Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jeśli robimy cięcie zagęszczające lub kosmetyczne - wymuszone niejako sytuacją to nie ma znaczenia czy krzew- drzewo będzie nam kwitło w następnym roku obficie,mniej lub wcale.
Oczywiście można dopasować ten zabieg by zachować choć trochę pąków kwiatowych ale nie stawiamy przecież na to lecz na efekt jaki planujemy.

Cięcia te należy wykonać pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną ale w dni bezmroźne.
Miejsca ciecia grubszych gałęzi zabezpieczyć gotowym preparatem lub farbą emulsyjną zmieszaną ze środkiem grzybobójczym.

:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Mam pytanie o ogniki. Piszecie, że się ich nie tnie. Ja natomiast znalazłam informacje, że bardzo dobrze znoszą cięcie i ładnie się po nim zagęszczają. A nawet, że nadają się na żywopot. Próbował ktoś ciąć ogniki? Będę wdzięczna za praktyczne porady, bo być może wszystko to prawda, ale np. nie w naszym klimacie :?
Agata
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Ogniki możesz ciąć jak chcesz i kiedy chcesz ale nie będziesz miała pięknych kolorowych owoców jesienią.
Jeśli masz na myśli ciecia sanitarne czy dla zachowania pokroju to dla ognika niewielki kłopot i na pewno nie pozbawisz go wszystkich owoców.
Jeśli mogę ci coś doradzić to tnij po kwitnieniu wtedy zobaczysz gdzie jesienią będą owoce i zdecydujesz czy mimo to potrzebujesz wyciąć jakiś pęd.

Chociaż.....
Ja wiosną wbrew wszelkim zasadom przycięłam swoje wielkie ogniki na wysokość moich kolan ( a miały 2 metry ).
Kształt krzewów mi się nie podobał, właziły na sąsiednie rośliny.
Niedawno zobaczyłam ogniki cięte na kształt kolumny a mimo to miały dużo pięknych owoców.
Mam zamiar swoje też tak poprowadzić :P
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

riane pisze:Mam pytanie o ogniki. Piszecie, że się ich nie tnie.
Jeśli dobrze widzę, to na pierwszej stronie jest zdanie:
"Wśród krzewów jest też grupa takich, które są najpiękniejsze, gdy są nie cięte."
To wcale nie oznacza, że nie wolno ich ciąć, tylko że ich naturalny pokrój jest tak ładny, że żal go zmieniać cięciem :)
I do tej grupy zaliczone zostały m.inn. ogniki.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Właśnie takie kolumnowe ogniki mnie zachwyciły. Tylko wiecie jak to jest ze zdjęciami z All... Mała szansa, że z naszych polskich ogrodów. Dlatego ciekawa byłam czy ktoś u nas już próbował. Nie odradzacie stanowczo, więc ja mam zamiar spróbować :)
Agata
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Nie podobają mi się ogniki nie cięte, mają taką nijaką formę i sztywne badyle co rozłażą się wszędzie gdzie się ich nie chce.
A cięte ogniki szczcególnie w żywopłot pieknie wyglądają. I nie prawda że nie będą owocować. U sąsiada jest taki równo
przystrzyżony żywopłot obsypany kwietciem na wiosnę i czerwony od owoców jesienią.
Popatrzę tylko kiedy on go przycina ale na pewno tylko jeden raz w roku. Spróbuję pstryknąć mu zdjęcie byście sami ocenili.
Podejrzewam że to nie jest kwestia klimatu tylko kiedy się go tnie.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Trzeba chyba poprosić MagdęMisię by porobiła zdjęcia albo zrobiła wywiad bo te cięte na kolumnę ogniki widziałam w drodze na jej działkę....
Były ładne, zgrabne i miały dużo owocków :D
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Dorwałam aparat i cichaczem bez pozwolenia podfotografowałam ognikowy żywopłot sąsiada.
Oto wyniki. Mam nadzieję że podsunie wam kilka dobrych pomysłów. ;:138

Obrazek

Widok ogólny

Obrazek

I z bliska

Obrazek
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Wiesia -żywopłot Twojego sąsiada jest naprawdę piękny :shock: Chyba muszę pomyśleć o cięciu swoich ogników ;:7 Moje rosną sobie samopas , jakoś zawsze bałam się je potraktować sekatorem ,żeby im nie zaszkodzić .
Na powyższych zdjęciach widać ,że moje obawy były bezpodstawne .
Wiosną sekator w dłoń :wink:
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Nooo tak. Moje aspiracje nie sięgały aż takich szczytów :shock: . Tylko nadal nie jestem pewna, czy taka sztuka uda się w naszym kapryśnym klimacie.... Niemniej jak mawiali nasi przodkowie: kto nie ryzykuje ten nie je!
Agata
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Właśnie dostałam radę dotyczącą cięcia krzewuszki. Zatem się dzielę:
Z krzewuszkami to jest tak, że mają 2 terminy kwitnienia. Pierwsze majowo-czerwcowe zwykle obfite i po nim to szybko należy wajgele przyciąć i drugie w końcu lata o wiele słabsze, które może do jesieni przy sprzyjających warunkach się przeciągnąć.

Fachowcy krótko radzą: w czerwcu ściąć wszystkie przekwitłe gałęzie nad najniżej położonymi pędami bocznymi wyrosłymi od początku wiosny.
Usuwać też trzeba wszystkie gałązki martwe i bardzo słabe u podstawy krzewu.
Agata
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

O, Wiesiu, to by mi się zgadzało...moje ogniki w tym roku zakwitły i zaowocowaly na niższych partiach gałęzi, górna część sterczy jak drapak na wszystkie strony....gdybym je ciachnęła po kwitnieniu, nic by sienie stało, bo kwiatów nie miały.
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

100kroteczko,
ciąć jak najbardziej ciąć. Z tego co wyczytałam te długie i niebezpieczne igły ogników przekształcają się w gałązki nastepnego roku.
Ognik kwitnie na gałązkach z poprzedniego roku co by się zgadzało u Ciebie czyli nowa góra nie zakwitła w stary dół kwitł.
Mówią żeby ciąć zaraz po kwitnieniu od maja do czerwca by zagęścić krzaczek. Wtedy trzeba uwarzać by nie za krótko przyciąć bo krzaczek będzie bardzo wrażliwy na choroby grzybowe.

Żeby krzaczek uformować albo ograniczyć jego rozwój trzeba go przycinać zimą i koniecznie w rekawiczkach. Najlepiej skrócić
tegoroczne przyrosty o połowę i to zimą jak ptaki wyjedzą ozdobne kuleczki owocki, bo szkoda stracić taki spektakl i taką ozdobę.
Na sąsiada jeszcze nie trafiłam by go zapytać bo pogoda paskudna i każdy siedzi u siebie. Ale jak tylko będzie okazja... ;:138
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”