najmniejsze ok 80cm.

Bardzo dziękuje za odpowiedzi!

zdjęcie jak to wygląda
https://ibb.co/nny9TTn
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Cięcie formujące jak każde zresztą cięcie pobudza rośliny do wzrostu, do wydawania nowych przyrostów, więc logiczne jest,że zabieg ten wykonuje się w terminach od wiosny do końca lata. Każde późniejsze cięcie może być szkodliwe dla drzewa czy krzewu
z uwagi na możliwość wystąpienia przymrozków.
Ja jestem niecierpliwa :wink: i pewnie jeszcze bym sięgnęła po sekator i "wyrównała " lekko górę , resztę zostawiłabym do wiosny.
By ładnie je uformować powinieneś przycinać je regularnie ze 2 razy w sezonie,również boki.
One szybko przyrastają i tworzą zieloną ścianę.
Zobacz tez te wątki
viewtopic.php?f=33&t=4755
viewtopic.php?f=33&t=31693&start=17
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
waldiwaldi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 wrz 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Mam drzewko Wierzba Iwa Pendulo. Wysokie na 1,20 że zwisającymi gałązkami.
Mam pytanie odnośnie przycięcia.

Tak mi obrosło, szybko urosło obficie w gałązki i liście że sięgnęło samej ziemi aż miło patrzeć.
Przycięcie jest oczywiste, ale proszę Was o poradę jak przyciąć, ile przyciąć, itp.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Ostatnio wsadziłem magnolię Galaxy. Jedna z gałęzi idzie prawie poziomo w bok i w dodatku jest znacznie dłuższa niż reszta gałęzi bocznych. Czy można ją przyciąć do pożądanej długości celem ukształtowania drzewka? Czy lepiej nie? Kiedy to zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Wg mnie nie należy czekać i przyciąć pęd pamiętając aby nie było wtedy pełnego słońcu i nie po intensywnych opadach.
Roślina teraz traci niepotrzebnie siły na budowanie pędu, który jej i tak utniesz. Można dla spokoju zabezpieczyć to drobne skaleczenie maścią ogrodniczą.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Dzięki za info. Zrobiłem tak jak pisałeś. Uciąłem jeszcze dwie małe gałązki poniżej wysokości na jakiej chciałbym ukształtować pierwsze piętro. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi to roślinie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”